Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Folkloru Polskiego Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej, IV Festiwal Dud Polskich - zaproszenie

Dorota Michalczak
Stowarzyszenie Muzyków Ludowych zaprasza w dniach 1-3 maja w Zbąszyniu, na Festiwal Folkloru Polskiego. Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej, IV Festiwal Dud Polskich.

Festiwal Folkloru Polskiego Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej, IV Festiwal Dud Polskich

Festiwal Kultury Polskiej "IV Festiwal Dud Polskich” ma być okazją do spotkania i wymiany doświadczeń zespołów i kapel tradycyjnych oraz solistów z Wielkopolski, Regionu Kozła, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego oraz z Europy i USA, kultywujących grę na polskich instrumentach z rodziny dud: jak kozioł biały weselny, kozioł czarny ślubny, dudy wielkopolskie, sierszeńki z dymką i zadymane ustnie, koza podhalańska, gajdy śląskie czy dudy żywieckie.

Jednocześnie jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie mieszkańców Gminy Zbąszyń oraz Powiatu Nowotomyskiego i Wolsztyńskiego i Świebodzińskiego na wydarzenia kulturalne. Zbąszyń dysponuje piękną salą koncertową na 230 miejsc siedzących. Aulę wraz z pomieszczeniami budowy instrumentów ludowych otrzymała nazwę „Filharmonii Folkloru Polskiego”. Nazwa ta zobowiązuje nas do permanentnej działalności na rzecz muzyki tradycyjnej. FFP czynna jest od września 2014 r. i podczas wszystkich zorganizowanych od tej pory wydarzeń była całkowicie zapełniona.

Zbąszyń to muzyczna stolica Regionu Kozła, kultywująca do dziś wielowiekowe tradycje koźlarskie. PSM I st. w Zbąszyniu jako pierwsza w Polsce od początku istnienia (1950) prowadzi klasę instrumentów ludowych przekazując wiedzę i sztukę gry młodemu pokoleniu.

Od I edycji Festiwal nabrał charakteru międzynarodowego i propaguje wielkopolskie tradycje dudziarskie, które decyzją MKiDN z dnia 31 lipca 2017 zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz także

W poprzednich edycjach udział wzięli znani w kraju i poza jego granicami dudziarze, muzycy i dudziarze z Europy m.in. Lubomir Tatarka gajdosz ze Słowacji, Juraj Dufek z Bojnic - Cech Slovenskich Gajdoszy, Słowacja, Vital Voranau - dudziarz z Głębokie (Białoruś) i USA Tom Osentoski - dudziarz i koźlarz z Marysville (Michigan) USA, Rik Palieri - dudziarz i koźlarz z Hinesburg (Vermont) USA oraz najlepsi wykonawcy i kapele dudziarskie z Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, Wielkopolski i Regionu Kozła.

Miło było poznać i gościć m.in. kapele góralską "Ochodzita" z Rajczy i Koniakowa, kapele "Byrtków" z Pewli Wielkiej, zespół "Zornica" z Zakopanego, "Skoblicka" z Suchej Beskidzkiej, "CK Zamek" z Poznania, Połajewa, Koźlary ze Stęszewa, "Biskupianie" z Krobi Domachowa, "Manugi" z Bukówca Górnego, kapele koźlarskie "Adama Kaisera" i "Benia Kaspra" i "Wesela Przyprostyńskiego" z Przyprostyni, "Daniela Molendy" i "Rodziny Molendów" ze Zbąszynia, "Świecary" z Nowego Kramska, młodzieżowe kapele z klasy instrumentów ludowych Państwowej Szkoły Muzycznej im. St.Moniuszki w Zbąszyniu i Stowarzyszenia Muzyków Ludowych ze Zbąszynia, ZE z Nowego Kramska, SP z Dąbrówki Wlkp.

- Zbąszyń. II Festiwal Dud Polskich - dzień drugi (1.05.2016)

O dudach na warsztatach opowiadali i zapoznawali z tajnikami ich budowy twórcy: dud podhalańskich - Szymon Bafia z Zakopanego, gajd śląskich - Czesław Węglarz z Ciśca, gajd słowackich Lubo Tatarka z Lupcy - Słowacja, dud żywieckich - Edward Byrtek z Pewli Wielkiej, dud wielkopolskich Tomasz Kiciński, kozłów weselnych i ślubnych Stanisław Mai i Dominik Brudło.

Warto zobaczyć

1 maja (wtorek)
8.00 - 11.30 przyjazd i zakwaterowanie uczestników Biuro Festiwalowe ul. Plac Rybaki 1.(Dom Katolicki)
12 00 - 13. 00 msza św. w intencji muzyków ludowych w Kościele pw. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu.
Po mszy prezentacja zespołów biorących udział w IV FDP.
16.30 - 1730 koncert plenerowy i "VII Posiady majowe z Leonardem" Karczma Taberska Janowiec
18.00 - 2300 "Tańce przy dudach w Karczmie”, festiwalowe kapele przygrywają do tańca.

2 maja (środa)

10.00 - 13.30 Seminarium - Regiony dudziarskie w Polsce - wspólne dziedzictwo w drodze na listę reprezentatywną UNESCO (Dom Katolicki ) - wstęp wolny
- prof. dr hab. Zbigniew Przerembski - kierownik Zakładu Muzykologii w Katedrze
Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego
- mgr Dorota Majerczyk - etnolog, etnomuzykolog i badacz kultury Podhala i Beskidów.
- mgr Ewelina Hatłas - muzykolog, folklorystka, grająca na dudach wielkopolskich.
14.30 - 17.30 warsztaty dudziarskie - prezentacje gry i budowy dud (Dom Katolicki) - wstęp wolny.
17.30 - 1800 przejazd do Nowego Tomyśla
18.30 - 20. 00 koncert galowy w Kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu ul. Piłsudzkiego 34.

3 maja(czwartek)
10.00 - 1200 korowód uczestników Festiwalu ul. Senatorską, plac Wolności do pomnika Powstańców Wielkopolskich na "Uroczystości 3 Maja".
12- 30 - 13.30 wspólna fotografia przed Filharmonią Folkloru Polskiego.
15.00 - 17.00 wręczenie nagród oraz koncert laureatów IV Festiwalu Dud Polskich w Zbąszyniu. Zakończenie Festiwalu.


Jak sprawdzić punkty karne przez internet?

motofakty.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto