Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa okolicznościowa - 80. rocznica deportacji polskich Żydów z Niemiec do Zbąszynia w 1938 roku

Dorota Michalczak
W niedzielę 28 października, w holu zbąszyńskiego dworca kolejowego, odbyła się wystawa okolicznościowa w 80. rocznicę deportacji polskich Żydów z Niemiec do Zbąszynia w 1938 roku. Wystawę obejrzała około 100 osobowa grupa gości, przybyła z Niemiec. Po przybliżeniu wydarzeń z tamtych lat, które przedstawił prezes fundacji TRES, Wojciech Olejniczak goście wyruszyli w miasto aby poznać miejsca gdzie w 1938 roku przebywała ludność żydowska.

Wystawa okolicznościowa - 80. rocznica deportacji polskich Żydów z Niemiec do Zbąszynia w 1938 roku

Warto zobaczyć:

Gra uliczna dla dzieci i rodziców "Śladami Zbąszyńskiego Balaganu"

Zbąszyń. Koncert muzyki kompozytorów żydowskich w wykonaniu wiedeńskiego zespołu DuoArte

Zbąszyń - 26 października 2018. Podniesienie flagi. Gra miejska dla uczniów Śladami Preludium Zagłady

Muzyka, która łączy - „Most kultury przez Odrę”. Koncerty zespołu Diplomatische Streichquartett w Łomnicy i Zbąszyniu

Aby opisać wydarzenia, których konsekwencją była Noc Kryształowa, przywołam tekst ze strony współorganizatora imprezy, Fundacji TRES:

"W końcu października 1938 roku w wyniku akcji władz niemieckich tzw. Polenaktion z terenu III Rzeszy deportowani zostali Żydzi posiadający polskie paszporty. Brutalnie, wygnano kilkanaście tysięcy ludzi, pozwalając na zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy oraz 10 marek. Do Zbąszynia (granicznego wtedy miasteczka na zachodzie Wielkopolski) od 28 października 1938 roku dotarło około 9 tysięcy Żydów siłą przepchniętych przez granicę.

W ciągu pierwszych kilku dni w głąb Polski wyjechało około dwa tysiące ludzi. Resztę zaskoczyła decyzja władz polskich o zamknięciu miasta. Przez dziesięć miesięcy wypędzeni starali się o możliwość wjazdu na teren Polski lub możliwość emigracji do innych krajów Europy, USA czy Palestyny mając do pokonania biurokratyczną machinę ówczesnego państwa polskiego.

Władze i mieszkańcy Zbąszynia starali się stworzyć we współpracy z żydowskimi organizacjami pomocowymi zręby „normalnego życia” pomimo jawnej antysemickiej postawy władz centralnych. Ze wspomnień świadków i dokumentów wiadomo, iż społeczność miasta wchodziła w relacje z uchodźcami, ale nie ma wzmianek o konfliktach na poziomie bezpośrednich kontaktów.

Wypędzonych zakwaterowano na terenie całego miasta, zarówno w pustym młynie, budynkach dawnych stajni wojskowych, oraz w mieszkaniach prywatnych. Utrzymanie społeczności wygnańców było finansowane przez żydowskie organizacje charytatywne. Ostatni deportowani Żydzi opuścili Zbąszyń w przededniu II wojny światowej.
Ci którzy wybrali emigracje poza Polskę w większości ocaleli, losy innych często były tragiczne...".

Organizatorami wydarzenia byli: Zbąszyńskie Centrum Kultury, Biblioteka Publiczna, Urząd Miejski Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne “Przestrzeń”, Fundacja TRES, Urząd Marszałkowskim Wojewodztwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowego w Nowym Tomyślu oraz Forum Dialogu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto