ŚRODA POPIELCOWA 2018 przypada 14 lutego. Tego dnia Kościół rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu.

ŚRODA POPIELCOWA 2018 - kiedy przypada w 2018 roku


Popielec jest świętem ruchomym. Jego data co roku jest inna, ale zawsze przypada w dniach od 5 lutego do 10 marca. W 2018 roku Popielec przypada 14 lutego ( w walentynki).

Środa Popielcowa dla katolików oznacza początek Wielkiego Postu. Ma on przygotować wiernych do wydarzenia, jakim jest zmartwychwstanie Chrystusa. W czasie odprawianych liturgii kapłani posypują głowy obecnych w kościele wiernych popiołem.

Tradycja ta trwa już niemal dziesięć wieków. Rozpowszechnił ją w 1099 roku papież Urban II.

W Popielec obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) oraz post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia) - to znaczy, że przez cały dzień można zjeść tylko trzy posiłki, bezmięsne - jeden do syta i dwa skromne.

Nie jest to dzień wolny od pracy.

Post zaczynający się od Środy Popielcowej trwa 40 dni, a jego zwieńczeniem są Wielki Tydzień i Wielkanoc.POLECAMY:Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!