Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteczne podróże małe i duże, czyli Biblioteka Powsinoga rozpoczyna swoją przygodę

Dorota Michalczak
Rusza nowy projekt Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu pt. „Biblioteka-Powsinoga – warsztaty i spotkania dla dzieci i starszych na wsiach gminy Zbąszyń” dofinansowany w ramach „Programu Partnerstwo dla Książki” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem zadania jest wzmocnienie funkcji biblioteki jako centrum animującego kulturę i aktywizującego społeczności lokalne, szczególnie mieszkańców okolicznych wsi.

Dlaczego „Biblioteka-Powsinoga”?
- Biblioteka musi docierać do ludzi, którzy jeszcze w niej nie byli. Zbąszyńska książnica nie ma filii na wsiach, więc takie wizyty w okolicy to sposób na poznanie, być może nowych czytelników i promocję czytelnictwa. Pomysł, jak widać, spodobał się ekspertom Ministerstwa Kultury, bo ocenili go pozytywnie i przyznali dotację - mówi kierownik biblioteki, Anita Rucioch-Gołek.

Dzięki nowym działaniom biblioteka nie tylko dotrze do nowych użytkowników, ale też poszerzy swoją ofertę o zajęcia z różnych dziedzin łączących się z literaturą i lepiej odpowie na potrzeby uczestników, którzy do biblioteki docierają rzadziej. Działania będą odbywały się w świetlicach wiejskich w soboty na terenie trzech wsi gminny Zbąszyń, które są najbardziej oddalone od biblioteki: Stefanowo, Nowa Wieś Zbąska i Łomnica.

O projekcie poinformowano radnych i sołtysów tych wsi i pomysł spotkał się z akceptacją i obietnicą wsparcia. „Biblioteka-Powsinoga” to spotkania warsztatowe, angażujące pokolenia: dzieci, młodzież i rodziców oraz seniorów do działań, których ośrodkiem zawsze będzie książka - inspiracja i punkt wyjścia do spotkania z ekspertem, dyskusji, twórczych warsztatów artystycznych i nowych umiejętności. Uczestnicy warsztatów – uczniowie okolicznych szkół - wezmą następnie udział w spotkaniach autorskich w bibliotece i otrzymają bezpłatna ulotkę pt. “Niezbędnik: CoCzytać”.

- Zaczynamy 15 września o godz. 16.00 w sali wiejskiej w Stefanowie. Na warsztaty zapraszamy, każdego, bez względu na wiek. Chcemy, aby wzięły w nich udział całe rodziny. Dodatkowo, kto może, niech weźmie ze sobą przeczytaną już książkę, aby zasiliła nową półkę w ramach wymiany bookcrossing – „książka za książkę”, którą biblioteka zakupi w ramach projektu i umieści w każdej z sal wiejskich, gdzie odbędą się warsztaty. W ramach warsztatów planujemy „czytanie na dywanie”, malowanie torb płóciennych, wspólne oglądanie bajki lub filmu, teatrzyk Kamishibai, zabawy ruchowe oraz poczęstunek. W Nowej Wsi Zbąskiej będziemy 6 października o godz. 16.00 z podobną formułą warsztatową. Ostatnią wsią jest Łomnica – tutaj wszystkich mieszkańców zapraszamy 13 października o godz. 16.00 na rodzinne warsztaty - dodaje Daria Klorek, koordynatorka projektu. Spotkania i warsztaty we wsiach to tylko połowa działań książnicy.

Spotkania z autorami książek

W ramach projektu zostaną zaproszenia autorzy poczytnych książek dla dzieci i młodzieży, takich jak Marianna Oklejak, Marcin Pałasz oraz Łukasz Wierzbicki. Autorzy spotkają się w bibliotece z uczniami szkół, w których „Biblioteka Powsinoga” gościł. Uczniowie będą brali udział w spotkaniach autorskich oraz warsztatach, zorganizowanych wraz z gośćmi.

Spotkania będą zachęcą młodych ludzi do częstszych wizyt w bibliotece oraz rozbudzą w nich ciekawość do literatury i świata

Drzemka zamiast kawy?

Źródło:Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto