Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

50 lat działalności artystycznej Andrzeja Niedziałkowskiego dyrygenta Chóru Męskiego „Kompanii Druha Stuligrosza”

Dorota Michalczak
Dorota Mchalczak
50 lat działalności artystycznej Andrzeja Niedziałkowskiego dyrygenta Chóru Męskiego „Kompanii Druha Stuligrosza”. 24 czerwca na scenie Filharmonii Folkloru Polskiego wystąpił Chór Męski „Kompanii Druha Stuligrosza”, w ramach jubileuszu dziesięciu lat z imieniem Stefana Stuligrosza.

50 lat działalności artystycznej Andrzeja Niedziałkowskiego dyrygenta Chóru Męskiego „Kompanii Druha Stuligrosza”

To Cię zainteresuje

W programie muzycy zaprezentowali utwory sakralne, pieśni ludowe i patriotyczne oraz znane fragmenty oper. Chór występuje pod batutą wieloletniego nauczyciela i dyrektora PSM im St. Moniuszki w Zbąszyniu – Andrzeja Niedziałkowskiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Gratulacje z tej okazji dyrygentowi złożył Burmistrz Zbąszynia – Tomasz Kurasiński. Organizatorem koncertu były Wielkopolski Urząd Marszałkowski, Burmistrz Zbąszynia oraz Stowarzyszenie Kompania Druha Stuligrosza.

Chór Męski “Kompania Druha Stuligrosza
Chór powstał w 2008 roku. W skład zespołu liczącego obecnie 30 osób, wchodzą głównie byli chłopcy- śpiewacy Chóru Chłopięcego Filharmonii Poznańskiej, ”Poznańskie Słowiki”, oraz członkowie innych poznańskich chórów. Od początku kierownikiem artystycznym i dyrygentem amatorskiego chóru bazującego na doświadczeniach sprzed lat, wyniesionych ze znakomitej szkoły prof. Stefana Stuligrosza jest Andrzej Niedziałkowski.

Andrzej Niedziałkowski
Urodził się w 1946 r. w Poznaniu. W latach 1964–1968 uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F.Chopina, kończąc ją z dyplomem z zakresu fortepianu. W tej szkole pobierał lekcje dyrygentury chóralnej oraz śpiewu solowego. Następnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Wychowania Muzycznego sekcji „A”, gdzie uzyskał tytuł magistra sztuki w zakresie dyrygentury chóralnej u prof. Stefana Stuligrosza i adiunkta Stanisława Wiernowolskiego. W latach 1965–66 pracował jako nauczyciel w Społecznym Ognisku Muzycznym w Buku, a w 1967-1972 w Liceum Ekonomicznym w Poznaniu.
W 1972 r. związał się z Państwowej Szkołą Muzyczną II stopnia im. F. Chopina w Poznaniu.

W latach 1971–2013 pracował jako nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. S. Moniuszki w Zbąszyniu, gdzie od 1990 do 2012 pełnił funkcję dyrektora tej placówki. Śpiewał w chórze „Poznańskie Słowiki” prof. Stefana Stuligrosza, współpracował z chórem „Zmartwychwstanie” w Poznaniu jako z-ca dyrygenta i akompaniator, był asystentem dyrygenta Chóru Akademii Medycznej w Poznaniu. Dyrygował chórem Koła Śpiewaczego im. B. Dembińskiego w Swarzędzu. W 1974 r. założył chór ZPO „Romeo” w Zbąszyniu, którym do 1981 r. kierował i dyrygował.

Za działalność zawodową i artystyczną otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia, m.in. srebrny medal „Labor omnia vincit” (2007 r.) za krzewienie idei pracy organicznej, liczne dyplomy honorowe Ministra Kultury za zasługi w upowszechnianiu kultury w Polsce, odznakę honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2007 r.), Zasłużony Działacz Kultury (1981 r.), Złoty Krzyż Zasługi (1988 r.), odznakę honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, odznakę honorową miasta Poznania i inne.

Bieg Wings for Life World Run 2018 w Poznaniu:

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto