Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedz i nie choruj

(tami)
Według definicji, żywność funkcjonalna to produkty posiadające, oprócz wartości odżywczej, korzystny wpływ na zdrowie, wydolność fizyczną oraz samopoczucie człowieka.

Według definicji, żywność funkcjonalna to produkty posiadające, oprócz wartości odżywczej, korzystny wpływ na zdrowie, wydolność fizyczną oraz samopoczucie człowieka. Jest to pokarm składający się z naturalnych składników. Powinien stanowić część codziennej diety, służy bowiem do regulacji określonych procesów takich jak:
• zwiększa biologiczne mechanizmy obronne przeciwko szkodliwemu, niszczącemu wpływowi środowiska;
• zapobiega chorobom, zwłaszcza cywilizacyjnym;
• pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną;
• opóźnia procesy starzenia.

Specjaliści twierdzą, że niemal wszystkie produkty, które zjadamy na co dzień, można zaliczyć do żywności funkcjonalnej. W tym zakresie ważną rolę spełniają krajowe rośliny uprawne, np. ziemniaki, pomidory, kalafiory, brokuły, kapusta, cebula, marchew i inne. Są one nie tylko źródłem minerałów – mikro- i makroelementów, ale również witamin i innych cennych związków o działaniu prozdrowotnym.

Hormon na talerzu
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają produkty sojowe. Nie bez przyczyny. Ziarna soi zawierają duże ilości pełnowartościowego białka i tłuszczów, a także witaminę E oraz H, witaminy z grupy B, potas, wapń, magnez, fosfor, cynk, miedź, żelazo i siarkę. Sojowa kuracja polecana jest szczególnie kobietom w okresie przekwitania. Zawarte w soi hormony roślinne, tak zwane fitoestrogeny, wspomagają bowiem działanie zanikających w tym czasie estrogenów. W ten sposób zostają ograniczone uderzenia gorąca czy zmienność nastrojów, typowe dla klimakterium. Zwolennicy medycyny naturalnej zalecają jeść dziennie około 60 mg fitoestrogenów. Ilość ta znajduje się np. w litrze mleczka sojowego.

Herbaciany czar
Herbata jest napojem powszechnie spożywanym na całym świecie. Zawiera duże ilości flawonoidów, które posiadają bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że chronią organizm przed zniszczeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Dlatego picie herbaty jest zalecane w profilaktyce poważnych chorób, takich jak zawał serca, udar mózgu i nowotwory.
Najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne ma herbata zielona, szczególnie popularna w Japonii i Chinach. By wydobyć jej unikalne właściwości, należy jej liście zalać wodą o temperaturze około 90 stopni C. i długo parzyć, najlepiej pod przykryciem. Czarna herbata z kolei dla uzyskania maksymalnych właściwości antyoksydacyjnych, powinna być przygotowywana w temperaturze 70 – 90 stopni C, a czas parzenia nie powinien przekraczać 1 – 2 minut.

Cenna witamina E
Tokoferole, znane jako witamina E, stanowią jeden z podstawowych składników pożywienia człowieka. Występują głównie w olejach uzyskiwanych z nasion roślin (np. olej słonecznikowy, sojowy).
Badania epidemiologiczne wykazały, że wzbogacanie diety w witaminę E, zmniejsza ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (np. zawałów serca, udarów mózgu) oraz nowotworowych. Ponadto zapobiega lub spowalnia postęp licznych chorób degeneracyjnych związanych ze starzeniem, takich jak zaćma, artretyzm, zaburzenia funkcjonowania systemu nerwowego.

Zdrowe jodowanie
Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do produkcji hormonów tarczycy. One z kolei są konieczne do wzrostu i odnowy komórek organizmu, przemian metabolicznych białek, tłuszczów, węglowodanów oraz soli mineralnych. Dzięki nim poprawia się sprawność umysłowa i wydolność fizyczna.
Niedobór jodu manifestuje się nadmiernym tyciem, otępieniem, brakiem energii. U dzieci natomiast może być przyczyną zahamowania wzrostu i rozwoju płciowego, a nawet głuchoty. Dlatego warto uzupełniać codzienną dietę w ten pierwiastek. Jego bogatym źródłem są ryby, owoce morza, jaja, cytryny, czosnek, cebula, czereśnie, wiśnie, sól kuchenna jodowana. Jednocześnie warto pamiętać, że jego wchłanianie zakłócają niektóre warzywa, mi.n.: kapusta, szpinak, buraki.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto