Biblioteka Publiczna Zbąszyń. „Biblioteka zmysłów” - cykl spotkań dla najmłodszych i rodziców

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Biblioteka zakończyła cykl spotkań, dla najmłodszych i rodziców. Koordynatorkami projektu były Mariola Głuszek i Magdalena Nowak

Biblioteka Publiczna Zbąszyń. „Biblioteka zmysłów” - cykl spotkań dla najmłodszych i rodziców
Biblioteka zakończyła cykl spotkań, dla najmłodszych i rodziców. Koordynatorkami projektu były Mariola Głuszek i Magdalena Nowak Biblioteka Publiczna Zbąszyń. „Biblioteka zmysłów” - cykl spotkań dla najmłodszych i rodziców wolontariat
Biblioteka Publiczna Zbąszyń. „Biblioteka zmysłów” - cykl spotkań dla najmłodszych i rodziców. Biblioteka po raz kolejny uczestniczy w kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” promującej czytelnictwo wśród dzieci przedszkolnych. Z myślą o najmłodszych czytelnikach powstał projekt „Biblioteka zmysłów”

Biblioteka Publiczna Zbąszyń. „Biblioteka zmysłów” - cykl spotkań dla najmłodszych i rodziców

Na realizację projektu, biblioteka pozyskała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z funduszu Promocji Kultury „Partnerstwo dla książki”. Koordynatorki projektu Mariola Głuszek i Magdalena Nowak.

Projekt skierowany był do dzieci w wieku od 3-6 lat, ich rodziców a także nauczycieli przedszkolnych. Celem działań było promowanie czytelnictwa i wzmocnienie funkcji biblioteki. Zbudowanie dobrych relacji i więzi z dzieckiem oraz łączenia pokoleń.

- Działania miały charakter otwarty, chcieliśmy zachęcić rodziców do wspólnego rodzinnego czytania, by przyniosło jak najwięcej korzyści dla rozwoju dziecka. Popularyzacja czytania wrażeniowego opartego na zmysłach: wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Poprzez dobrze dobraną literaturę do tematu przeprowadziliśmy cykl warsztatów dla najmłodszych i rodziców -

- mówi Mariola Głuszek dodając, że opracowano projekt zakładki do książki zachęcający do korzystania z księgozbioru biblioteki. Każdy uczestnik zajęć otrzymał jako wizytówkę projektu.

Warsztaty były poświęcone zmysłom:

„Dotknij mnie” - zaproszony gość fizjoterapeutka Marzena Frącek pokazała rodzicom jak wykonać masaż Shantala. Opowiedziała jak ważny jest dotyk w rozwoju dziecka. Na koniec uczestnicy wykonali kreatywne obrazy z mąki.

- Popołudnie z „Smakiem i Kawką” przeprowadziła lokalny cukiernik, właścicielka kawiarni ze zdrowymi wypiekami, Iwona Dzioch. Dzieci wąchały, dotykały i smakowały. Degustacja ciast w całej gamie kolorów

– dodała.

Na spotkaniu z podróżnikami Anną i Piotrem Mojżyszkiem przybyły przedszkolaki ze Zbąszynia. „Odkrywanie smaków” to dopiero była przygoda. Dzieci zobaczyły jak rosną goździki i pieprz zanim trafią na sklepowe półki. Stworzyły własne aromatyczne kompozycje herbat.

- Książki można czytać na wiele sposobów. Wspólnie z pisarką, pedagogiem, edukatorką twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego Małgorzatą Swędrowską, uczyliśmy się czytać książki obrazkowe picture booki. Tworzyliśmy własne opowiadania, ograniczała nas tylko wyobraźnia

– dodają koordynatorki projektu.

Ostatnie spotkanie „Co tak pachnie...?” poświęcono zmysłowi węchu. Dwanaście różnych zapachów między innymi kwiatowy, odświeżający, cytrusowy, a każdy z nich przywoływał inne skojarzenia. W projekt włączyły się Panie z Dziennego Domu Senior Wigor, które przygotowały w swojej pracowni krawieckiej lniane woreczki.

- Zakończyliśmy cykl spotkań dla najmłodszych i rodziców. Planowany warsztat z Małgorzatą Swędrowską dla nauczycieli wychowania przedszkolnego z placówek oświatowych Gminy Zbąszyń (wolny nabór) odbędzie się 9 września. Zależy nam bibliotekarzom na popularyzacji czytania wrażeniowego opartego na zmysłach wśród najmłodszych, by zachwycić dzieci książkami.

Biblioteka udostępniła materiał nagrania na FB Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu relacja z warsztatu „Czytania wrażeniowego” dla najmłodszych.
Koordynatorki projektu Mariola Głuszek i Magdalena Nowak.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: dorota.michalczak@polskapress.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Wideo

Dodaj ogłoszenie