Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komfort i oszczędność

ds
W bateriach dwuuchwytowych temperatura wody to wynik naszych zmagań z dwoma kurkami do zimnej i ciepłej wody. Taki zabieg trwa czasem dość długo. Czas ten skracają baterie jednouchwytowe z wbudowanym mieszaczem, ale ...

W bateriach dwuuchwytowych temperatura wody to wynik naszych zmagań z dwoma kurkami do zimnej i ciepłej wody. Taki zabieg trwa czasem dość długo. Czas ten skracają baterie jednouchwytowe z wbudowanym mieszaczem, ale optymalnym rozwiązaniem jest instalacja tzw. termostatów. Ich montaż jest polecany szczególnie w kabinach prysznicowych.

Bateria jednouchwytowa ułatwia ustawienie odpowiedniej temperatury wody, ale nie chroni przed gwałtowną jej zmianą, na przykład wskutek parametrów wody w rurociągu. Gwarancję uzyskania stałej i optymalnej dla nas temperatury 38°C, bez względu na stan wody zasilającej, dają tzw. baterie termostatyczne.

Bateria ze skalą

Na pierwszy rzut oka nie różnią się one niczym od standardowych baterii - oprócz głównej bryły i wylewki mają dwa pokrętła, tj. regulator temperatury i zawór kierujący dopływem wody.

Regulator temperatury ma często naniesioną podziałkę ze stopniami Celsjusza, a dodatkowo blokadę odcinającą automatycznie dopływ wody ciepłej, jeżeli jej temperatura na wypływie przekroczy bezpieczną temperaturę. Dzięki takim zabezpieczeniom ryzyko poparzenia się wodą maleje do minimum. W droższych modelach korpus baterii jest dodatkowo pokryty izolacyjną warstwą z tworzywa ABS, które gwarantuje, że powierzchnia nie będzie gorąca.

Jak działa

Sercem baterii termostatycznych jest zamontowany wewnątrz mieszacza termostat, odpowiedzialny za utrzymanie nastawionej wstępnie temperatury wody. Gdy otworzymy baterię, do układu mieszającego zaczyna jednocześnie dopływać ciepła i zimna woda.

W zależności od ciśnienia i temperatury wody na wypływie, w mieszaczu może znaleźć się więcej wody ciepłej niż zimnej lub odwrotnie. Jeżeli pomiar umieszczonego w mieszaczu niewielkiego termostatu wykaże, że temperatura zmieszanej wody przekracza wartość wybraną przez użytkownika, wtedy następuje natychmiastowe ograniczenie dopływu wody ciepłej.
Taki sam proces odbywa się w momencie gdy wymieszana woda będzie miała temperaturę zbyt niską. Czas reakcji termostatu w dobrych modelach wynosi kilka sekund. Dzięki temu temperatura wody ulega niewyczuwalnym dla użytkownika wahaniom, nawet przy niepewnie funkcjonującej instalacji wodnej. Z tych powodów baterie termostatyczne idealnie nadają się do zasilania prysznica.
Temperaturę wody można ustawiać w zakresie od 20 do 60°C, z dokładnością do +/-1 °C.

Oszczędnie

Stosowanie baterii termostatycznych sprzyja też znacznym oszczędnościom - zużycie wody zmniejsza się o blisko 40 proc., a koszt energii nawet do 50 proc.
Baterie termostatyczne nie są tanie, jednak koszt ich zakupu zwróci się szybko - przy czteroosobowej rodzinie już po 10 miesiącach, w zależności od intensywności użytkowania.

W bateriach tego typu bardzo istotny jest dobór materiałów i ich wytrzymałość.
Renomowane firmy do budowy termostatu wykorzystują często wosk - osadzony elastycznie - podczas przepływu wody wprawiany jest w drganie, co uniemożliwia osadzanie się kamienia.
Dla baterii tego typu, zagrożeniem - oprócz kamienia - są także zanieczyszczenia znajdujące się w przewodach wodociągowych, dlatego powinny posiadać na liniach zasilających mechaniczne filtry siatkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto