Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klimatyzacja samochodowa – jak używać

Redakcja
Klimatyzacja samochodowa
Klimatyzacja samochodowa Agnieszka Łuczakowska/motofakty.pl
Prawidłowe używanie klimatyzacji samochodowej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pasażerów. Jak używać klimatyzacji, by nie zrobić sobie krzywdy?

Żeby w pełni móc się cieszyć z dobrodziejstwa klimatyzacji samochodowej i nie narazić się przy tym na nieprzyjemności związane z przeziębieniem ogólnym lub stawów należy ściśle przestrzegać zasad używania klimatyzacji w samochodzie.

Jak używać klimatyzacji samochodowej – zanim wejdziemy do auta
Najłatwiej o błąd w dni upalne, zwłaszcza gdy pozostawimy auto zaparkowane na słońcu. Zajęcie miejsca za kierownicą pojazdu, którego wnętrze jest nagrzane do 50-60 stopni Celsjusza to nie lada wyczyn. Dlatego wielu kierowców decyduje się w takiej sytuacji drastycznie schłodzić przedział pasażerski uruchamiając klimatyzację i oczekując na zewnątrz samochodu.

Gdy rozgrzane osoby wejdą do mocno schłodzonego wnętrza fundują sobie szok termiczny, a to najkrótsza droga do złapania poważnej infekcji. Dlatego w sytuacji, gdy wnętrze samochodu jest mocno nagrzane należy je solidnie przewietrzyć, a następnie stopniowo obniżać temperaturę przedziału pasażerskiego przy pomocy tzw. Klimy.

Jak używać klimatyzacji samochodowej – optymalna temperatura dla kierowcy
Optymalna temperatura dla kierowcy mieści się w przedziale 19-21 stopni Celsjusza. Jak wspomnieliśmy wyżej, przedział pasażerski należy schładzać niezbyt gwałtownie. Dlatego w przypadku, gdy kręcimy się po mieście załatwiając sprawy, co chwilę wychodząc z samochodu, powinniśmy ustawić wyższą temperaturę, by amplituda pomiędzy temperaturą wewnątrz a na zewnątrz pojazdu była stosunkowo niewielka.

Ważnym aspektem przy korzystaniu z klimatyzacji jest również stopniowe ogrzewanie wnętrza pojazdu przed wyjściem z auta. Tak naprawdę proces zrównywania temperatury z tą na zewnątrz pojazdu powinniśmy rozpocząć jakieś 20 minut przed postojem. W ten sposób, podobnie jak w przypadku wsiadania do auta, zminimalizujemy zjawisko szoku termicznego.

Jak używać klimatyzacji samochodowej – kierowanie nawiewów
Podczas korzystania z klimatyzacji ważne jest nie tylko rozsądne obchodzenie się z potencjometrem temperatury lecz również z kierunkiem i siłą nawiewu. Absolutnie niedopuszczalne za względów zdrowotnych jest kierowanie strumienia chłodnego powietrza bezpośrednio na którąkolwiek część ciała. Ustawianie nadmuchu na siebie – na twarz, stopy, ramiona, czy szyję to najkrótsza droga do złapania bardzo bolesnych zapaleń mięśni i stawów. Dlatego najlepiej jest nawiew kierować w stronę podsufitki i na szyby pojazdu.

**

Wszystko czego potrzebujesz z tego tematu znajdziesz tutaj

**

;

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto