Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak działa nawilżacz powietrza?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Nawilżacz w okresie grzewczym jest sprzętem zbawienny. Maksymalnie odkręcone kaloryfery oraz obawa przed wietrzeniem sprawia, że powietrze w mieszkaniu jest wysuszone do granic możliwości.

Optymalna wilgotność pomieszczenia, w którym człowiek czuje się komfortowo, to około 50%. Jeśli drastycznie spada, jak to zazwyczaj ma miejsce zimą, możemy odczuwać bóle głowy, problemy ze skupieniem się, pieczenie oczu. To jesteśmy w stanie zauważyć. Natomiast to, czego nie widzimy, jest dużo groźniejsze. Wysuszona błona śluzowa nosa zakłóca poruszanie się rzęsek, które odpowiadają za filtrowanie wdychanego powietrza i eliminowanie z niego bakterii i pleśni. Mniej inwazyjne, ale powodujące dyskomfort czynniki jak: kurz, pyłki i sierść zwierząt dostają się wtedy bezpośrednio do naszych płuc.

Na nic zdają się półśrodki w postaci mokrego ręcznika przerzuconego przez kaloryfer czy zawieszony na grzejniku parownik. Tutaj sprawdzi się nawilżacz. To urządzenie zasysa zanieczyszczone lub brzydko pachnące powietrze i wydmuchuje oczyszczone i odpowiednio wilgotne. Sprzęt składa się ze zbiornika na wodę, która przechodzi przez matę ewaporacyjną. Ta nawilża powietrze, a wentylator wypycha je na zewnątrz. Jak wybrać odpowiedni sprzęt? Przede wszystkim w zależności od powierzchni pomieszczenia, które ma obsłużyć.

Jeśli chcesz nawilżyć powietrze w niewielkim pomieszczeniu, skup się na mniejszych urządzeniach. Będą adekwatne do powierzchni i nie przepłacisz za wydajność, której nie wykorzystasz. Model Sanico TOWER RD110 jest idealny do małego pokoju lub biura. Oprócz zimnej mgiełki może podawać również ciepłą. To przydatna funkcja dla osób, które nie lubią niskich temperatur. Nawiew ma trzystopniową regulację. Jeśli zapomnisz wyłączyć urządzenie, samoczynnie przestanie działać, gdy zabraknie w nim wody.

Gdy chcesz nawilżyć powietrze w średnim pomieszczeniu lub jesteś alergikiem, z pomocą przyjdzie Medisana Room Air Purifier. Przeciwbakteryjny filtr cząstek stałych oraz filtr węgla aktywnego pomogą pozbyć się czynników uczulających. Wyposażony jest też tryb nocny, który wycisza urządzenie. Zatem Twój sen będzie niezakłócony. Produkt Medisany, poza swoją dobroczynną funkcjonalnością, ma też świetny wygląd. Designerska maszyna będzie postrzegana jako ozdoba, a nie sprzęt użytkowy.

Do większych pomieszczeń potrzebujesz bardziej wydajnego sprzętu. Dobrze, jeśli ma duży zbiornik na wodę, który umożliwi ciągłą pracę. Koniecznością jest też tryb nocny (cicha praca), gdyż przerwa w działaniu znacznie obniży wilgotność. Stylowe urządzenie Beurer LW 110 ma trzy tryby, z których dwa najmniej hałaśliwe mogą być używane podczas snu nawet przez osoby mające problemy z zasypianiem. Wyświetlacz LCD poinformuje o poziomie wody, więc na bieżąco możesz go uzupełniać. Gdyby jej zabrakło, specjalny czujnik automatycznie wyłączy nawilżacz. Jednak zbiornik o pojemności 7,25 litra, powinien wystarczyć nawet na całą dobę pracy.

Pamiętaj, by wentylować uzdatniane pomieszczenie - najlepiej otwierając co jakiś czas okno. 10-minutowe wietrzenie powinno zapobiegać tworzeniu się grzybów i pleśni. Oczywiście możesz też zostawić otwarte drzwi do nawilżanego pokoju lub biura. Nie obawiaj się o działanie sprzętów elektrycznych – jeśli nie doprowadzisz do skrajnej wilgotności, będą one działać bez zarzutu i bez śladu korozji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto