Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest nowy kompleks basenowo-rekreacyjny w Rymanowie-Zdroju. Czy będzie otwarty w tym sezonie? [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Baseny i sąsiadujący z nimi park rekreacyjny z siłownią. Te nowe atrakcje w uzdrowisku mają przyciągać gości do Rymanowa-Zdroju.

Budowa kompleksu basenów jest już na finiszu. Rozruch technologiczny planowany jest w ostatnim tygodniu maja.

- Bardzo liczymy na to, że rząd złagodzi obostrzenia co do funkcjonowania takich obiektów rekreacyjnych, sytuacja związana z pandemią koronawirusa na to pozwoli, i uda się nam uruchomić basen na nadchodzący sezon – mówi Wojciech Farbaniec, burmistrz Rymanowa.

Przez ostatnich kilkanaście lat kuracjusze, turyści i mieszkańcy byli pozbawieni możliwości korzystania z odkrytego basenu. Stare, zbudowane w latach 60. kąpielisko zostało zamknięte, bo po 40 latach użytkowania nie nadawało się już do remontu.

Władze gminy długo szukały możliwości wybudowania nowego basenu. W tym samym miejscu, pięknie położonym przy ul. Zdrojowej, w sąsiedztwie potoku Tabor.

- Dopiero w perspektywie finansowej 2014-2020 udało się pozyskać fundusze na budowę nowego, nowoczesnego obiektu na który przez wiele lat oczekiwali mieszkańcy, turyści i kuracjusze – mówi burmistrz Farbaniec.

Nowe kąpielisko powstało na tej samej działce. - Lokalizacja jest najlepsza z możliwych, gdyż w ciągu całego dnia ma pełne nasłonecznienie – tłumaczy burmistrz.

Nieruchomość liczy niespełna dwa hektary. Od południowej strony urządzono boisko do gry w siatkówkę. Przy wejściu znajduje się pawilon z szatniami, sanitariatami i częścią gastronomiczną. Centralne miejsce zajmuje część basenowa. Jest basen do pływania rekreacyjnego, o parametrach 25 na 12,5 metra. Sąsiadują z nim nieregularne niecki basenów rekreacyjnych, z atrakcjami dla najmłodszych i zjeżdżalnią wodną.

– Cześć wodna ma w sumie ok. 1250 metrów kwadratowych powierzchni. Znajduje się w miejscu starego basenu, którego betonowe ściany zostały rozebrane – opowiada burmistrz.

Stary basen był zasilany wodą z Taboru, doprowadzano ją rurami azbestowymi. Do nowego woda popłynie ze zbiornika na Wisłoku, w Sieniawie

- Pociągnęliśmy sieć wodociągową przez park. Wykorzystaliśmy rury osłonowe, położone przed kilkudziesięcioma laty, które miały służyć na różne instalacje. Udało się zamontować w nich sieć wodociągową i nie trzeba było rozkopywać parku – tłumaczy burmistrz.

Północną część działki zajmuje park. Urządzono tam siłownię plenerową, alejki spacerowe i rowerowe, obszerne trawniki, jest też altana. Teren z basenem i boiskiem jest ogrodzony. Część parkowa będzie ogólnodostępna.

Całkowity koszt realizacji inwestycji to ponad 14,5 mln zł. Blisko 7 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania.


ZOBACZ TEŻ: Piękny Jarosław widziany z lotu ptaka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto