Marcin Paczkowski
Mistrzostwa Europy w Katowicach były ostatnimi zmaganiami w tym roku
Mistrzostwa Europy w Katowicach były ostatnimi zmaganiami w tym roku NADESŁANE
Zbąszyńscy szachiści zakończyli rok startując w Mistrzostwach Europy

15 grudnia katowicki Spodek stał się areną Mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych.

Ponad 1200 zawodników z kilkudziesięciu krajów przyjechało walczyć o prymat na Starym Kontynencie. W tym gronie znalazło się 15 reprezentantów MKS Wicher Zbąszyń. Zawody odbywały się w formule Open, na dystansie 11 podwójnych rund (mecz rewanż).

Tytuł Mistrzowski wywalczył Sergiej Zighalko z Białorusi, na podium znaleźli się również Luke McShane z Anglii oraz Czech Peter Michalik.

Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem ze Zbąszynia był Dawid Śmierzchalski, który uplasował się na 351 miejscu. W kategorii dziewcząt do lat 10 na 29 miejscu rywalizację ukończyła Lena Nowicka, uczennica ZSP w Przyprostyni. 45 miejsce w grupie dziewcząt do lat 14 zajęła Roksana Nowak. Godny odnotowania wynik uzyskała Aleksandra Kubiak, która w kategorii do lat 18 sklasyfikowana została na 57 miejscu.

- Dla wszystkich naszych zawodników udział w tych zawodach był ogromnym i niezapomnianym przeżyciem, możliwość rywalizowania z takimi graczami, na takim wysokim poziomie nie zdarza się co dzień. Wywieźliśmy z Katowic mnóstwo wrażeń, pozytywnej energii i bagaż doświadczeń - skomentował trener, Rober Goździewicz.

Udział w Mistrzostwach był też okazją na spotkanie wielu przyjaciół z Polski i zagranicy, min. z zaprzyjaźnionego z Wichrem klubu z Majorki. Katowickie zmagania były ostatnim tegorocznym akcentem bogatego roku szachistów ze Zbąszynia. Warto przypomnieć, że w mijającym roku zbąszyńscy zawodnicy wzięli udział w blisko 100 imprezach szachowych na terenie całego kraju, notując wiele wspaniałych wyników.

W finałach Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzików mieli oni aż 4 reprezentantów: Gabrysię Polus, Mikołaja Stacheckiego, Aleksandrę Kubiak oraz Roksanę Nowak. Ola Kubiak w Mistrzostwach Polski do lat 16 i 18 wywalczyła 19 miejsce w roczniku 2002. Roksana Nowak osiągnęła życiowy wynik w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży gdzie zajęła 7 miejsce (5 miejsce w roczniku 2005), uzyskując kwalifikację do Mistrzostw Europy Juniorów. Szkoda, że z powodu braku środków finansowych nie mogła wziąć udziału w tej prestiżowej imprezie. W Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół zbąszynianie wywalczyli aż 5 medali, 4 złote (Nowak Roksana, Mierzyński Igor, Kubiak Aleksandra, Rosenfeld Noe) i srebro (Kluj Jonasz). Drużyna ZSP Zbąszyń, grając w składzie: Kuczyński Jakub, Kluj Jonasz, Stachecki Mikołaj, Mierzyński Olaf, Olszewski Dawid, Nowak Roksana, wywalczyła najpierw Mistrzostwo Powiatu Nowotomyskiego a później nie dała szans w Finale Wojewódzkim najlepszym 40 szkołom z Wielkopolski.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0