Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Region Kozła Vademecum” promocja książki Eugeniusza Kurzawy, w Zbąszynku

Zdzisław Nowak
W piątek 11 maja w Klubie Muzycznym BONGO, Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury przy świecach i kawie odbyło się spotkanie autorskie z Eugeniuszem Kurzawą – poetą, dziennikarzem, redaktorem książek i wydawnictw, regionalistą, autorem nowej książki „Region Kozła Vademecum”.

„Region Kozła Vademecum” promocja książki Eugeniusza Kurzawy, w Zbąszynku

W spotkaniu uczestniczył także Wojciech Olejniczak - artysta niezależny, fotograf, filmowiec, założyciel Fundacji TRES, wydawca Vademecum.

Autor i wydawca z wielką pasją opowiadali zebranym o powstaniu książki. Wspomniali m.in. o zbieranych materiałach i źródłach oraz o kryteriach doboru haseł, dzięki którym udało się stworzyć to niezwykłe dzieło.

W książce na 366 stronach przedstawiono historię, zabytki, kulturę, zwyczaje, przyrodę i gospodarkę 6 gmin (Babimost, Kargowa, Siedlec, Trzciel, Zbąszyń i Zbąszynek) na Zachodzie Wielkopolski skupionych w Regionie Kozła. To pierwszy tak obszerny zbiór informacji o około 55-tysięcznej społeczności zamieszkującej dolinę Obry. Jest to kompendium zaskakującej często wiedzy i swoista przygoda intelektualna oraz wyprawa w głąb
regionalnej przeszłości i poszukiwanie nieznanych faktów, znakomitych postaci i bohaterów.

Jak podkreślają autor i wydawca

To zupełnie wyjątkowe miejsce, bo tylko tutaj gra się do dziś na instrumentach ludowych - kozłach”. Bardzo interesujący jest rozdział „ Kto lub co wyróżnia Region Kozła?

W indeksie widnieje ponad 800 nazwisk mieszkańców z miejscowości skupionych w Regionie Kozła.

Obecni przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur i Malwina Kubicka - dyrektor ZOK, podziękowali autorowi oraz wydawcy za tak cenną i unikalną dla historii Regionu Kozła publikację. Spotkanie przebiegało w ciepłej i miłej atmosferze, było dużo ciekawych pytań dotyczących książki, ale też pytań osobistych o życie prywatne autora i wydawcy.

Po oficjalnym spotkaniu można było nabyć publikację w promocyjnej cenie.

****************************************************************
Historia sztuki jest nierozerwalnie związana z fałszerstwem. O fałszerzach, ich umiejętnościach i stworzonych przez nich podróbkach, które możemy zobaczyć w muzeach, opowiedział w "Dzień Dobry TVN" prof. Jerzy Miziołek - historyk sztuki i dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. - Wiele fałszerstw to są wybitne, znakomite dzieła sztuki. Ci artyści, gdyby żyli w czasach Botticellego, Leonarda da Vinci lub twórców starożytnych, byliby tak wybitni, jak Ci, których fałszowano - przyznał Miziołek. A Łukasz Radwan wybrał się do pracowni introligatorskiej, w której "podrabiane" są książki. Jak powstają kopie, które bardzo ciężko odróżnić od oryginału?

Źródło:Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto