Trwają wybory parlamentarne 2015. W Wielkopolsce wybierzemy 40 posłów i dziewięciu senatorów. Karta głosowania do Sejmu znów będzie w postaci "książeczki". Tym razem ze stroną tytułową i spisem treści. Jak poprawnie zagłosować? Sprawdźcie!

To jedno z najważniejszych głosowań w naszym kraju. W niedzielę wybieramy nowy parlament - Sejm i Senat, które będą stanowić polskie prawo. A pośrednio wskażemy ludzi, którzy utworzą rząd. Warto więc podejść do wyborów odpowiedzialnie. I upewnić się, że wiemy, jak prawidłowo zagłosować.

Przygotuj się do pójścia na wybory


W całym kraju startuje ponad 8 tysięcy kandydatów. W czterech wielkopolskich okręgach łącznie - 666 osób do Sejmu i 41 do Senatu. Wybierzemy tu 40 posłów i dziewięciu senatorów. Wskazać ich trzeba oddzielnie, stąd dwie karty do głosowania.

ZOBACZ TAKŻE: Prymas Polski głosował w Gnieźnie: "Powinniśmy wziąć głęboką i szczerą odpowiedzialność"


Godziny otwarcia lokali
Blisko 28 tys. lokali wyborczych w całym kraju będzie otwarte w godzinach 7-21. Od północy z piątku na sobotę do zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza. Nie można zwoływać zgromadzeń, agitować, przedstawiać sondaży. Za to ostatnie grozi grzywna nawet do 1 mln zł. Co ważne, cisza obowiązuje także w internecie. Jeśli z jakichś powodów głosowanie zostanie przedłużone i ona trwa dłużej.Miejsce głosowania
Zanim pójdziemy do urny, warto sprawdzić gdzie mieści się nasz lokal wyborczy. Choć po ubiegłorocznych wyborach do europarlamentu oraz samorządowych większych zmian nie było, w pojedynczych przypadkach lokale mogą być gdzie indziej. Można to sprawdzić na wiszących w każdym lokalu, ale i często na słupach ogłoszeniowych miasta obwieszczeniach. Pomocna jest strona internetowa PKW z wyszukiwarką obwodów.

W Poznaniu informacje można uzyskać pod nr tel. 61 646 33 44 oraz w internecie: poznan.pl/gdzieglosowac. Lokal można też sprawdzić, wysyłając SMS ze swoim numerem PESEL na nr 4320.

Wybory parlamentarne 2015

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!