18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny pokój niemowlęcia

Katarzyna Wozińska
Polskapresse
Remontując mieszkanie szczególną uwagę warto zwrócić na pokoik naszej pociechy. Przebierając we wzorach tapet, komódkach, firankach i pościelach nie zapominajmy o bezpieczeństwie maleństwa.

Niestety, najwięcej wypadków z udziałem najmłodszych zdarza się właśnie w domu. Nieumiejętnie dostosowane pomieszczenia, złe rozlokowanie mebli oraz niektóre elementy dekoracyjne mogą zagrozić jego bezpieczeństwu. W jaki sposób ich uniknąć?

Czytaj także: Okna bezpieczne dla dzieci

Pokoik niemowlaka

W czasie swoich pierwszych miesięcy na świecie, najważniejszym miejscem dla malucha jest łóżeczko. Ważne, aby było wykonane z drewna pomalowanego farbą z atestami bezpieczeństwa. Odległość szczebelków łóżeczka nie może być mniejsza niż 5 centymetrów, aby dziecko nie miało możliwości przełożenia przez nie główki. Praktycznym rozwiązaniem są łóżeczka ze zdejmowanymi biegunami, dzięki którym sypialnia malucha może przemienić się w kołyskę. Projektując wystrój ścian ograniczajmy się do pastelowych kolorów. Wyraziste barwy tapet, przedstawiające bohaterów z kreskówek nie mają dobrego wpływu na niemowlaka. Dobierając dodatki takie jak zasłonki, koce lub dywany pamiętajmy, że najważniejsze dla maleństwa jest poczucie bezpieczeństwa i spokój. Ważnym elementem są dziecięce pościele. Dziecko styka się z nimi bezpośrednio, dlatego ich jakość, miękkość oraz kolorystyka i wzory odgrywają ważną rolę w niemowlęcej percepcji.

– Świetnym rozwiązaniem są baldachimy montowane nad łóżeczkiem wykonane z kremowego tiulu i bawełny. Dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, a w okresie wiosennym i letnim chronią przed insektami. Dodatkowo są wspaniałym elementem dekoracyjnym dziecięcego pokoju – radzi Karolina Stradomska z firmy Feretti, produkującej pościele dziecięce.

Pokój dziecka w wieku 1–2

Pokój dla dziecka, a raczej całe mieszkanie musi być przystosowane do jego pierwszych kroków, lecz także do pierwszych upadków. Po pierwsze należy zabezpieczyć silikonowymi nakładkami wszelkie krawędzie: stołów, krzeseł, parapetów. Kolejnym bardzo niebezpiecznym elementem są schody. Należy zamontować specjalną zamykaną bramkę, która uchroni dziecko przed upadkiem.

Czytaj też: Jak urządzić pokój dziecięcy, by rozwijał kreatywność malucha?

Zwróćmy uwagę na rośliny. Przełóżmy je w miejsce niedostępne dla malca, trujące właściwości niektórych gatunków mogą zaszkodzić ciekawskiemu maluchowi. Nie zapominajmy także o gniazdkach z prądem – dla raczkującego dziecka mogą okazać się atrakcyjne. Warto zainwestować w specjalne blokady – nakładki na gniazdka.

Nie istnieje złoty sposób zapobiegający zagrożeniem, które czyhają na małego domownika. Część z nich można wyeliminować, jednak nawet najlepsze zabezpieczenia nie są w stanie zastąpić czujnego, rodzicielskiego oka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto