Jak się zapisać na szczepienie przeciw koronawirusowi krok po kroku [PORADNIK] Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszają 15 stycznia 2021 r.

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Szczepienia Polaków startują 15 stycznia 2021 r. Najpierw seniorzy powyżej 80 r. życia. Zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 krok po kroku
Szczepienia Polaków startują 15 stycznia 2021 r. Najpierw seniorzy powyżej 80 r. życia. Zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 krok po kroku Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 krok po kroku. Jak to będzie wyglądać w najbliższym czasie. Poniżej najważniejsze informacje.

Proces szczepienia seniorów powyżej 70. i 80. roku życia wystartuje w tym samym momencie, ale seniorzy powyżej 80. roku życia będą mieli przywilej zarejestrowania się na szczepienia jako pierwsi.

Zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 krok po kroku:

 • 15 stycznia 2021 r. zostanie uruchomiona centralna rejestracja i możliwość umawiania szczepień seniorów powyżej 80. roku życia
 • 18 stycznia 2021 r. rozpoczną się szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej
 • 22 stycznia 2021 r. to data rozpoczęcia umawiania terminów szczepień osób powyżej 70. roku życia
 • 25 stycznia 2021 r. rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów powyżej 70. roku życia

UWAGA: Szczegóły rejestracji

Jak się zarejestrować na szczepienie:

 • Infolinia 989
 • E-rejesteracja na stronie epacjent.gov.pl
 • Osobisty zapis w POZ

etap „1” szczepień

- pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

etap „2” szczepień

- osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

etap „3” szczepień

- przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

KLIKNIJ: Tu znajdziesz mapę szczepień w swoim miejscu zamieszkania!

Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19? Procedura krok po kroku

Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (e-skierowanie), którego ważność wynosi 60 dni od dnia wystawienia. Zaproszenia będą generowane w sposób automatyczny w systemie P1 (Elektronicznej Platformie Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) zgodnie z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych itd.). W uzasadnionych przypadkach, również lekarze, będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowanie. Dotyczy to m.in. osób nieposiadających numeru PESEL, a także osób, które chcą przyjąć szczepienie, lecz ważność pierwszego dokumentu minęła.

Potwierdzenie rejestracji otrzymamy SMS-em

Zgodnie z planami rządu do informowaniu n.in. osób powyżej 60 roku życie wykorzystana zostanie m.in. komunikacja SMS - potwierdzenie rejestracji na szczepienie wraz z jego datą zostanie przesłane pacjentowi w wiadomości tekstowej.

Etapy szczepienia dla Polaków. Procedura krok po kroku

 • Rejestracja - online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta
 • Zgłoszenie do punktu szczepień - kwalifikacja przez lekarza
 • Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu
 • Powtórzenie procesu po upływie 21 dni - bez konieczności ponownej rejestracji.

Gdzie będą dokonywane szczepienia w etapie pierwszym

 • w przychodniach (POZ)
 • w szpitalach
 • w szpitalach rezerwowych
 • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę
 • Zgodnie z narodowym programem szczepień ochronnych, punkt szczepień uruchomiono w każdej gminie.

UWAGA: Szczegółowa procedura zostanie opublikowana wkrótce.

etap „0” szczepień

Pierwsze dawki (tzw. etap „zero” szczepień) są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Są to pracownicy:

- szpitali węzłowych
- pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych
- Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej
- aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki
- uczelni medycznych (w tym studenci kierunków medycznych).

Do grupy „zero” zalicza się także:

- personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści)
pracowników firm współpracujących z podmiotem medycznym, którzy stale przebywają w tym podmiocie,
- rodziców wcześniaków.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie