Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turystyczna majówka - warto zwiedzać Wielkopolskę!

Redakcja
Majówka w Wielkopolsce może okazać się początkiem ciekawej przygody – nie trzeba wyjeżdżać do popularnych kurortów turystycznych na długi weekend, skoro u nas też można znaleźć atrakcyjne miejsca.

Nie na darmo Wielkopolanie mogą szczycić się miejscowościami i rejonami wyróżniającymi się szczególnymi walorami krajoznawczymi. Dzięki pięknu przyrody, ciekawym zabytkom i pamiątkom historycznym oraz dobremu zagospodarowaniu przyciągają one turystów z bliższych i dalszych okolic. Co więcej – spragnieni wrażeń turyści mogą skorzystać z propozycji największego kolejowego przewoźnika pasażerskiego – POLREGIO, który przygotował wyjątkową ofertę: bilet umożliwiający podróżowanie bez limitów przez prawie 10 dni! Majówka z POLREGIO – bo tak nazywa się najnowsza oferta Przewozów Regionalnych – to bilet umożliwiający odbycie nieograniczonej liczby przejazdów w czasie od 28 kwietnia (od 18:00) do 8 maja (do 6:00), czyli przez prawie 10 dni! Nowa oferta podzielona została wg. kategorii wiekowych. Osoby poniżej 26. roku życia (kryterium jest jedynie wiek, nie zaś status ucznia lub studenta) będą mogły kupić go w cenie 49 zł, a pozostali pasażerowie zapłacą za niego tylko 95 zł. Bilety w ofercie Majówka z POLREGIO będą dostępne w kasach biletowych oraz na stronie www.biletyregionalne.pl już od 20 kwietnia br. A poza Wielkopolską POLREGIO zapewnia też połączenia do popularnych miejscowości turystycznych, takich jak: Krynica-Zdrój, Zakopane, Szklarska Poręba, Kołobrzeg, Hel, Giżycko i Zagórz (dojazd w Bieszczady). W efekcie podczas jednego długiego weekendu można odwiedzić różne zakątki Polski!

A wśród naszych atrakcji turystycznych na pewno warto zapoznać się z zabytkami Poznania. To jedno z najstarszych, a dziś największych miast w kraju, liczące 577 tys. mieszkańców, bogate jest w pamiątki historyczne, zabytki sztuki, muzea, a także obiekty współczesne. W najstarszej części miasta – na Ostrowie Tumskim – położona jest bazylika archikatedralna z reliktami pierwszej katedry na ziemiach polskich z X w. Ciekawy jest zespół Starego Miasta obchodzącego w 2003 r. 750-lecie lokacji, z pięknym renesansowym ratuszem i barokowym kościołem farnym.

W centrum interesująca zabudowa z XIX i początku XX w., m.in. z okazałymi budowlami eklektycznymi w sąsiedztwie pl. Adama Mickiewicza. Na Wzgórzu św. Wojciecha znajdują się nekropolie zasłużonych Wielkopolan. Dwadzieścia placówek muzealnych z Muzeum Narodowym na czele obrazuje dzieje sztuki, techniki, przyrody i życie wybitnych Polaków. Największa w Polsce palmiarnia, duży ogród zoologiczny, Jezioro Maltańskie z licznymi obiektami sportowymi (m.in. całorocznym stokiem narciarskim) stanowią atrakcje innego rodzaju.

W Poznaniu warto odwiedzić też klub, sklep i galerię ShishaShisha przy ul. Taczaka, otwarte przez cały tydzień. Można wcześniej zarezerwować stolik, czy nawet salę, i poznać m.in. shishę, tradycyjną w Azji i na Bliskim Wschodzie fajkę wodną.

Na południe od Poznania położone są dwie miejscowości znane z rezydencji i pięknych parków: Kórnik z zamkiem-muzeum, ongiś własność Działyńskich, i parkiem-arboretum, posiadającym ok. 3000 gatunków i odmian drzew oraz krzewów, a także Rogalin, do 1939 r. majętność Raczyńskich, z pałacem-muzeum, kościołem – kopią kaplicy rzymskiej z I w. p.n.e. z Nîmes we Francji, galerią obrazów i parkiem ozdobionym wiekowymi dębami. Nieopodal, na zachód od rzeki Warty, rozciągają się lasy Wielkopolskiego Parku Narodowego – swoiste „muzeum form polodowcowych” ze wzgórzami, jeziorami i pomnikami przyrody. Na skraju WPN dwa godne odwiedzenia muzea: w Puszczykówku – biograficzne pisarza podróżnika Arkadego Fiedlera, w Szreniawie – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Na północny wschód od Poznania rozciąga się Puszcza Zielonka, popularny teren wycieczkowy mieszkańców miasta. W Szamotułach położone są dwa bardzo ciekawe obiekty, gotycka kolegiata z XV w. oraz Muzeum-Zamek Górków, m.in. z bogatą kolekcją ikon. Kilka jezior znajdujących się w otoczeniu Poznania stwarza latem dogodne warunki do plażowania i kąpieli.

Warto też zajrzeć do Gniezna i na Szlak Piastowski. W wielu miejscowościach położonych na trasie Poznań-Gniezno-Kruszwica, zwanej Szlakiem Piastowskim, zgromadzone są zabytki z tamtych czasów – z X-XIII w., wzniesione w formach romańskich. Na czoło wysuwa się Gniezno, często określane mianem pierwszej stolicy Polski, z piękną gotycką katedrą, gromadzące wiele pamiątek historycznych i dzieł sztuki, z ciekawymi muzeami: Początków Państwa Polskiego i Archidiecezjalnym, oraz innymi zabytkami, m.in. gotyckim kościołem św. Jana z polichromią z XIV w.

Nad Jez. Lednica położony jest duży skansen – Wielkopolski Park Etnograficzny, a z tafli wód wynurza się Ostrów Lednicki, najbardziej znana wyspa śródlądowa w kraju. Po drugiej stronie jeziora w okolicach Imiołek znajdują się Pola Lednickie - miejsce corocznych spotkań młodzieży przy symbolicznej bramie - rybie. W Pobiedziskach – w innym skansenie – obejrzeć można miniatury znanych budowli Wielkopolski. Cenne relikty budowli romańskich położone są w Gieczu. Dalej na wschód od Gniezna, w Trzemesznie, Mogilnie, Strzelnie i Kruszwicy, znajdują się świątynie o rodowodzie romańskim, a w Kruszwicy owiana legendami Mysia Wieża, pozostałość zamku z XIV w.

Źródło: regionwielkopolska.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto