Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci z Chrośnicy na zajęciach regionalnych. Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

Dorota Michalczak
Stowarzyszenie „Aktywna Wieś” Chrośnica
W ramach realizacji zadania publicznego w maju i sierpniu w Chrośnicy, odbyły się warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Zajęcia zakończyły się w poniedziałek. Dzieci z Chrośnicy na zajęciach regionalnych

Dzieci z Chrośnicy na zajęciach regionalnych. Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

Zobacz

Spotkania obejmowały ciekawe i atrakcyjne zajęcia dla dzieci: plastyczno-rękodzielnicze, teatralno-taneczne - czytanie ulubionych bajek, stworzenie przedstawienia, nauka tradycyjnych tańców ludowych i przyśpiewek, warsztaty kulinarne – tradycyjne potrawy naszego regionu. A także pogadanki historyczne. Tematyka wszystkich zajęć była związana z tradycjami Regionu Kozła, gminy Zbąszyń oraz wsi Chrośnica.

Uczestnicy zajęć zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. Dla grupy dzieci młodszych zajęcia odbywały się w maju, w przedszkolu. Wówczas w spotkaniach uczestniczyło około dwadzieściorga dzieci w wieku 4-5 lat. Zajęcia trwały cztery dni, po 3 godziny dziennie - łącznie 12 godzin.

Z dziećmi robiłyśmy przetwory, syropy z kwiatów czarnego bzu (hyćki). Opowiadałyśmy im o właściwościach zdrowotnych produktów. Z ramach zajęć teatralnych dzieci przedstawiły „Kaczkę dziwaczkę” (wersja dziecięca) – mówi Renata Golczak

Starsza grupa rozpoczęła zajęcia w ubiegłym tygodniu i zakończyła je w poniedziałek. W czasie zajęć dzieci rozwijały swoje pasje i zdolności. Proponowana forma zajęć i ich przeprowadzenie umożliwiło uczestnikom możliwość aktywnego udziału w zdobywaniu bezcennej wiedzy z zakresu lokalnej historii, kultury ludowej i sztuki kulinarnej.

Podczas warsztatów na sali wiejskiej a dokładniej w kuchni, dziewczynki robiły przetwory z gruszek, jabłek i śliwek, lemoniadę, syrop z mięty. Piekły różne ciasta, tradycyjny placek drożdżowy i chleb na zakwasie z przepisu przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Dzieci poznawały również lokalne tradycje, rękodzieło ludowe oraz spotkały się z ludźmi starszego pokolenia poznając losy ludzie, co ma skutkować zawiązaniem bliższych relacji międzypokoleniowych oraz podniesieniem poczucia tożsamości lokalnej.

Na pogadankę historyczną zaproszenie przyjął Zenon Janeczek, jeden z najstarszych mieszkańców wsi oraz Ewa Hirt (córka pani Hirtowej, która założyła przed laty zespół ludowy w Chrośnicy). Goście opowiadali o tradycjach, zabawach, tańcach, strojach, o historii związanej z ich dzieciństwem. Wszystko to, o czym młode pokolenie powinno wiedzieć

Pani Ewa pokazała dzieciom zdjęcia, lalki w tradycyjnych świątecznych strojach oraz wzór małego koziołka, którego jej dziadek i ojciec wykonywali do „Cepelii”. Natomiast pan Zenon opowiedział ciekawą historię z powstaniem w wiosce kościoła. Zamysł budowy obiektu, komitet organizacyjny, wsparcie ówczesnego proboszcza zbąszyńskiej parafii Mieczysława Pohla.

Dziewczyny uczyły się przyśpiewek ludowych „Świniarz”, ”Poszła po wodę” i inne. Na zakończenie aktywnych wakacyjnych zajęć spróbowały swoich sił na scenie mając za publiczność swoich rówieśników oraz rodziców, prezentując im swoje umiejętności muzyczne.

Zajęcia prowadziły panie Renata Golczak i Elżbieta Radna, członkinie KGW i stowarzyszenia „Aktywna Wieś” Chrośnica, które było organizatorem warsztatów. Zajęcia zostały sfinansowane z budżetu gminy Zbąszyń.

Zrób syrop z kwiatów lipy, liści melisy lub mięty. Przepis

"Eksplozja Kolorów", czyli dobra zabawa podczas Plaża Dębiec Festiwal

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto