Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzynaście dni na Madagaskarze. Misja żywieniowa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Dorota Michalczak
"Misja Madagaskar" to misja żywieniowa w której wzięli udział specjaliści z zakresu żywienia człowieka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, m.in. jedna z mieszkanek Zbąszynia - 23 letnia Weronika. Spędzili na Madagaskarze w październiku br. jedynie 13 dni, ale zdążyli przez ten czas zrobić wiele dobrego dla tubylców.

Trzynaście dni na Madagaskarze

Przygotowania do wyjazdu trwały od maja do października
i polegały na opracowaniu scenariuszy zajęć z małymi Malgaszami, zbieraniu pieniędzy, szukaniu sponsorów oraz darczyńców. Niestety nie udało zebrać się tyle pieniędzy ile zostało zamierzone, jednak ludzie dobrego serca spisali się wspaniale. Dzięki nim uczestnicy Misji zabrali ze sobą na Madagaskar leki i suplementy diety, żywność specjalnego przeznaczenia dla niedożywionych dzieci, dużą ilość mlek modyfikowanych dla małych Malgaszów z anemią, przybory szkolne oraz ubrania. Radość dzieci na widok mydeł, past i szczoteczek do zębów, kolorowych kredek czy farbek do twarzy była nie do opisania.

Edukacja podopiecznych na Madagaskarze związania była z higieną oraz źródłami witamin i składników mineralnych, z dostępnych na wyspie produktów
Jednym z celów było uświadomienie tubylców, że witaminy znajdują się nie tylko w tabletkach. Zarówno dzieci, jak i dorośli byli bardzo zaangażowani w prowadzone przez studentów zajęcia, niewielką barierę stanowił jedynie język. Malgasze porozumiewają się między sobą w języku malgaskim, który różni się w zależności od regionu, a w Polsce nie ma dostępnego żadnego słownika do nauki tego języka. Jednak dzięki pomocy malgaskich wolontariuszek, mówiących po angielsku zajęcia przebiegły bardzo sprawnie i przyjemnie.

Madagaskar jest pełen skrajności.
Podczas pobytu w stolicy kraju - Antananarywie można spotkać wygłodzonych, żebrzących o jedzenie ludzi, a kilka metrów dalej bogatego obywatela w garniturze, jadącego Porsche Cayenne. Średnia krajowa wypłata wynosi 200 000 ariarów (około 200 złotych), więc nic dziwnego, że Malgasze na każdy posiłek jedzą ryż... Standardy życia na Madagaskarze znacząco różnią się od tych panujących w Polsce. Podczas pobytu na wyspie studenci doznali nie małego szoku gdy przyszło im stawić się oko w oko z zimną wodą pod "prysznicem", ograniczonym dostępem do Internetu, rozgotowanym ryżem na każdy posiłek oraz wszechobecnymi szczurami.

W niedalekiej przyszłości planowana jest kontynuacja rozpoczętych już działań wolontaryjnych
Jako, iż Misja Madagaskar jest związana z fundacją założoną przez Polkę - "Ankizy Gasy - Dzieci Madagaskaru" gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w programie adopcji na odległość. Zaadoptowanie jednego dziecka to koszt około 600 złotych rocznie. Dla nas to tylko 50 złotych miesięcznie, a dla podopiecznego fundacji oznacza możliwość edukacji, opieki medycznej oraz jeden ciepły posiłek w ciągu dnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto