Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CYMPER - widowisko parateatralne w którym role odgrywają aktorzy amatorzy w kostiumach. Nądnia - 19.02.2023 [Zdjęcia]

Redakcja
CYMPER - widowisko parateatralne w którym role odgrywają aktorzy amatorzy w kostiumach. Nądnia - 19.02.2023
CYMPER - widowisko parateatralne w którym role odgrywają aktorzy amatorzy w kostiumach. Nądnia - 19.02.2023 Barbara Pasja
CYMPER - widowisko parateatralne w którym role odgrywają aktorzy amatorzy w kostiumach. Nądnia - 19.02.2023 r. W ostatnią niedzielę karnawału, ulicami Nądni, przy dźwiękach muzyki koźlarskiej przemaszerował barwny korowód przebierańców. Dla lokalnych mieszkańców jednoznacznie kojarzy się z zakończeniem karnawału.

CYMPER - widowisko parateatralne w którym role odgrywają aktorzy amatorzy w kostiumach. Nądnia - 19.02.2023

Tekst nagłówka spisu:

W ostatnią niedzielę karnawału, ulicami Nądni, przy dźwiękach muzyki koźlarskiej przemaszerował barwny korowód przebierańców. Dla lokalnych mieszkańców „Cymper” jednoznacznie kojarzy się z zakończeniem karnawału.

Tradycyjny Cymper

Każdego roku, w ostatnią niedzielę karnawału, ulicami wiosek gminy Zbąszyń, przy dźwiękach muzyki koźlarskiej maszerują barwne korowody przebierańców. Dla lokalnych mieszkańców „Cymper” jednoznacznie kojarzy się z zakończeniem karnawału. Wydarzenie to wpisane jest w tradycję karnawałową kultywowaną na całym świecie - poczynając od słynnego karnawału w Rio de Janeiro, poprzez karnawał wenecki, karnawał północnej Nadrenii-Westfalii kończąc na zapustach kaszubskich – zwyczaju zapustnym najbardziej popularnym w Polsce.

Gdzie szukać źródeł tradycji Cympra?

Historycy widowisk wskazując początki zwyczaju karnawałowego odsyłają do greckiego patrona teatru i wina – Bachusa-Dionizosa. Wyrazistszym jednak źródłem w tym przypadku są widowiska z okresu średniowiecza, które wyraźnie wpisują się w kontekst tradycji chrześcijańskiej przywołując opozycję Wielkiego Postu do zapustnych hulanek i swawoli.

Cymprowi bohaterowie

Bohaterzy karnawału dzielą się na tych, którzy korzystają z uciech życia i tych, którzy poszczą. Istotne jednak by w konflikcie tych dwóch obozów ostatecznie wybrzmiało porozumienie polegające na uznaniu zasad Wielkiego Postu.

Cymprowi bohaterowie uczestniczący w korowodzie to:

  • najczęściej ksiądz,
  • zakonnica,
  • policjant,
  • leśniczy,
  • cygan,
  • para młoda,
  • niedźwiedź,
  • koń,
  • i wiele innych barwnych postaci

Bohaterom typu naturalistycznego towarzyszą postacie abstrakcyjne, jak np.:

  • chochoł
  • figury szachowe tzw. „biały” lub „czarny laufer” (goniec) posługujący się biczami lub sadzą naznaczając napotkanych przechodniów.

Są to postacie, których atrybuty przypominają o pokucie i wyrzeczeniach w czasie Wielkiego Postu.

Kim jest Cymper?

Cymper to przebieraniec, ktoś wyraźnie wpisujący się w gatunek komedii i groteski, ubiorem i zachowaniem wyróżniający się z szarej codzienności. Cymper w gminie Zbąszyń jest żywą tradycją, która podobnie jak wielkie współczesne karnawały świata czerpie z tych samych korzeni. Wydarzenie przyciąga każdego roku sporą ilość uczestników, którzy w szalonej i groteskowej konwencji wyruszają ulicami wędrując od domu do domu. To w jakiej formie przetrwa ten zwyczaj zależy od inwencji mieszkańców zaangażowanych w tworzenie korowodów. Ważne jednak, by organizatorom nie umknęła najistotniejsza cecha, którą jest spontaniczność tego widowiska.

Zobacz także:

CYMPER - widowisko parateatralne w którym role odgrywają aktorzy amatorzy w kostiumach. Nądnia - 19.02.2023

CYMPER - widowisko parateatralne w którym role odgrywają akt...

Nądnia, 64-360 Zbąszyń. Jak dojechać? Mapa


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto