Akcja poboru krwi w Zbąszyniu, już w niedzielę 22 lipca. Kto może zostać krwiodawcą?

Dorota Michalczak
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Klub Honorowych Dawców Krwi "Cenne Krople" zapraszają w niedzielę 22 lipca, do Domu Katolickiego, do dzielenia się tym co najcenniejsze - swoją krwią. Rejestracja dawców godz 9.00 - 14.00. Akcja poboru krwi w Zbąszyniu, już w niedzielę 22 lipca. Kto może zostać krwiodawcą?

Akcja poboru krwi w Zbąszyniu, już w niedzielę 22 lipca. Kto może zostać krwiodawcą?

HONOROWYM DAWCĄ KRWI
zostaje każda osoba, która chociaż raz oddała bezinteresownie krew lub jej składniki.

Kandydat do oddania krwi powinien mieć:
ukończone 18 lat i nie przekroczone 65 masę ciała powyżej 50 kg dla dawców krwi pełnej lub jej składników, obywatelstwo polskie.

Ze sobą należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem, wpisanym, aktualnym miejscem zameldowania (zamieszkania) i numerem PESEL. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, paszport /nowy wzór z nr PESEL/, książeczka wojskowa.

W dniu poprzedzającym oddanie krwi, krwiodawca powinien spożyć lekkostrawną kolację, a w dniu oddania krwi, być po lekkim, beztłuszczowym śniadaniu. Krew przetłuszczona nie nadaje się do celów leczniczych.

Krwiodawca przed oddaniem krwi ZAWSZE
wypełnia kwestionariusz dawcy
przechodzi badanie laboratoryjne krwi
jest badany przez lekarza
w związku z pojawieniem się nowego wirusa grypy A/H1N1, składa stosowne, pisemne oświadczenie.

Po oddaniu krwi przysługuje:
tytuł i legitymacja Honorowy Dawca Krwi z wpisaną grupą krwi, którą wydaje jednostka publicznej służby krwi (można ją odebrać w kilka dni po oddaniu)
ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal, są to czekolady lub inne produkty żywnościowe
zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu oddania krwi
zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy
otrzymanie wyników badań krwi.

Krew pełną - mężczyzna może oddać 6 razy, a kobieta 4 razy w roku
Przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej pobiera się 450 ml krwi pełnej.

Oddający krew pełną, spędza w placówce ok. godziny. Samo pobranie krwi pełnej trwa kilka minut. Proces oddawania składników krwi (osocza i płytek) jest dłuższy, przebiega ok. godziny.

Krwiodawca zawsze może zrezygnować, lub wycofać zgodę na oddanie krwi, bez wpływu na oddawanie krwi w przyszłości

PO ODDANIU KRWI ….
Bezpośrednio po oddaniu krwi, wymagany jest co najmniej półgodzinny odpoczynek, zjedzenie lekkiego posiłku (kanapki, zupy, połowy czekolady) i wypicie ok. 0,5 l płynu niegazowanego.
Zaleca się, aby zaraz po oddaniu krwi nie prowadzić pojazdów. Nie wolno w dniu oddania krwi pić alkoholu ani wód gazowanych.

Osoby pracujące w zawodach wymagających dużego wysiłku fizycznego i koncentracji (np. pilot, maszynista, kierowca, operator dźwigu, pracujący na wysokości) oraz osoby uprawiające sport wysiłkowy, mogą powrócić do zajęć, po 12-tu godzinach od oddania krwi.

W czasie 24 godzin po oddaniu krwi należy unikać dźwigania ciężarów, wykonywania większych prac fizycznych i uprawiać sportu wyczynowego. Istnieje zagrożenie krwawienia do tkanek (pod skórę) z nakłutej żyły i powstania krwiaka.

Każda krew jest badana w kierunku nosicielstwa wirusów żółtaczki zakaźnej (WZW) typu B i C (HBs i HCV), wirusów HIV typu 1 i 2. Wykonuje się także test kiłowy.
Krwiodawca może otrzymać wszystkie wyniki badań laboratoryjnych i wpis grupy krwi do właściwego dokumentu. Odbiera je wyłącznie osobiście. W wyjątkowych wypadkach można wydać wyniki osobie upoważnionej pisemnie.

W przypadku dodatnich wyników badań wirusologicznych dawca jest powiadamiany listownie i zaproszony jest do placówki służby krwi w celu wykonania ponownych badań. Po potwierdzeniu wyników badań, dawca kierowany jest do dalszej diagnostyki i leczenia. Powiadamiana jest również właściwa placówka sanitarno-epidemiologiczna.

Niepełnosprawni i ich opiekunowie kontynuują protest w Sejmie. Apelują o spotkanie z pierwszą damą

źródło: TVN24/x-news.pl.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie