MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrówno, malownicze miasteczko otoczone jeziorami (zdjęcia)

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Mazury skrywają perełki, powszechnie mało znane, a urzekające swym wdziękiem, skrytym na uboczu świata. Dąbrówno to gratka dla miłośników prowincjonalnych klimatów, życiowej niespieszności, ciszy, historycznych smaczków i pobudzających wyobraźnię pejzaży. Znajdziemy tu wszystko, czego potrzebują zmęczeni zgiełkiem.
Dąbrówno
Wojciech Gawor

Chociaż po drugiej wojnie, na skutek działań Czerwonoarmistów, miasteczko straciło prawa miejskie, trudno traktować je, jako wieś. Pozostał miejski układ urbanistyczny i mimo dotkliwych, 85% strat materialnych, charakter małego miasteczka ocalał.

Położone unikalnie, na wąskim przesmyku między Jeziorem Dąbrowa Wielka i Dąbrowa Mała, jest praktycznie otoczone wodą.

Historia

Dąbrówno zawsze było miejscowością przygraniczną. Tu ścierały się wpływy Sasinów i Mazowszan, Krzyżacy w XIV wieku postawili zameczek, przy nim powstała osada Ylienburg, która w 1326 r. otrzymała prawa miejskie od komtura dzierzgońskiego – Luthra von Braunschweiga. Miasto było lennem Króla Polski, później Dąbrówno znalazło się na południowym krańcu Prus. Prowadził tędy szlak handlowy z Mazowsza do Elbląga i Gdańska. Kwitł pograniczny handel. Ale przetaczały się też armie, co zawsze się źle kończyło. Miasto złupiły wojska Jagiełły, przed Wielką Bitwą, Potop Szwedzki też nie oszczędził Dąbrówna, ani pobyt wojsk Napoleona. I wreszcie Rosjanie w 1945 rozpalili miasteczko do czerwoności. Z rynku ocalała tylko pierzeja zachodnia. Na przestrzeni wieków w mieście przeważali osiedleńcy z polskich terenów, dopiero agresywna akcja germanizacyjna w drugiej połowie XIX wieku spowodowała, że zaczął dominować język niemiecki.

Dąbrówno, camping
Wojciech Gawor

Z dawnego zamku, a po przebudowie, pałacu rodu Finckensteinów, pozostały tylko mury, są też resztki obwarowań miejskich nad Małą Dąbrową, wchłonięte malowniczo w późniejszą zabudowę. Dominuje XIV wieczny kościół z basztą obronną, obecnie należący do wykruszającej się wspólnoty ewangelicko-metodystycznej. Architekturą i unikalnym wyposażeniem, zaświadcza o niegdysiejszej świetności Dąbrówna. Odkryto w nim czternastowieczne, wysokiej klasy freski, zaskakujące w tak wówczas prowincjonalnej świątyni. Imponuje też neogotycka świątynia katolicka.

Jeziora dąbrówieńskie są objęte strefą ciszy.

Linia kolejowa

W 1910 oddano do użytku kolej z Ostródy do Działdowa, ale 35 lat później Sowieci zabrali tory i pozostały tylko imponujące mosty i wiadukty oraz dawne torowisko, obecnie to malownicza trasa spacerowo-widokowa. Budynek dworcowy pełni funkcje mieszkalne, podobnie jak interesująca wieża wodna. Tuż przed wejściem wyzwolicieli, ludność niemiecka opuściła miasto ostatnimi pociągami… Ci, co zostali, przeżyli gehennę.

Dąbrówno
Wojciech Gawor

Synagoga

Unikatem jest skromna synagoga z przyklejoną mykwą, pozostałość po niewielkiej gminie Żydowskiej. Jedna z nielicznych na Mazurach, ocalałych po Nocy Kryształowej. Ta jest najstarsza, bo z początku XIX wieku i jedyna w tak, niestety, opłakanym stanie. Obecni właściciele są głusi na jakiekolwiek propozycje renowacyjne. Kirkut został zlikwidowany przez Niemców, została tylko pusta łąka bez macew.

Dąbrówno synagoga
Wojciech Gawor

Nad miastem góruje wzniesienie, niegdyś było tam ponoć, sasińskie grodzisko, obecnie znajdziemy pomnik poległych podczas Pierwszej Wojny. Najbardziej reprezentacyjny budynek miasta, dawny hotel „Germania”, ocalał, jednak zasiedlony, czeka na lepsze czasy. Ratusz na rynku, ostatnio po remoncie, to powojenna rekonstrukcja, wzniecony przez Czerwonoarmistów pożar spopielił prawie wszystko. Miasteczko przecina rzeka Wel, łącząca oba jeziora i w nich rozpoczynająca swój malowniczy żywot. Odcinki Welu to jedne z najciekawszych tras kajakowych w Polsce.

Dąbrówno, Dąbrowa Mała
Wojciech Gawor

Okolice

Nieopodal Dąbrowna nad Wielką Dąbrową znajdziemy osadę o wdzięcznej nazwie Leszcz. Miejsce pradawne z zarejestrowanym, wczesnośredniowiecznym grodziskiem słowiańskim i XIV wiecznej proweniencji kościołkiem. Świątynia została parę lat temu troskliwie odrestaurowana, przy okazji odkryto pochowki z okresu Bitwy Grunwaldzkiej, być może też właściciela tych dóbr, Piotra Bażyńskiego, ojca Jana Bażyńskiego, jednego z przywódców opozycji antykrzyżackiej i współorganizatora Związku Pruskiego.

Mimo dotkliwych, wojennych strat, Dąbrówno to nadal miejsce bardzo urokliwe. Około 1400 mieszkańców, kameralne uliczki, piękny park i promenada nad Małą Dąbrową, latem pachnąca Chorwacją… Plaża nad Dąbrową Wielką i widoki… Spokój prowincjonalnego miasteczka na uboczu światowego zgiełku. Jest gdzie pospacerować i się relaksować, znajdziemy też gościnną restaurację z noclegiem. A na kempingu tętni życie. W jeziorach pływa smaczna ryba, nie ma tłoku, zawsze można znaleźć zaciszną przystań.

Dąbrówno
Wojciech Gawor

Mazury - z Rydzewa do Rynu

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dąbrówno, malownicze miasteczko otoczone jeziorami (zdjęcia) - Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto