Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Gmina Zbąszyń: Prace profilaktyczne związane z modernizacją celem przywrócenia odwiertu do eksploatacji

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Od 1 lutego 2020 r. w miejscowości Perzyny prowadzone będą prace profilaktyczne związane z modernizacją celem przywrócenia odwiertu do eksploatacji. W listopadzie podczas prac w Zakrzewku wydobywany z odwiertów gaz był w trakcie testów spalany na tzw. flarze. Towarzyszył temu nieprzyjemny zapach, na który skarżyła się część mieszkańców terenów bezpośrednio sąsiadujących z odwiertami. Źródłem zapachu były substancje pochodne towarzyszące lokalnym złożom. Mimo nieprzyjemnego zapachu, cały proces nie był w żaden sposób niebezpieczny dla otoczenia a prace były prowadzone pod stałym nadzorem służb ratownictwa otworowego.

Od 1 lutego 2020 r. w miejscowości Perzyny prowadzone będą prace profilaktyczne związane z modernizacją celem przywrócenia odwiertu do eksploatacji
Od 1 lutego 2020 r. na odwiercie „Zbąszyń-6" w miejscowości Perzyny prowadzone będą prace profilaktyczne związane z modernizacją celem przywrócenia odwiertu do eksploatacji. Prace nadzorowane będą z udziałem ratowników z ZSRG PGNiG S.A. w Warszawie, Oddział w Zielonej Górze, ratowników z Exalo Drillig S.A. oraz osoby dozoru ruchu z PGNiG w Warszawie, Odział RSGO w Krakowie.
Podczas prac istnieje możliwość wystąpienia zagrożenia wybuchowego i toksycznego. Odwiert zaliczany jest do klasy zagrożenia erupcyjnego B oraz IV kategorii zagrożenia siarkowodorowego. (Informacja z pisma dostarczonego do Urzędu Gminy w Zbąszyniu)

Aby rozwiać obawy mieszkańców Magdalena Kudła Specjalista ds. PR Dział Komunikacji i PR, PGNiG SA
Oddział w Zielonej Górze wyjaśnia:

PGNiG serdecznie przeprasza za wszystkie niedogodności związane z prowadzonymi testami. Ich wykonanie jest niezbędnym etapem poszukiwań ropy i gazu. Ze względu na potencjalną uciążliwość, testy zostały przeprowadzone w najkrótszym możliwym czasie (5 dni w przypadku odwiertu Zbąszyń-11H, 7 dni na odwiercie Zbąszyń-12).
Po zakończeniu testów urządzenia wiertnicze zostaną zdemontowane i wywiezione, co potrwa ok. 3 tygodni. Demontaż i transport będą prowadzone w ciągu dnia, aby nie naruszać spokoju mieszkańców w porze wieczornej oraz w nocy. Cała operacja będzie jednak powodować hałas i zwiększony ruch pojazdów ciężarowych, dlatego PGNiG liczy na wyrozumiałość mieszkańców.

Rekonstrukcja odwiertu Zbąszyń-6
Obecnie spółka wiertnicza Exalo Drilling SA rozpoczęła na zlecenie PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze prace związane z rekonstrukcją odwiertu Zbąszyń-6. Prace rozpoczęły się 29 stycznia br., ich zakończenie planowane jest na początek marca br. Następnie w planie jest wykonanie remontu odwiertu Zbąszyń-4 od połowy marca do końca kwietnia br.
Oba odwierty mają najniższą klasyfikację w zakresie oceny ryzyka, co oznacza, że nie zagrażają zdrowiu i życiu. (Wskazana w piśmie do Urzędu Gminy w Zbąszyniu klasa zagrożenia erupcyjnego B oraz IV kategoria zagrożenia siarkowodorowego, to najniższe wartości dotyczące tych zagrożeń w klasyfikacji stosowanej w przemyśle naftowym).

Mimo to, zgodnie z przepisami prawa a także wewnętrznymi procedurami oraz dobrymi praktykami stosowanymi w PGNiG SA, w czasie prac remontowych obu odwiertów prowadzony będzie ciągły i profesjonalny monitoring zagrożeń, w szczególności zagrożenia toksycznego związanego z siarkowodorem i ryzyka wybuchu metanu. Na terenie odwiertu przez 24 godziny na dobę dyżuruje kadra PGNiG SA, która zapewnia stałą kontrolę prowadzonych prac. Ponadto wszystkie prace zostaną przeprowadzone pod nadzorem ratowników górniczych z Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego w Krakowie, wyspecjalizowanej jednostki PGNiG, którzy gwarantują, że cały proces rekonstrukcji będzie bezpieczny dla pracowników i okolicznych mieszkańców. W trakcie prac będą wykorzystane nowoczesne urządzenia spełniające najwyższe światowe standardy.

Reasumując, dzięki zastosowaniu rozbudowanego systemu zabezpieczeń i nadzoru, prowadzone prace będą całkowicie bezpieczne dla okolicznych mieszkańców.
W końcowym etapie remontu przeprowadzony będzie krótkotrwały test produkcyjny (ok. 3 dni) przy użyciu specjalistycznego sprzętu, w czasie którego gaz będzie spalany na tzw. flarze, jak to miało miejsce w przypadku odwiertów Zbąszyń-12 i Zbąszyń-11H.

Bezpieczeństwo to nasz priorytet
Dodatkową gwarancją bezpieczeństwa prowadzonych prac, jest nasze doświadczenie w eksploatacji węglowodorów. PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie pięciu województw północno-zachodniej Polski od ponad 50 lat. Zarządza 60 obiektami eksploatującymi węglowodory. Prace prowadzone na terenie Gminy Zbąszyń są pracami standardowymi, wykonywanymi przez spółkę od wielu lat w różnych lokalizacjach.
Prowadzone są one zgodnie z przepisami prawa i wewnętrznymi procedurami, które tworzą bardzo rozbudowany i szczegółowy system zabezpieczeń, zarówno ludzi jak i środowiska. Niezależnie od tego, Ministerstwo Środowiska, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, Wyższy Urząd Górniczy oraz władze samorządowe posiadają instrumenty prawne umożliwiające kontrolę zakładów górniczych.

Kopalnia w przyszłości
W przypadku pozytywnych wyników testów produkcyjnych, kolejnym etapem prac będzie budowa nowoczesnej kopalni i zagospodarowanie istniejących oraz nowo odwierconych odwiertów na złożach Babimost-Zbąszyń-Kargowa-Wilcze.
Proces eksploatacji węglowodorów będzie realizowany przy zastosowaniu ciśnieniowej hermetycznej instalacji technologicznej, w której stosowane są zbiorniki o podwójnych ściankach wraz z kontrolą szczelności. Taka instalacja gwarantuje brak emisji węglowodorów i innych substancji chemicznych do środowiska. Części składowe instalacji (zbiorniki, rurociągi) są poddawane rygorystycznej kontroli, zgodnie z wymaganiami, które określa Urząd Dozoru Technicznego. W naszych obiektach stosuje się systemy detekcji węglowodorów oraz systemy sygnalizacji pożaru, które, w przypadku wystąpienia zagrożenia, powodują zatrzymanie produkcji (system ESD). System ten zamyka zawory i zatrzymuje procesy produkcyjne, tak aby nie dopuścić do awarii, które mogłaby zagrozić ludziom czy środowisku. Wszystkie obiekty są ogrodzone i monitorowane systemem kamer, co uniemożliwia osobom postronnym wejście na teren obiektu.

Z tytułu funkcjonowania kopalni do budżetu Gminy wpływać będą opłaty eksploatacyjne, a także podatek od nieruchomości, co w efekcie przełoży się na korzyści dla mieszkańców regionu.
PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze

Chemia w polskich warzywach i owocach

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3