Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaz na rzece Obrze - czas na gruntowny remont! - 20 września 2019 [Zdjęcia]

Redakcja
W piątek, 20 września w Urzędzie Miejskim z inicjatywy Burmistrza Zbąszynia odbyło się spotkanie dotyczące modernizacji jazu regulującego poziom wody na rzece. Podejrzenie o nieprawidłowe działanie tamy w dolnej części konstrukcji oraz drastyczny spadek poziomu wody jeziora Błędno przy stosunkowo wysokim poziomie rzeki stał się problemowym zagadnieniem samorządu w ostatnich miesiącach. Jaz na rzece Obrze - czas na gruntowny remont!

Jaz na rzece Obrze - czas na gruntowny remont!

W spotkaniu wzięli udział kierownik Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Gorzwie Wielkopolskim - Waldemar Sonnek, Kierownik Nadzoru Wodnego w Nowym Tomyślu - Sławomir Kaczmarek, Magdalena Żmuda - dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Wody Polskie wraz z zastępcą Grażyną Husak-Górną, Starosta Nowotomyski - Andrzej Wilkoński, Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu - Zofia Pacholak-Laskowska, Dyrektor Gospodarstwa Rybackiego Zbąszyń Sp. z o.o. - Wojciech Zieleniewski wraz z zastępcą Rafałem Wanatem oraz zastępca burmistrza Zbąszynia i kierownik referatu Ochrony Środowiska i Planowania Przestrzennego - Marek Orzechowski.

W ramach spotkania swoje obawy o stan techniczny oraz konieczność podjęcia prac inwestycyjnych przedstawił Burmistrz – Tomasz Kurasiński. W dyskusji przedstawiona została również treść ekspertyzy technicznej z maja tego roku dostarczona przez przedstawicieli Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Aby utrzymywać właściwy poziom wody akwenu jaz powinien zostać pilnie wyremontowany, choć, jak jednogłośnie potwierdzili uczestnicy spotkania, obniżenie lustra wody spowodowane jest również długotrwałą suszą w okresie wakacyjnym.

Z uwagi na nieuregulowany stan prawny jazu nie ma możliwości jednoznacznego wskazania instytucji, która mogłaby uwzględnić środki w budżecie na remont urządzenia. Jakkolwiek najbardziej odczuwalne są skutki obniżenia lustra wody poprzez „oddalenie się kąpieliska” oraz śnięcie ryb, to konieczność utrzymania jazu ma zdecydowanie charakter ponadregionalny, ponieważ w dorzeczu tej części Obry, według szacunków, znajduje się około 90 tysięcy hektarów upraw rolnych oraz znaczny areał lasów podatny na straty podczas suszy.

http://serwis.zbaszyn.pl/

Sprawdź też:

Czytaj także:

To cię zainteresuje:

Czytaj:

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto