CYMPER 2020. Ludowa tradycja pożegnania karnawału w gminie Zbąszyń - 23 lutego 2020 [Zdjęcia]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Cymper, to ludowa tradycja pożegnania karnawału. Popularny na ziemi zbąszyńskiej. W tym roku, w godzinach przed południowych 23 lutego 2020, na zbąszyńskim rynku gościliśmy przebierańców z wiosek gminy Zbąszyń:Stefanowice, Łomnica, Nowy Dwór, Nądnia, Przyprostynia oraz Dąbrówki Wielkopolskiej (gmina Zbąszynek).

CYMPER 2020. Ludowa tradycja pożegnania karnawału w gminie Zbąszyń - 23 lutego 2020

Tradycyjny Cymper

Każdego roku, w ostatnią niedzielę karnawału, ulicami wiosek gminy Zbąszyń, przy dźwiękach muzyki koźlarskiej maszerują barwne korowody przebierańców. Dla lokalnych mieszkańców „Cymper” jednoznacznie kojarzy się z zakończeniem karnawału. Wydarzenie to wpisane jest w tradycję karnawałową kultywowaną na całym świecie - poczynając od słynnego karnawału w Rio de Janeiro, poprzez karnawał wenecki, karnawał północnej Nadrenii-Westfalii kończąc na zapustach kaszubskich – zwyczaju zapustnym najbardziej popularnym w Polsce. Od kilku lat Cymprownicy rozpoczynają swoją zabawę na Rynku w Zbąszyniu, prezentując swoje barwne stroje mieszkańcom miasta. W tym roku ostatnią niedzielą karnawału jest 23 lutego 2020 r.

Gdzie szukać źródeł tradycji Cympra?

Historycy widowisk wskazując początki zwyczaju karnawałowego odsyłają do greckiego patrona teatru i wina – Bachusa-Dionizosa. Wyrazistszym jednak źródłem w tym przypadku są widowiska z okresu średniowiecza, które wyraźnie wpisują się w kontekst tradycji chrześcijańskiej przywołując opozycję Wielkiego Postu do zapustnych hulanek i swawoli.

Cymprowi bohaterowie

Bohaterzy karnawału dzielą się na tych, którzy korzystają z uciech życia i tych, którzy poszczą. Istotne jednak by w konflikcie tych dwóch obozów ostatecznie wybrzmiało porozumienie polegające na uznaniu zasad Wielkiego Postu. Cymprowi bohaterowie uczestniczący w korowodzie to najczęściej ksiądz, zakonnica, policjant, leśniczy, cygan, para młoda, niedźwiedź czy koń. Bohaterom typu naturalistycznego towarzyszą postacie abstrakcyjne, jak np. chochoł czy figury szachowe tzw. „biały” lub „czarny laufer” (goniec) posługujący się biczami lub sadzą naznaczając napotkanych przechodniów. Są to postacie, których atrybuty przypominają o pokucie i wyrzeczeniach w czasie Wielkiego Postu.

Kim jest Cymper?

Cymper to przebieraniec, ktoś wyraźnie wpisujący się w gatunek komedii i groteski, ubiorem i zachowaniem wyróżniający się z szarej codzienności. Cymper w gminie Zbąszyń jest żywą tradycją, która podobnie jak wielkie współczesne karnawały świata czerpie z tych samych korzeni. Wydarzenie przyciąga każdego roku sporą ilość uczestników, którzy w szalonej i groteskowej konwencji wyruszają ulicami wędrując od domu do domu. To w jakiej formie przetrwa ten zwyczaj zależy od inwencji mieszkańców zaangażowanych w tworzenie korowodów. Ważne jednak, by organizatorom nie umknęła najistotniejsza cecha, którą jest spontaniczność tego widowiska. Niedzielny “Cymper” rozpoczął się o godz. 10.00 na zbąszyńskim Rynku, aby przybliżyć mieszkańcom miasta ludowy zwyczaj pożegnania karnawału. Do zabawy przyłączyli się cymprownicy z Dąbrówki Wielkopolskiej (gmina Zbąszynek, woj. lubuskie)

Zbąszyń - Cymper 2019

Źródło:gloswielkopolski.pl

Zbąszyń mapa. Jak dojechać na Rynek?

Wideo

Dodaj ogłoszenie