18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj!”.

Dorota Michalczak
Zatrzymaj się i żyj! . Niecodzienna lekcja edukacyjna, z pokazem tresury owczarka -Lenzo
Zatrzymaj się i żyj! . Niecodzienna lekcja edukacyjna, z pokazem tresury owczarka -Lenzo Fot. Dorota Michalczak
Uczniowie klas 1-6 Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nądni mieli okazję, zapoznać się z pracą Służby Ochrony Kolei i ich nieodłącznych towarzyszy - psów. W Polsce jest ponad 13 800 przejazdów kolejowych. Rocznie dochodzi do blisko 250 wypadków z udziałem pojazdów, w których ginie średnio 38 osób, a 80 odnosi ciężkie obrażenia. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych organizowane są ogólnopolskie akcje „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj!”.

Niecodzienna lekcja z pokazem tresury psa

Uczniowie klas 1-6 Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nądni mieli niepowtarzalną okazję, by zapoznać się z pracą Służby Ochrony Kolei i ich nieodłącznych towarzyszy - psów. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały informacji o obowiązkach i zadaniach tych czworonożnych funkcjonariuszy. Jednak najbardziej podobał się pokaz tresury owczarka Lenzo, patrzyły z podziwem, jak wykonuje komendy. Dzieci zasypały pana Piotra Fleiszerowicza pytaniami. Były bardzo przejęte. Uświadomiły sobie, jak ciężka to praca.

Pokaz tresury poprzedziła prelekcja Pana Mariusza Olejniczaka z Zakładu Linii Kolejowych PKP w Zielonej Górze, który, jako koordynator kampanii edukacyjnej „Bezpieczny przejazd”, przypomniał zasady bezpiecznych zachowań na przejazdach kolejowych i w ich obrębie.

Chcesz żyć? Nie ignoruj przepisów!

Każdego roku na przejazdach ponad 13800 przejazdach kolejowych dochodzi do 200-250 kolizji i wypadków, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób, lub odnosi obrażenia. Aż 99 procent z ich powodują nieostrożni kierowcy. Na przejazdach kolejowych sprawcami wypadków są również piesi. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych organizowane są ogólnopolskie akcje „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj!”.

Samochód czy pieszy na torowisku, nie ma szans na przeżycie w zderzeniu z rozpędzonym składem. Droga hamowania pociągu wynosi bowiem kilkaset kilometrów. W myśl hasła „ Zatrzymaj się i żyj” uczulał zebrane dzieci jak wielkie znaczenie ma zachowanie ostrożności przy przechodzeniu przez tory, stosowanie się do znaków ostrzegawczych, unikanie tzw. „dzikich przejść”, zaprzestanie zabaw w pobliżu torowisk.

Kampania „Bezpieczny przejazd…” prowadzona jest przez cały rok

To przede wszystkim działania edukacyjne (spotkania z dziećmi w szkołach, szeroko zakrojona kampania informacyjna zarówno w mediach jak i na plakatach i ulotkach), egzekwowanie prawa („Bezpieczny poniedziałek”). Nie ulega wątpliwości, że takie akcje edukacyjne są potrzebne. Trzeba od najmłodszych lat wpajać dzieciom zasady bezpieczeństwa, kształtować umiejętność przewidywania, konsekwencji i skutków nierozważnych zachowań.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto