Zbąszyńska parafia rzymskokatolicka NMP Wniebowziętej przy współpracy z pracownikami miejscowego urzędu miejskiego rozpoczęła cykl szkoleń Parafialne Centrum Edukacyjne.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Inicjatywa otrzymała 42 tys. złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego. Podczas pierwszego spotkania uczestniczący w zajęciach otrzymali garść informacji na temat przygotowywania dokumentacji i rozliczania projektów finansowanych z programu operacyjnego Kapitał Ludzki.

– Głównym celem projektu jest poszerzenie wiedzy i umiejętności piętnastu mieszkańców naszej parafii z zakresu samoorganizacji i podejmowania oddolnych inicjatyw na rzecz rozwiązywania problemów edukacyjnych – mówi Piotr Zieliński, koordynator projektu. – Docelową grupę stanowią mieszkańcy zameldowani lub pracujący w gminie Zbąszyń.

Wsparcie kierowane jest do osób pełniących w swoich środowiskach funkcję liderów, m.in. nauczycieli, sołtysów, członków stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich. Szkolenie będzie podzielone na kilka modułów tematycznych, każdy trwa po 16 godzin. Tematy dotyczą podstaw samoorganizacji społeczności lokalnych, formalizacji lokalnych inicjatyw.

Zajęcia prowadzone są metodą warsztatową przez wykwalifikowaną kadrę, mającą duże doświadczenie w prowadzeniu działań z zakresu rozwoju lokalnego. Pierwsze spotkanie prowadziła Ewa Gałka z regionalnego ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Lesznie.

Szkolenia odbywają się w niedawno wyremontowanym domie katolickim. Z uwagi na dotychczasowe dokonania miejscowego proboszcza księdza Zbigniewa Piotrowskiego można przyrównać do sprawnego menadżera. Duchowny, by zaspokoić potrzeby lokalnej społeczności, potrafi nawiązać współpracę z właściwymi osobami i instytucjami, a także nie obawia się podejmowania nowych i trudnych wyzwań.

– To, co się dzieje w naszej parafii, to głównie zasługa samych członków naszej wspólnoty – mówi proboszcz. – Od początku posługi w Zbąszyniu realizuję oczekiwania duszpasterskie i również społeczne moich parafian. Cały czas jestem pod wrażeniem ich zaangażowania.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!