Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Otwartych Ramion w Zbąszyniu - 28 października

Dorota Michalczak
26 października odbędzie się gra miejska pt. „Śladami Preludium Zagłady", która ma na celu upamiętnienie wydarzenia, jakim było wypędzenie z Niemiec hitlerowskich kilku tysięcy Żydów posiadających obywatelstwo polskie do Zbąszynia. Zaproszonymi do uczestnictwa w niej są grupy uczniów z szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu gminy Zbąszyń. Dni Otwartych Ramion w Zbąszyniu - 28 października.

Zbliża się 79. rocznica deportacji polskich Żydów z III Rzeszy do Zbąszynia.
Wydarzenia z października 1938 roku prof. Jerzy Tomaszewski nazwał „Preludium Zagłady”. 28 października to dla mieszkańców Zbąszynia od wielu lat rocznica „przygarnięcia” kilku tysięcy wydalonych Żydów, o której zwykło się tutaj mówić „Dni Otwartych Ramion”. W Zbąszyniu wygnańcy znaleźli schronienie. Miasteczko, w którym mieszkało wtedy ponad 5 tys. ludzi, nagle, w ciągu jednej nocy przyjęło przeszło 6 tys. deportowanych. Pospiesznie organizowano im noclegi, między innymi w dawnych koszarach wojskowych, na dworcu kolejowym, w nieistniejącym dziś młynie braci Grzybowskich, w szkole na dzisiejszym Placu Wolności, w sali gimnastycznej i w synagodze, a także w mieszkaniach prywatnych. Wtedy, jak pisze prof. Tomaszewski, „Honor społeczeństwa polskiego ratowali mieszkańcy Zbąszynia.”

26 października odbędzie się gra miejska pt. „Śladami Preludium Zagłady”, która ma na celu upamiętnienie wydarzenia, jakim było wypędzenie z Niemiec hitlerowskich kilku tysięcy Żydów posiadających obywatelstwo polskie do Zbąszynia (przebywali oni w Niemczech od wielu lat). Zaproszonymi do uczestnictwa w niej są grupy uczniów z szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu gminy Zbąszyń. W czasie gry uczniowie odkryją miejsca, które były związane z tym wydarzeniem, oraz zapoznają się z fragmentami wspomnień. Dowiadują się również o postawie mieszkańców Zbąszynia wobec tej tragedii, która była zapowiedzią Holokaustu. Gra jest już imprezą cykliczną i ma też zadanie krzewienia wiedzy na ten temat wśród kolejnych pokoleń uczniów. Organizatorem przedsięwzięcia jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zbąszyniu, a koordynatorem mgr Jerzy Sikuciński.

O godz. 9.00 w czwartek 26 października na Rynku odbędzie się uroczyste podniesienie flagi upamiętniające wydarzenia sprzed 79. lat.

W sobotę 28 października zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu.
Godz. 10.00 odbędą się dla dzieci warsztaty czytelniczo-plastyczne pt. „Baśnie żydowskie”, na których będziemy mogli poprzez czytane bajki poznać kulturę naszych niegdysiejszych sąsiadów. Będzie to okazja do zapoznania dzieci z tradycją żydowską i jej bardzo interesującą symboliką.
17.00 pokażemy film dokumentalny Wojtka Olejniczaka z Fundacji Tres pt. „Do zobaczenia za rok w Jerozolimie”. Filmowi będzie towarzyszyć okolicznościowa wystawa w budynku biblioteki. Następnie zaprosimy Państwa na prezentację Anity Rucioch-Gołek pt. „Kim byli zbąszyńscy Żydzi?”.
19.00 zapraszamy na film fabularny pt. „Azyl”, który pokazuje autentyczną historię dyrektora warszawskiego zoo i jego żony, Jana i Antoniny Żabińskich, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych Żydów.

Na wydarzenia kulturalne związane z 79. rocznicą „Polenaktion” jest wstęp wolny, jedynie na warsztaty dla dzieci obowiązują zapisy (tel. do biblioteki: 68 3860 700).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto