Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100. rocznica Powrotu Zbąszynia do granic Państwa Polskiego. PROGRAM uroczystości

Redakcja
Plakat informacyjny
Powrót Zbąszynia do Macierzy to niewątpliwie największe i najważniejsze wydarzenie XX wieku w historii naszego miasta. Zbliżający się 2020 rok upłynie pod znakiem 100 rocznicy Powrotu Zbąszynia do granic Państwa Polskiego.

20 grudnia br. Rada Miejska Zbąszynia podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2020 „Rokiem 100. rocznicy powrotu Zbąszynia do Macierzy”. Obchody znakomitego jubileuszu i jednocześnie wielkiego święta Zbąszyniaków rozpoczną się 17 stycznia 2020 roku koncertem zespołu Provinz Posen oraz zbąszyńskich muzyków zrzeszonych w Stowarzyszeniu Muzyków Ludowych. Koncert zostanie zaprezentowany tego wieczoru dwa razy, o godz. 19.00 i 21.00 w Filharmonii Folkloru Polskiego (UWAGA! Obowiązują wejściówki dostępne w ZCK). 18 stycznia muzycy zagrają w Studiu Programu 3 Polskiego Radia, na ten koncert zainteresowanych zabierze ze Zbąszynia autokar (uwaga ilość miejsc ograniczona, zapisy w ZCK od 3 stycznia 2020 roku).

A teraz spójrzmy, co piszą kroniki o pamiętnych styczniowych wydarzeniach:
17 stycznia 1920 roku w obecności ówczesnego burmistrza Joachima Butza oraz starosty doktora Wacława Stefańskiego z Nowego Tomyśla sporządzono protokół oddania i przejęcia poszczególnych elementów administrowania miastem. W polskie ręce powróciły między innymi główna kasa miejska, kasa oszczędnościowa, szkoły ewangelicka i katolicka, miejskie sprzęty do gaszenia pożarów a także wyposażenie szpitala. Dwa dni później, 19 stycznia 1920 roku, do Zbąszynia zawitał generał Józef Dowbor-Muśnicki witany serdecznie i gościnnie przez mieszkańców, żołnierzy piechoty i artylerii a także przedstawicieli władz polskich miasta oraz dotychczasowych władz niemieckich. Tego dnia odbyła się uroczysta defilada a także obiad wydany na cześć generała w Strzelnicy.

W niedzielę, 19 stycznia rozpoczniemy mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. NMP. Wniebowziętej w Zbąszyniu. Następnie złożymy kwiaty przed tablicą upamiętniającą jubileusz Powrotu Zbąszynia do Macierzy (Rynek). Z Rynku, w towarzystwie żołnierzy Wojska Polskiego udamy się do Zbąszyńskiego Centrum Kultury, gdzie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Powstańcom Wielkopolskim - bohaterom walk o Zbąszyń. Uroczyste świętowanie dopełnią występy dzieci i młodzieży.

Zapraszamy Mieszkańców oraz Przyjaciół Zbąszynia do zapoznania się z programem wydarzeń i włączenia w świętowanie obchodów Powrotu do Macierzy naszej Małej Ojczyzny!

Zobacz i posłuchaj zespołu Provinz Posen i zbąszyńskich muzyków ludowych w TVP Kultura

UCHWAŁA Nr XIII/142/2019 Rady Miejskiej Zbąszynia z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie ustanowienia roku 2020 „Rokiem 100. rocznicy powrotu Zbąszynia do Macierzy”

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 506 z późn. zm.), uchwala się, co następuje:
§ 1. Mając na względzie, że w zbliżającym się roku przypada 100. rocznica powrotu Zbąszynia do macierzy, rok 2020 ustanawia się „Rokiem 100. rocznicy powrotu Zbąszynia do Macierzy”.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Zbąszynia.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

UZASADNIENIE do uchwały Nr XIII/142/2019 Rady Miejskiej Zbąszynia z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie ustanowienia roku 2020 „Rokiem 100. rocznicy powrotu Zbąszynia do Macierzy”

Powrót Zbąszynia do Macierzy to niewątpliwie największe i najważniejsze wydarzenie XX wieku w historii miasta. 17 stycznia 1920 roku w obecności ówczesnego burmistrza Joachima Butza oraz starosty doktora Wacława Stefańskiego z Nowego Tomyśla sporządzono protokół oddania i przejęcia poszczególnych elementów administrowania miastem.
Na mocy traktatu wersalskiego wojska niemieckie opuściły miasto, a ich miejsce zajęły pododdziały I i II pułku strzelców wielkopolskich oraz artylerii ciężkiej. W polskie ręce powróciły między innymi główna kasa miejska, kasa oszczędnościowa, szkoły ewangelicka i katolicka, miejskie sprzęty do gaszenia pożarów a także wyposażenie szpitala. Dwa dni później, 19 stycznia 1920 roku, do Zbąszynia zawitał generał Józef Dowbor-Muśnicki witany serdecznie i gościnnie przez mieszkańców, żołnierzy piechoty i artylerii a także przedstawicieli władz polskich miasta oraz dotychczasowych władz niemieckich. Tego dnia odbyła się uroczysta defilada a także obiad wydany na cześć generała w Strzelnicy.
Powrót Zbąszynia do Macierzy w 1920 roku był niezwykle istotnym jak i radosnym wydarzeniem po zakończonym okrutnym okresie zaborów i krwawych walk powstańczych. Naszą powinnością jest zachowanie pamięci i oddanie hołdu Powstańcom Wielkopolskim, którym zawdzięczamy polski Zbąszyń.

W ramach obchodów planuje się organizację szeregu imprez edukacyjnych przy współpracy szkół, mediów i instytucji działających na terenie Gminy. Celem uświadamiania i edukowania młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i szacunku dla historii naszej małej ojczyzny zostaną przeprowadzone też konkursy dla dzieci i młodzieży poświęcone wydarzeniu.
Wobec powyższego podjęcie uchwały jest zasadne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto