Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze UE: Fundusze europejskie pomogą gminom w pozbywaniu się szkodliwego azbestu

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Ponieważ azbest jest silnie rakotwórczy, jego usuwania i utylizacji muszą dokonywać wyspecjalizowane, odpowiednio do tego przygotowane  firmy
Ponieważ azbest jest silnie rakotwórczy, jego usuwania i utylizacji muszą dokonywać wyspecjalizowane, odpowiednio do tego przygotowane firmy Tomasz Hołod
Do 2032 roku we wszystkich zakątkach Polski powinniśmy pozbyć się azbestu. Dotacje z WRPO 2014+ pomogą gminom uporać się z tym zadaniem. A do zrobienia zostało jeszcze sporo.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała azbest za jeden z najbardziej rozpowszechnionych czynników rakotwórczych w środowisku. Przez dziesięciolecia powszechnie używany przede wszystkim w budownictwie dzisiaj wciąż jest groźny.

To prawda, że azbest nie jest produkowany od ponad 40 lat. W Polsce zakaz stosowania wyrobów zawierających materiały z tej grupy wprowadzono w 1997 roku. Od 2005 roku, po kolejnych zmianach przepisów jego stosowanie w Unii Europejskiej jest całkowicie zakazane. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż wiele osób mieszka w budynkach, których elewacje pokryte są płytami zawierającymi azbest. Nie brakuje też obiektów, które mają dachy z eternitu - materiały niegdyś bardzo popularnego, a zawierającego azbest.

I choć Polska jest jedynym krajem, który ma opracowany plan uwalniania od azbestu, sprawy posuwają się wolno.
Jak wynika z raportu NIK w tej sprawie szanse na to, by zdążyć do 2032 roku z usunięciem i utylizacją wszystkich elementów azbestowych są znikome.

Wciąż wiele do zrobienia

Nasz województwo na tle kraju nie jest żadnym wyjątkiem. Jak wynika z danych Bazy Azbestowej w Wielkopolsce są jeszcze do unieszkodliwienia ponad 533 tysiące ton azbestu. W naszym województwie działa jedno składowisko odpadów niebezpiecznych (w Koninie), jest realizowanych kilkadziesiąt programów usuwania azbestu. Sęk w tym, że konkretnych działań wciąż jest za mało.

Nie brakuje gmin, w których powstały dopiero projekty programów usuwania azbestu. W przewadze zaś są te, które choć mają już uchwalone tego rodzaju programy, nadal ich nie realizują.

Wcielenie ich w życie mogą ułatwić dotacje z WRPO 2014+. Można się o nie starać składając wnioski w obecnie ogłoszonych konkursach.

Na usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest w ramach WRPO 2014+ przeznaczono łącznie 5 mln zł.

- Ogłosiliśmy dwa konkursy, które różnią się między sobą nieco zakresem - mówi Joanna Niewiadomska-Wielgus, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - W jednym z nich można się starać o dotacje na projekty przewidujące usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów z azbestu. W drugim konkursie spodziewamy się przedsięwzięć łączących w sobie usuwanie i utylizację azbestu z budowę infrastruktury służącej do unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest - wyjaśnia.

5 mln zł to pieniądze przeznaczone na dofinansowanie projektów związanych z usuwaniem i utylizacją azbestu

W obu konkursach wnioski mogą składać zarówno jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jak i podmioty świadczące usługi publiczne w ramach obowiązków własnych gmin. - Warto podkreślić, że warunkiem otrzymania dotacji jest posiadanie przez gminę uchwalonego programu usuwania azbestu - podkreśla Joanna Niewiadom-ska - Wielgus.

Łatwiejsze rozliczenia

Dla przyszłych beneficjentów ważne jest również, że częścią projektów, które zostaną objęte dofinansowaniem muszą być także działania podnoszące świadomość mieszkańców, gdy chodzi o szkodliwość azbestu. W tym konkursie do podziału są 3 miliony złotych.

Skorzystanie z tych pieniędzy może ułatwić fakt, że regulamin konkursu przewiduje uproszczone rozliczanie już zrealizowanych projektów.

- W przypadku tego konkursu podstawą do wypłaty dofinansowania będzie jedynie zaświadczenie o zutylizowaniu określonych ilości azbestu - wyjaśnia Joanna Niewiadomska-Wielgus. - Na etapie składania wniosku beneficjanci zaplanują koszty przyszłych działań. Po ich realizacji nie będziemy już od nich żądać żadnych dokumentów księgowych. Podobnie, gdy chodzi o koszty zatrudniania koordynatora projektu czy działania informacyjne. Także w tych przypadkach nie będziemy żądać dokumentów księgowych.

Maksymalna wysokość została określona w proporcji do wartości projektu i ujęta w regulaminie konkursu- podkreśla zastępca dyrektora DWP.

Maksymalny poziom dofinansowania projektów w tym konkursie to 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Jeśli chodzi o konkurs, w którym projekty będą obejmowały także budowę infrastruktury służącej do utylizacji azbestu do podziału są 2 miliony złotych. Projekty wyłonione do dofinansowania w tym konkursie będą rozliczane bez stosowania uproszczonych procedur.

Szansa na dotacje

W obu konkursach termin składania wniosków upływa 9 sierpnia 2019 roku, o 15.30.
Należy składać je elektronicznie za pomocą Lokalnego Systemu Informatycznego .
Wersję papierową dokumentacji należy złożyć w ciągu 5 dni roboczych od dnia wysłania wersji elektronicznej wniosku w Urzędzie Marszałkowskim. Można to zrobić osobiście lub wysłać pocztą bądź kurierem. Liczy się jednak data i godzina wpływu dokumentacji do urzędu.

Więcej informacji i regulaminy konkursów na stronie:

wrpo.wielkopolskie.pl

l w zakładce nabory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto