Jak zadbać o zwierzęta latem. Krótki poradnik dla posiadaczy czworonogów i skrzydlatych

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Jak zadbać o zwierzęta latem. Krótki poradnik dla posiadaczy czworonogów i skrzydlatych
Jak zadbać o zwierzęta latem. Krótki poradnik dla posiadaczy czworonogów i skrzydlatych Dorota Michalczak
Udostępnij:
Zwierzęta - nasi mali przyjaciele. Pomagajmy im zawsze, bo same bez naszej pomocy sobie nie poradzą. Latem, w dni gorące, wystawiajmy miseczki z czystą wodą. Zatroszczmy się o to, by czworonogi miały gdzie się schronić przed gorącymi promieniami słońca.

Mamy wakacje i gorące lato. Los małych i dużych zwierząt nie może być nam obojętny. Teraz w okresie upałów, zatroszczmy się o nie w sposób szczególny. Zwierzęta i ptaki same sobie nie poradzą, pomagajmy im jak tylko możemy.

W czasie upałów zwierzętom grozi udar cieplny

Bardzo niebezpieczne dla zwierząt jest przegrzanie, które powoduje podrażnienie opon mózgowych, co skutkuje zapaleniem opon mózgowych. Objawy udaru, które powinny nas zaniepokoić: utrata przytomności, drgawki oraz bardzo wysoka temperatura dochodząca do 42 stopni.

W razie stwierdzenia u zwierzaka udaru musimy natychmiast udać się z nim do weterynarza. Należy zawsze pamiętać, że udar jest bardzo groźny dla stworów i niepodjęcie odpowiedniego leczenia może spowodować śmierć.

Jak zapobiec przegrzaniu zwierząt

Nie pozostawiajmy zwierząt w nagrzanych samochodach, nie stawiajmy klatek i kojców w pełnym słońcu. Ustawiajmy je wyłącznie w miejscach zacienionych, w pokojach północnych. Na spacer zabierajmy psa wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Południowa przechadzka musi być ograniczony do kilku minut.

Uwalniajmy psy z uwięzi, wówczas będą same mogły sobie poszukać odpowiedniego dla nich miejsca w kojcu. Strzyżmy je by łatwiej traciły ciepło. Wystawiajmy duże miseczki z czystą niegazowaną wodą, dbajmy o to by zawsze były pełne.

Nadmierne zianie powoduje silne parowanie wody oraz niedobór minerałów. W czasie upałów zwierzęta tracą duże ilości sody, potasu i magnezu dlatego zaleca się poić je wodą mineralną - niegazowaną. Należy też podawać preparaty magnezowo-potasowe. Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoboru sodu i potasu jest podawanie zwierzętom schłodzonej wody, odcedzonej z gotowanych ziemniaków.

Chrońmy nasze czworonogi przed kleszczami

Kleszcze atakują małe i większe zwierzęta stałocieplne (koty, psy). Żerują najczęściej w lasach, parkach, ogrodach. Trzeba pamiętać by po wizycie w tych miejscach dokładnie obejrzeć zwierzę, zauważone pasożyty natychmiast usuwajmy. Kleszcze musimy zwalczać środkami chemicznymi, mechanicznym wykręcaniem. Jako środek zapobiegawczy stosujemy preparaty w postaci aerozolu, kropli, obroży.

Kleszcze są nosicielami chorób. Objawem choroby odkleszczowej jest wysoka temperatura ciała i wymioty. Może wystąpić żółtaczka, niewydolność oddechowa i krążeniowa. Zwierzę może tracić na wadze.

Przewożenie zwierząt

Zwierzęta, małe pieski, koty w czasie podróży samochodem zawsze przewozimy w klatkach. Większe psy należy przewozić na tylnym siedzeniu lub, jeśli mamy samochód kombi, za tylnym siedzeniem. W trakcie podróży musimy robić przerwy, w trakcie których poimy zwierzęta.

Zawsze pamiętajmy o wodzie

Pomyślmy nie tylko o naszym domowym zwierzaczku, ale i tym chodzącym bezpańsko po ulicy, działce, czy ogrodzie. O ptaku siadającym na parapecie. Niech tam też stoi miseczka pełna wody. Ptaszęta odwdzięczą nam się za to, swym śpiewem.

Jak zadbać o zwierzęta latem. Krótki poradnik dla posiadaczy czworonogów i skrzydlatych

Jak zadbać o zwierzęta latem. Krótki poradnik dla posiadaczy...

Piotr Bryl dba o bezpieczeństwo niecodziennych mieszkańców ulicy Polnej. Dokarmia je obserwuje jak rosną i harcują.To wspaniały widok

Zbąszyń: Tutaj nutrie żyją na wolności [Zdjęcia]

Gęś gęgawa.

Ptaki w moim obiektywie, na wolności i w klatkach [Zdjęcia]

Zbąszyń: Ulicami miasta spacerują gęsi i zatrzymują ruch [Zdjęcia]

Jak zachować się w czasie burzy?

źródło: dziennikzachodni.pl/x-news.pl.

Wideo

Dodaj ogłoszenie