Muzeum, przed dwoma laty, zostało wybrane Turystyczną Perłą Wielkopolski Muzeum, przed dwoma laty, zostało wybrane Turystyczną Perłą Wielkopolski

Muzeum, przed dwoma laty, zostało wybrane Turystyczną Perłą Wielkopolski. Fot. M. Idczak

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Muzeum Rzemiosła Tkackiego to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych ziemi turkowskiej. Eksponaty zostały zgromadzone w samym centrum Turku, w budynku dawnego ratusza. Ten został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Jednak zanim w ratuszu powstało muzeum, eksponaty wędrowały po całym mieście.

Trudno było znaleźć miejsce, gdzie można w pełni wyeksponować przyrządy, które przez setki lat służyły tkaczom, nie tylko z tej okolicy, ale także całej Polski. Jednak zaangażowanie miejscowych działaczy sprawiło, że mamy Muzeum Przemysłu Tkackiego w ratuszu.

Początki muzeum sięgają 1962 roku, kiedy w mieście została założona sekcja muzealna. Dziesięć lat później otwarto Regionalną Izbę Muzealną, która mieściła się w Powiatowym Domu Kultury. Eksponaty bardzo często były przekazywane przez osoby prywatne. W roku 1975 utworzono Muzeum Okręgowe. Siedziba znajdowała się w Koninie, a jego turkowska część otrzymała pomieszczenia w ratuszu miejskim. Otwarcie muzeum nastąpiło 6 października 1978 roku. Do dnia dzisiejszego Muzeum Rzemiosł Tkackich należy do najciekawszych tego typu placówek w Polsce. Najstarsze eksponaty pochodzą z XVII wieku.

Informacje

Muzeum Rzemiosła Tkackiego, pl. Wojska Polskiego 1, 62-700 Turek, tel. 0-63 278 41 60. Czynne w poniedziałki i środy w godzinach 8.00 - 19.00, we wtorki, czwartki i piątki - od 8.00 do15.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 14.00. Obiekt znajduje się w samym centrum miasta.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!