Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targi Bożonarodzeniowe w Muzeum Etnograficznym. Jedne z najstarszych w Warszawie. Ręcznie robione produkty, hafty i rzeźby

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Tak wyglądały w tym roku
Tak wyglądały w tym roku Aleksy Witwicki
Warszawskie Muzeum Etnograficzne gościło najstarsze targi bożonarodzeniowe. Rękodzieło, tradycyjne ozdoby, regionalne smaki – oferta od ceramiki po fantazyjne broszki. Wystawcy z Ukrainy wzbogacili wydarzenie. Event przyciągnął entuzjastów świątecznego rzemiosła i designu.

W minioną niedzielę, 10 grudnia, na Kredytowej 1 odbyły się jedne z najstarszych warszawskich targów bożonarodzeniowych. Organizowane przez Muzeum Etnograficzne w Warszawie od ponad 30 lat, stanowiły miejsce spotkania lokalnych rękodzielników i twórców ludowych prezentujących swoje unikatowe wyroby. Na licznych stoiskach zaprezentowano inspiracje na bożonarodzeniowe prezenty oraz tradycyjne świąteczne ozdoby wykonane własnoręcznie z naturalnych materiałów, takich jak ceramika, papier, drewno, słoma czy wiklina.

Tak wyglądały w tym roku

Targi Bożonarodzeniowe w Muzeum Etnograficznym. Jedne z najs...

Odwiedzający targi mogli podziwiać popularne świąteczne "pająki" – przestrzenne, wielobarwne konstrukcje zawieszone pod sufitem, nawiązujące formą do żyrandoli dworskich. Na stoiskach nie zabrakło również ręcznie malowanych tradycyjnych drewnianych zabawek, haftowanych w regionalne wzory obrusów, chust i koronkowych serwet. Ponadto, dostępne były naturalne świece z pszczelego wosku oraz ozdobne wycinanki przeznaczone do powieszenia na choince.

Stałym punktem programu targów na Kredytowej 1 są stoiska tradycyjnych twórców rzeźbiących w drewnie, prezentujących świąteczne przedstawienia takie jak anioły, postacie świętych czy sceny bożonarodzeniowe. Dodatkowo, wielu twórców zajmujących się ludowymi ozdobami choinkowymi ze słomy i kolorowej bibuły również miało swoje miejsce na targach. Nie zabrakło również reprezentacji twórców ceramiki i tkanin, m.in. Małgorzaty Pepłowskiej, artystki kultywującej tradycyjne tkactwo dwuosnowowe, czy Lidii Dyrjańskiej, uznanej koronczarki. Oferta obejmowała także regionalne świąteczne przysmaki, zdobione pierniki i miody.

Wśród wystawców pojawiły się także stoiska reprezentujące Ukrainę, prezentujące ceramikę krymskotatarską oraz choinki wyplatane z wikliny. Ponadto, artyści łączący współczesny design z tradycją zaprezentowali wyhaftowane z cekinów i koralików fantazyjne broszki w kształcie ptaków, finezyjne stoliki z drewna i żywicy epoksydowej, oraz minimalistyczną ceramikę z ludowymi motywami.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto