Wszystkich Świętych to obchodzone 1 listopada święto ku czci wszystkich znanych i nieznanych z imienia świętych. Tego dnia, według zwyczaju, Polacy odwiedzają groby swoich bliskich. Czy dziś jest jeszcze czas na zadumę między zapalaniem zniczy na cmentarzach?

Wszystkich Świętych na demotywatorach: Śmieszne czy straszne?


Święto Wszystkich Świętych obchodzimy 1 listopada za sprawą papieża Grzegorza III, który w 731 przeniósł tę uroczystość z 13 maja na dzień 1 listopada. Powodem były prawdopodobnie trudności z wyżywieniem rzeszy pielgrzymów przybywających do Rzymu na wiosnę.

Z kolei jednym z najdawniejszych zachowanych polskich kazań na Dzień Wszystkich Świętych (In Die Omnium Sanctorum) pochodzi z połowy XV wieku i znajduje się w rękopisie Biblioteki Kapitulnej w Pradze.

Dzień po Wszystkich Świętych to Dzień Zaduszny (Zaduszki) obchodzony 2 listopada. Wtedy wspominamy wszystkich zmarłych.

ZOBACZ TAKŻE: Najdziwniejsze znicze na groby. Takich jeszcze nie widziałeś! [ZDJĘCIA]Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji
Z regionu

Komentarze (3)

Aby się wypowiedzieć musisz być zalogowany!


Zaloguj się Zarejestruj się
Andrzej (gość)

Dawno, dawno temu, kiedy Rzeczpospolita liczyła się w Europie i świecie mistrz Mikołaj napisał słynne:
"A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi swój język mają".
Czasy zmieniły się diametralnie - Polska straciła na znaczeniu, władza tańczy (ciągle jeszcze), jak jej Bruksela z Berlinem zagrają, a zakompleksieni Polacy przyjmują jak leci wszystkie zwyczaje z zewnątrz, byle tylko poczuć się równie ważni i nowocześni jak ludzie na Zachodzie.

PatrykG (gość)

Brawo dla Edwarda!! Dużo racji popieram. I tak przez kościół i ich poglądy polska wciąż się uwstecznia!!!Starczy tego. Cieszmy się i radujmy z wszystkiego co nas otacza. Polska nie jest zaściankowa i nie jest w ruinie!!;-)

Edward (gość)

Wszystkich świętych,wszystkimi świętymi,ale halloween jest dla dzieci,które uwielbiają się przebierać i przy tym fajnie się bawią.Co w tym złego?? Jeśli komuś to przeszkadza i uważa to za zły nawyk wzięty z innego kraju ,to niech w Boże Narodzenie obchodzi np bez choinki!!! Przypomnę że choinka narodziła się w protestanckich Niemczech.Nieco później obyczaj ten przejął Kościół katolicki, rozpowszechniając go w krajach Europy Północnej i Środkowej.Więc obyczaj choinki można kopiować od protestantów,ale zabawy dla dzieci wzięte z USA już nie???? Ludzie!!! Tam gdzie kończy się logika,to zaczyna się Polska