jak szukać pracy jak szukać pracy

(© 123RF)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Szukanie pracy może być frustrujące. Tysiące rozesłanych CV i listów motywacyjnych, setki telefonów oraz kilkanaście rozmów, które nie przyniosły spodziewanego efektu. Być może nieskuteczne poszukiwania nowego pracodawcy nie są pozbawione przyczyny? Sprawdź, czy nie popełniasz czasem najczęściej popełnianych błędów w szukaniu pracy.

Istnieje kilka czynników, które decydują o tym, że pracodawca nie zdecydował się na naszą kandydaturę. Bardzo często sami jesteśmy sprawcami takiego stanu rzeczy. Ubieganie się o nową posadę to w dzisiejszych czasach dość trudna sztuka, ale jej tajniki nie są niemożliwe do opanowania.

Czytaj też: Savoir vivre rozmowy kwalifikacyjnej. Jak uniknąć gafy?

1. Brak konkretnego celu
Wysyłanie swoich aplikacji gdzie popadnie nie jest rozsądnym pomysłem. Nikt nie ma przecież uniwersalnego wykształcenia oraz wszelkich umiejętności, które sprawdzą się w każdym zawodzie. Zanim więc przystąpisz do szukania pracy, sprecyzuj, jakie tak naprawdę branże Cię interesują. W ten sposób zawęzisz obszar poszukiwań i lepiej rozeznasz się co do konkretnych wymagań pracodawców. Warto pamiętać, że nawet skuteczne znalezienie pracy w trybie masowego rozsyłania swoich dokumentów rekrutacyjnych może okazać się naszym przekleństwem i szybko zrezygnujemy z nowego zajęcia, bo to najzwyczajniej nas przerośnie.

2. Źle skonstruowane CV i list motywacyjny
Na temat porad napisania prawidłowego CV i listu motywacyjnego powiedziano już chyba wszystko. Nadal jednak ludzie skreślają swoje szanse na zatrudnienie po błędnie skonstruowanych dokumentach aplikacyjnych. Pomijając już kwestie poprawności językowej, odpowiedniego zdjęcia i innych technicznych kwestii, bardzo często osoby ubiegające się o pracę zapominają, że CV i list motywacyjny (podobnie jak nasz cel) nie mogą być uniwersalne. Jeśli w trakcie swojego życia zajmowaliśmy się różnymi rzeczami, warto w CV zawrzeć tylko te, które zrobią wrażenie na pracodawcy i będą jakkolwiek związane z branżą firmy, do jakiej staramy się dostać.

Czytaj też: Praca po studiach - jak napisać CV i zdobyć wymarzoną posadę?

3. Chaotyczne szukanie pracy
W poszukiwaniach nowego etatu obowiązkowe są cierpliwość i konsekwencja. Jeśli z naszych starań o pracę wyszły nici, to nie należy się poddawać i skrupulatnie wertować kolejne ogłoszenia. Tych warto szukać w miejscu, gdzie niemal do zera zminimalizujemy możliwość spotkania pracodawcy niegodnego zaufania. Najpopularniejszym obecnie sposobem szukania pracy jest przeglądanie ofert w Internecie. Ogłoszeń najlepiej szukać w renomowanych serwisach, zawierających oferty z przeróżnych branż. Dobrym rozwiązaniem będzie również baczne śledzenie ogłoszeń z Urzędu Pracy.

4. Złe pierwsze wrażenie
Błędów popełnianych podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest bez liku, a to przecież ten etap jest w zasadzie decydujący o naszej przyszłości w danym procesie rekrutacyjnym. Nie ma lepszego momentu na „sprzedanie siebie” niż bezpośrednia rozmowa z potencjalnym pracodawcą. To, jak wypadniemy w jego oczach, zależy od wielu czynników. Ważny będzie zarówno nasz wygląd i ubiór oraz doświadczenie i sposób, w jaki odpowiadamy na zadane pytania. W cenie podczas rozmów kwalifikacyjnych są zawsze: pewność siebie, pogodny nastrój, brak schematyczności, szczerość oraz formalna grzeczność. Nie należy również zapomnieć o wcześniejszym przygotowaniu się do takiego spotkania. Choćby zarysowana wiedza na temat działalności firmy, do której aplikujemy pomoże, a już na pewno nie zaszkodzi, osiągnąć cel w postaci etatu.

Praca

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

LOL (gość)

Złe pierwsze wrażenie może polegać też na tym , że powiemy , że chcemy zarabiać mniej więcej tyle ile zarabiają nasi znajomi w Niemczech lub UK na podobnym stanowisku, hehe.

Tort (gość)

"Warto szukać w miejscu, gdzie niemal do zera zminimalizujemy możliwość spotkania pracodawcy niegodnego zaufania" - czyli co, należy z poszukiwaniami wynieść się do innego miasta?

Ekspert Praca.pl (gość)

O pracę najlepiej zapytać znajomych, teraz dzięki wzajemnej pomocy Ty możesz zyskać pracę, a Twój znajomy 1000 zł:) sprawdź o co chodzi na http://praca.pl/rekomendacje.html