Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rogale świętomarcińskie: Kto zdobył certyfikat? Ile zapłacimy w tym roku? [ZDJĘCIA, PRZEPIS]

KAS
W pierwszej połowie listopada na rynek trafić może nawet 600 ton rogali. Tylko na 11 listopada wypieczonych zostanie 250 ton tego smakołyku
W pierwszej połowie listopada na rynek trafić może nawet 600 ton rogali. Tylko na 11 listopada wypieczonych zostanie 250 ton tego smakołyku K.Kulik/G.Dembiński/S.Seidler
Już za kilka dni w Poznaniu królować będą rogale świętomarcińskie - przysmak nieodłącznie kojarzący się z 11 listopada i imieninami świętego Marcina.

W czwartek w Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu przyznane zostały certyfikaty dla firm, które wypiekają rogale świętomarcińskie. Otrzymało je ponad 100 piekarni w całej Wielkopolsce.

Ceny za kilogram rogali zaczynać się będą - zdaniem cukierników - od 30 złotych. Najdroższe kosztować będą około 40 zł za kilogram.

Najwięcej rogali świętomarcińskich - jak co roku - wypiecze Fawor. I w sklepach tej sieci będzie można kupić rogale najbliższe dolnej półki cenowej.

Zdaniem Stanisława Butki, starszego cechu Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa Rzeczypospolitej Polskiej, które przyznaje certyfikaty, z roku na rok zjadamy coraz więcej tego kalorycznego wypieku.

Jak powinien wyglądać prawdziwy rogal świętomarciński? Powinien być w kolorze od jasnozłocistego po ciemnobrązowy, ciasto po upieczeniu powinno listkować, czyli delikatnie się rozwarstwiać, masa powinna składać się z białego maku, rodzynek i kandyzowanych skórek pomarańczy.

- Jeśli ktoś pilnuje receptury, z wypiekiem rogali nie powinien mieć problemu - mówi Stanisław Butka.

Zobacz też:

Przepis na rogale świętomarcińskie znajdziesz na następnej stronie

Jak zrobić rogale świętomarcińskie? Przeczytajcie przepis piekarni "Natura" na 15 sztuk rogali

Masa makowa biała 1,35 kg
Mak biały - 25 dkg ( 1 szklanka)
Okruchy biszkoptowe - 30 dkg (2 szklanki)
Cukier - 1 szklanka
Orzechy - 12 dkg
Rodzynki - 12 dkg
Margaryna - 40 dkg
Esencja migdałowa - 10ml (1 aromat)
Skórka pomarańczowa - 12 dkg

Wypłukany mak zaparzamy i odstawiamy na około godzinę. Po tym czasie bardzo dokładnie odsączamy mak i przepuszczamy dwukrotnie przez maszynkę. Zmielony mak przekładamy do garnka, dodajemy cukier, margarynę i przesmażamy wszystkie składniki na niewielkim ogniu stale mieszając. Ważne by uważać, aby mak się nie przypalił. Następnie do ciepłej masy dodajemy rodzynki, orzechy arachidowe oraz esencję migdałową i całość mieszamy. Gotowa masę przykrywamy i odstawiamy w chłodne miejsce do wystudzenia.

Ciasto
Mąka pszenna - 500g - 4,5 szklanki
Jaja - 2 szt.
Drożdże - ½ kostki
Cukier - ½ szklanki
Mleko 3,2% - 1 szklanka (ciepłe)
Olej - ½ szklanki
Sól - 2 płaskie łyżeczki
Margaryna francuska - 300g

Do przesianej mąki dodajemy rozpuszczone drożdże w mleku, cukier, jaja i sól. Składniki lekko mieszamy i wyrabiamy na jednolitą, sprężystą masę. Pod koniec wyrabiania dodajemy olej, łączymy z ciastem i jeszcze chwilę wyrabiamy. Nie może to trwać za długo, bo ciasto powinno zostać lekko lepiące i chłodne. Następnie należy uformować je w prostokąt, przykryć folią i schłodzić w lodówce. Schłodzone ciasto powinno się przełożyć na stolnicę i ponownie rozwałkować na prostokąt.

Margarynę trzeba rozsmarować równomierne na cieście w 2/3.części, a ciasto złożyć na 3 części. Dobrze jest skleić brzegi i rozwałkować ponownie używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania. Złożyć tak jak poprzednio na 3 części, proces powtórzyć 3 razy. Po zakończeniu procesu ciasto włożyć do lodówki na co najmniej 5-10 godzin. Przeciąć wzdłuż dłuższego boku na 2 części. Każdy powstały w ten sposób pasek pokroić na trójkąty.

Masę przełożyć do rękawa cukierniczego i wycisnąć nadzienie na ciasto. Następnie zwijamy rogaliki - najlepiej zacząć od podstawy.

Gotowe rogale rozkładamy na blaszce i zostawiamy do wyrośnięcia aż podwoją swoją objętość. W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 180ºC. Wyrośnięte rogale smaujemy jajkiem rozrobionym z wodą (1:1) i pieczemy około 20 minut, aż się ładnie zarumienią. Ciepłe lukrujemy według uznania i posypujemy orzechami włoskimi.

SMACZNEGO!

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto