Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druga rocznica śmierci Jana Pawła II

Roman Rzepa
Drugiego kwietnia minęła druga rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Tego dnia wierni w niemal wszystkich kościołach spotkali się, aby połączyć się we wspólnej modlitwie za duszę papieża.

Drugiego kwietnia minęła druga rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Tego dnia wierni w niemal wszystkich kościołach spotkali się, aby połączyć się we wspólnej modlitwie za duszę papieża.
W Wolsztynie, w sali domu kultury odbyła się projekcja filmu "Karol - papież który pozostał człowiekiem" oraz uroczysta msza święta, po której z programem artystycznym wystąpiła młodzież z Gimnazjum nr 1 i chór parafialny Lutnia. Podsumowano też konkurs literacki pt. "Moje spotkania z Janem Pawłem II". Spośród 53 nadesłanych prac postanowiono wyróżnić 23.
W kategorii uczniów klas I-III za bardzo emocjonalne, dziecięce przedstawienie tematu i szczerość wypowiedzi, wyróżnienia otrzymali: 8-letni Jędrek Kocjan, 9-letnia Monika Wawrzyńska, 8-letnia Adriana Szaranek i 9-letnia Oliwia Kmiecik, wszyscy z SP nr 5 w Wolsztynie.
Wśród uczniów klas IV-VI wyróżnienia za walory językowe prac literackich, ciekawą kompozycję, dojrzałość myśli i wypowiedzi otrzymali 11-letnia Kamila Rozynek i 10-letni Patryk Przybyła z SP w Kębłowie, 11-letnia Paulina Szmatuła i 13-letnia Alicja Skorupińska z SP w Świętnie oraz 13-letnia Paulina Ososińska z SP w Belęcinie.
W kategorii gimnazjalistów za prace interesujące pod względem treści, dojrzałe literacko, szczere i refleksyjne wyrażenie tematu wyróżnienia otrzymali: 14-letnia Marta Wilczyńska z Gimnazjum w Przemęcie, 15-letnia Alicja Brudło z Gimnazjum w Siedlcu i 15-letni Mikołaj Mrozek z Gimnazjum nr 1 w Wolsztynie.
W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych, za pokazanie papieża jako autorytetu moralnego i punktu odniesienia dla życiowych wyborów tzw. pokolenia JP II wyróżnienia otrzymały 17-letnia Karolina Rozynek i 18-letnia Marcelina Perz z LO w Wolsztynie.
Wśród osób dorosłych, wyróżnienia za ukazany autentyzm przeżyć religijnych i patriotycznych, za podkreślenie dumy narodowej z faktu papieża - Polaka, za ciekawe kompozycje artystyczne, a także prostotę spojrzenia z nutką nostalgii wyróżnienia otrzymali Hanna Jąder z Komorowa, wolsztynianie - Ida Dolata, Robert Mielewczyk, Ewa Jankowiak, Adam Żuczkowski (za wiersz "Księga czytania"), Szymon Nowak, Adam Szymański (za wiersz "Droga") i Marek Suterski oraz Józefa Stachowiak z Tranowej w gm. Rakoniewice.

Niepodważalny autorytet
W rocznicę śmierci papieża Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Mochach (gm. Przemęt) otrzymały imię papieża Jana Pawła II.
- Inicjatywa nadania szkole imienia Jana Pawła II zrodziła się w kwietniu 2005 roku, podczas uroczystości otwarcia hali gimnastycznej - informuje Andrzej Galla, dyrektor Zespołu Szkół w Mochach. - Wtedy to w poczuciu ogromnej straty po Ojcu Świętym stwierdziliśmy, że chcemy jak najwięcej czerpać z pozostawionego nam przesłania i przekazać je młodemu pokoleniu. Jan Paweł II pozostanie największym autorytetem moralnym, duchowym ojcem naszego narodu, wzorem umiłowania Boga i Ojczyzny oraz wrażliwości na potrzeby II człowieka. Te wszystkie wartości, które cenił nasz papież chcielibyśmy wdrażać w życie oraz przekazać naszym dzieciom i młodzieży w procesie dydaktyczno-wychowawczym.
Postać Papieża Polaka, od kilku lat propagowana jest w szkole poprzez wiele imprez i konkursów. Młodzież brała udział w konkursie wiedzy o Janie Pawle II z okazji 25-lecia jego wyboru na papieża. Z okazji 25-lecia pontyfikatu uczniowie wzięli czynny udział w koncercie zorganizowanym w kościele oraz konkursie plastycznym. Z okazji Dni Papieskich corocznie organizowana jest w bibliotece szkolnej wystawa publikacji dotyczących życia i twórczości Jana Pawła II, a o rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża corocznie przypominają gazetki szkolne. Od czterech lat uczniowie Gimnazjum uczestniczą też w spotkaniach młodzieży na polach lednickich, gdzie mieli możliwość wysłuchania słów Jana Pawła II skierowanych bezpośrednio do nich.
Zespół Szkół w Mochach jest pierwszą placówką w gminie Przemęt, która nosi imię papieża Polaka i drugą w powiecie wolsztyńskim po Zespole Szkół w Świętnie.

Tablice i pomniki
Pamięć o papieżu Polaku upamiętniana jest w różny sposób. W Stefanowie (gm. Zbąszyń) odsłonięto pamiątkowy obelisk, a mieszkańcy Chrośnicy ufundowali pamiątkową tablicę, która znajduje się w miejscowym kościele.
- Inicjatywa pojawiła się w czasie wspólnych modlitw po śmierci Jana Pawła II - mówi sołtys Chrośnicy Łucja Górna - Mieszkańcy czuli potrzebę trwałego upamiętnienia pontyfikatu wielkiego rodaka w naszym kościele. Propozycja ogłoszona przez proboszcza w czasie mszy , spotkała się z dużą ofiarnością. Powstała grupa inicjatywna, zebrano pieniądze i zlecono wykonanie granitowej tablicy.
Przy kościele w Kębłowie stanął pomnik Jana Pawła II. Kolejny ma być zbudowany w Zbąszyniu, na brzegu rzeki Obry, którą w latach 60-tych biskup Karol Wojtyła płynął kajakiem wraz ze swoimi studentami. Dla upamiętnienia papieskiej kajakarskiej pasji, nad brzegiem Obry, tuż przy parkingu koło Urzędu Miejskiego stanie podobizna K. Wojtyły w kajaku. Burmistrz Zbąszynia już podpisał zlecenie na opracowanie projektu pomnika. Od śmierci papieża, co roku w maju odbywają się spływy kajakowe z Kopanicy do Trzciela. Kolejny planowany jest także w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto