Czarny bez - białe kwiaty [Przepis na syrop]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Kwiat czarnego bzu
Kwiat czarnego bzu Dorota Michalczak
Czarny bez, popularnie zwany hyćką, jest surowcem zielarskim, kwitnie od maja do czerwca. Owoce dojrzałe zbieramy od sierpnia. Kwiaty i owoce nadają się do suszenia oraz na przetwory - soki, nalewki, syropy.

Czarny bez popularnie zwany hyćką kwitnie od maja do czerwca. Te drobne, pięciopłatkowe kwiatki, z jednym słupkiem i pięcioma pręcikami, o mdłym zapachu tworzą duży podbaldach. Wszystkie części czarnego bzu zawierają toksyczny składnik zwany sambunigryną, który podczas gotowania i suszenia ulega rozkładowi. Nie należy więc jeść kwiatów na surowo. Spożywanie przetworzonego czarnego bzu jest całkowicie bezpieczne.

Kwiaty zawierają olejki eteryczne, śluzy, związki sodu, glinu, potasu, żelaza i wapnia. Dojrzałe owoce to soczyste, mięsiste ciemnofioletowe kuleczki. Zawierają olejki eteryczne, garbniki, witaminy A, B1, B2, C i J, pektyny, kwasy organiczne.

Kwiaty w całych baldachach zbieramy w dniach słonecznych, gdy rozkwitają, natomiast dojrzałe owoce najlepiej zbierać po dniu deszczowym. Zbioru surowca dokonujemy z dala od drogi. Suszymy cienką warstwę w temperaturze do 35 stopni Celsjusza, w miejscu suchym i przewiewnym. Po wysuszeniu kwiatki muszą być biało–żółte, owoce czarno-fioletowe.

Z suszonych kwiatów i owoców robimy herbatki, które działają moczopędnie, napotnie, przeciwgorączkowo. Zewnętrznie stosuje się bez do przemywań oczu i gardła w stanach zapalnych. Kwiaty czarnego bzu stosowane są jako środek przeciw przeziębieniom, w postaci syropów. Dojrzałe owoce suszymy, robimy nalewki i syropy.

Przepis na syrop z kwiatów bzu czarnego
30 dużych kwiatów (baldachów) czarnego bzu,
1 litr wody,
4 dkg kwasku cytrynowego,
1,5 kg cukru.

Kwiaty zebrane w słoneczny dzień, opłukać, obrać z łodyg, zalać 1 litrem gorącej wody, dodać kwasek cytrynowy i odstawić na 48 godzin. Woda całkowicie przykrywa kwiatki.

Po dwóch dniach sok przelewamy przez sito, dodajemy cukier i zagotowujemy. Otrzymany syrop wlać do słoiczków i zakręcić. Pasteryzować 5 do 10 minut. Stosujemy w czasie przeziębień jako środek napotny, przeciwzapalny, rozkurczowy. Podnosi odporność organizmu. Bardzo aromatyczny syrop, dodajemy do herbaty, zimnych napojów, rozcieńczamy wodą, możemy dodawać do deserów.

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Dodaj ogłoszenie