MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zbąszyń. Bogu na chwałę, ludziom na ratunek - 4 maja Dzień Strażaka

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Praca społeczna i odpowiedzialność cechuje każdego strażaka
Praca społeczna i odpowiedzialność cechuje każdego strażaka Dorota Michalczak
Ochotnicza Straż Pożarna w Zbąszyniu została utworzona w czerwcu 1904 r. przez ówczesnych mieszkańców Zbąszynia (Niemców). W 1907 r. jednostka otrzymała sztandar i została wybudowana remiza, która służy OSP do dzisiaj. Pierwszym wyposażeniem była sikawka konna. Z czasem jednostka coraz bardziej się rozwijała. OSP od 1995 r. została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Kadrę stanowią głównie mężczyźni. Dzisiaj jednostka posiadaj 3 samochody, sprzęt ratownictwa technicznego, wodnego oraz system selektywnego alarmowania. Strażacy mają pełne umundurowanie. Strażnica jest ich drugim domem. Wkrótce doczekają się nowego, obiektu, który obecnie jest w budowie na os. Przysiółki.

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek - 4 maja Dzień Strażaka

Zbąszyńska Ochotnicza Straż Pożarna działa jako stowarzyszenie. Kadrę stanowią głównie mężczyźni. Tradycja służenia ludziom w tej jednostce przechodzi zpokolenia napokolenie. Jak wygląda ich służba?

Prezesem organizacji jest druhna Maria KosteraKaniecka, wiceprezesem, a zarazem naczelnikiem OSP druh Zdzisław Prętki. OSP skupia 56 członków czynnych i honorowych. Kadrę stanowią głównie mężczyźni. Tradycja służenia ludziom w tej jednostce przechodzi z pokolenia napokolenie.

Każdego roku w dniu 4 maja o godzinie 6, przez jedną minutę alarm syreny strażackiej przypomina mieszkańcom, że w tym dniu przypada święto strażaków.

O strażakach i ich pracy rozmawiamy z druhną Maria Kostera-Kaniecką, druhem Zdzisławem Prętkim i strażakami.

Straż pożarna to nie tylko gaszenie pożarów. Tak jak straż zawodowa uczestniczycie w akcjach ratowniczych. Skąd czerpiecie wiedzę i umiejętności?

- Straż pożarna to nie tylko działania pożarowe. To też inne działania – miejscowe zagrożenia. Wszystko co złego dzieje się dla człowieka, zwierząt, natury jest zagrożeniom miejscowym. Spotykamy się z różnymi wydarzeniami których wcześniej nie było. Nie ma dziedziny w której nie brali byśmy udziału. Kiedy na miejscu nie ma karetki pogotowia wzywani jesteśmy do zasłabnięć, zawałów, aby udzielić ludziom pierwszej pomocy. Dyspozycje do takich wyjazdów otrzymujemy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Żeby strażak mógł uczestniczyć w działaniach, musi przejść szkolenia dla ratowników I i II stopnia dla strażaków ochotników. Brać udział w cyklicznych szkoleniach – do kilkunastu w ciągu jednego roku, które prowadzą nasi druhowie. W jednostce mamy 8 druhów zawodowych z wykształceniem pożarniczym.

Doświadczenie, szacunek, zaufanie społeczne, owocują zaangażowaniem ochotników w lokalne życie. Najtrudniejsze akcje?

- Trudnymi akcjami są akcje w których giną ludzie, mają liczne obrażenia. Jednak najtrudniejsze dla nas wszystkich to te, w których giną dzieci. W wielu akcjach psychika strażaka narażona jest na duże obciążenie. Gdyby zaistniała potrzeba zawsze można skorzystać z pomocy psychologa z Komendy Wojewódzkiej PSP, jednak do tej pory nie było takiej potrzeby.

Co czują strażacy gdy dostają sygnał o zagrożeniu, Jakie odczucia towarzyszą im podczas akcji?

- Kiedy otrzymuję sms o zagrożeniu, zostawiam wszystko i błyskawicznie lecę. Czy zdążę? Nieraz bywa, że dojeżdżam do remizy a wozy już wyjechały w czasie niespełna 4 minut od momentu otrzymania sygnału. Wówczas możemy pojechać na podmianę.

Bycie ochotnikiem to wielkie poświęcenie, bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. Czy łatwo jest pogodzić pracę zawodową z pracą strażaka ochotnika?

- Pogodzenie pracy zawodowej, życia rodzinnego z byciem strażakiem ochotnikiem nie jest łatwe. Po otrzymaniu sygnału do akcji następuje natychmiastowa reakcja, bez względu na dzień czy porę dnia. Zostawia się wszystko i błyskawicznie do remizy. W takich sytuacjach na duże uznanie zasługują rodziny, otoczenie, które są dla nas bardzo wyrozumiałe.

Dzisiaj jednostka posiadaj 3 samochody. Ponadto posiada sprzęt ratownictwa technicznego, wodnego oraz system selektywnego alarmowania. Strażacy mają pełne umundurowanie. Strażnica jest ich drugim domem. Wkrótce doczekają się nowego, obiektu, który obecnie jest w budowie na os. Przysiółki.

W nowym obiekcie znajdzie się:

  • centrum zarządzania, które obejmie zintegrowane dowództwo dla jednostek ochotniczych straży pożarnych wraz z funkcją centrum szkoleniowego i edukacyjnego dla druhów,
  • centralny magazyn przeznaczony do magazynowania materiałów i sprzętu, niezbędnych w trakcie akcji ratowniczych
  • wyposażenie w niezależne zasilanie obiektów w postaci agregatu prądotwórczego, który zapewni możliwość napełnienia zużywających się w trakcie akcji aparatów powietrznych, również podczas nieprzewidzianych przerw w dostawie energii, spowodowanych np. silnymi wiatrami (plandeki, łopaty, liny, płyty i inne środki dla zabezpieczeń doraźnych budynków, dachów itp.),
  • myjnia dla wozów pożarniczych, wszystkich jednostek co kompleksowo rozwiąże problem mycia pojazdów.

Zakres przedsięwzięcia opracowano w sposób umożliwiający kompleksowe wsparcie wszystkich jednostek OSP, na terenie gminy Zbąszyń.

Praca społeczna i odpowiedzialność cechuje każdego strażaka

Zbąszyń. Bogu na chwałę, ludziom na ratunek - 4 maja Dzień Strażaka

Międzynarodowy Dzień Dziecka w remizie strażackiej w Zbąszyn...

Strażacy OSP z Nądni, roznosili ulotki informacyjne na temat profilaktyki oraz szczepień przeciwko COVID-19

Gmina Zbąszyń: Strażacy z Nądni roznosili ulotki informacyjn...

Nowa Wieś Zbąska. Świętowali jubileusz 90-lecia Ochotniczej...

Dziecięce zawody strażackie i inne atrakcje dla dzieci [Zdję...

Uroczyste otwarcie i poświęcenie nowej remizy Ochotniczej St...

110-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzyżewie - 14 wrze...

Otwarcie remizy strażackiej w Zakrzewku

Piknik strażacki nie tylko dla dzieci - plaża miejska "Łazie...

Zbąszyń. Powiatowy Dzień Strażaka - 12 maja 2018 [Zdjęcia]

Zbąszyń Przysiółki - mapa


od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto