Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie to królestwo ziemniaków, zup i pomysłowych gospodyń [przepis]

MiP
Dariusz Gdesz/Polska Press Grupa
W ramach akcji kulinarnie.naszemiasto.pl piszemy o smakach kuchni z okolic Gór Świętokrzyskich. Tradycyjnie prawie bezmięsnej i bardzo pomysłowej.

**

Przyślij swój autorski przepis i wygraj telefon [konkurs NaM]

**

Region z najstarszymi górami w Polsce należał zawsze do uboższych części kraju. Nie ma tu również tak żyznej gleby jak na wschodzie. Mieszkańcy świętokrzyskiego od zawsze stawiali na ziemniaki. O ile zwykle wskazuje się Wielkopolskę, jako obszar, gdzie na stołach królowały potrawy z kartofli, to trzeba pamiętać, że tam chłopi byli zmuszani przez Prusaków do ich sadzenia.

W okolicy Kielc rolnicy uprawiali je natomiast z własnej woli. Stąd sporo lokalnych ziemniaczanych potraw, jak np: gołąbki z tartych ziemniaków, kugiel, zmiocarz czy kućmok (rodzaje zapiekanek), placki ziemniaczane, kopytka lub proste ziemniaki z zsiadłym mlekiem.

- Na chłopskich stołach mięso pojawiało się rzadko, dlatego gospodynie wymyślały przeróżne dania głównie z ziemniaków i z tego, co udało uzbierać się w licznych świętokrzyskich lasach – tłumaczyDanuta Ramiączek, przewodniczka świętokrzyska. - Sporo jest więc potraw z grzybami czy jagodami. Potrawy te są może proste, ale ich wykonanie jest czasochłonne.

Charakterystyczna dla województwa świętokrzyskiego jest zalewajka. To zupa na zakwasie z wody, mąki i kawałka chleba. Zakwas służył do zalania gotujących się ziemniaków z dodatkiem innych warzyw, często dorzucano do zalewajki grzyby lub kawałki boczku czy kiełbasy.Inną popularną w regionie zupą jest zarzucajka, która różni się od zalewajki tym, że gotujące się ziemniaki i warzywa, ewentualnie z dodatkiem wieprzowiny, zarzuca sie kwaszoną kapustą.

- Zupy są bardzo popularne w kuchni świętokrzyskiej - zaznacza Agnieszka Długosz, pochodząca z Końskich autorka bloga wolnakuchnia.pl - Zwyczaj spożywania rano ciepłego posiłku był tu szeroko znany i właśnie zupy najczęściej znajdowały się w porannym menu. Zalewajka ma mnóstwo wariacji, a gospodynie wrzucały do niej różne produkty. Chodziło o to, by była rozgrzewająca i kaloryczna.

Poza ziemniakami fundamentem kuchni z regionu są kwaszonki. Króluje tu kapusta oraz ogórki, ale kiszono również czerwone buraki. Są podstawą chociażby czerwonego barszczu, jadanego nie tylko w wigilijny wieczór. Sok z takich buraków pito na przednówku, by uzupełniać witaminy.

Jeśli chodzi o desery, to w świętokrzyskim chętnie wykorzystuje się do ich przygotowania truskawki oraz dynie. Te ostatnie nazywane są tu baniami, stąd placki z nich czy muffiny przyjęły nazwę baniocków.

Przepisy znajdziecie na kulinarnie.naszemiasto.pl, a restauracje serwujące m. in. kuchnię regionalną na PizzaPortal.pl.

Przepis na zalewajkę świętokrzyską (za blogiem Wolna Kuchnia)

Składniki (porcje dla na sześciu osób)
1 kg ziemniaków
1/2 litra żuru na zakwasie
boczek wędzony lub kiełbasa
3 cebule
3 suszone leśne grzybki
mała główka czosnku
4 liście laurowe
4 ziarnka ziela angielskiego
sól, pieprz
śmietana (niekoniecznie)

Przyrządzenie:
Ziemniaki, cebulę, boczek (lub kiełbasę) obieramy i kroimy w niedużą kostkę. W dużym garnku zagotowujemy wodę. Do wrzątku wrzucamy pokorojone ziemniaki, cebulę, boczek (lub kiełbasę), doprawiamy liśćmi laurowymi, zielem angielskim, sola i pieprzem. Gdy ziemniaki będą półtwarde, zalewamy zupę żurem na zakwasie, dodajemy starte na tarce suszone grzyby i zmiażdżony czosnek. Mieszamy i chwilę gotujemy aż ziemniaki będą miękkie. Przed podaniem zupę dekorujemy śmietaną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto