Program Zjednoczonej Lewicy. Prawa obywatelskie

Akcja specjalna KKW Zjednoczona Lewica
Zjednoczona Lewica
Przed nami wybory parlamentarne. Zapoznajcie się z założeniami programowymi Zjednoczonej Lewicy, dotyczącymi praw obywatelskich.

Program Zjednoczonej Lewicy:
Chcemy państwa, w którym wszyscy obywatele czują się u siebie. Dlatego opowiadamy się za skuteczną ochroną przez państwo praw wszystkich obywatelek i obywateli, zwalczaniem wszelkich form dyskryminacji i realizacją zasady równości wobec wszystkich, w szczególności ze względu na płeć, wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność, orientację seksualną, tożsamość płciową, status ekonomiczny, światopogląd, wyznawaną religię, bezwyznaniowość, rasę czy pochodzenie etniczne. Naszym celem jest przywrócenie odpowiedzialności państwa za realizację wszystkich praw i wolności obywatelek i obywateli oraz wzmocnienie jego polityki w tym obszarze.

KLIKNIJ W LINK, ŻEBY PRZEJŚĆ DO SERWISU ZJEDNOCZONA LEWICA

Pełna ratyfikacja Karty Praw Podstawowych.Wypowiedzenie przez Polskę tzw. protokołu brytyjskiego do Traktatu Lizbońskiego, na mocy którego Polacy nie mogą dochodzić swoich praw zagwarantowanych w Karcie Praw Podstawowych przed sądami krajowymi i Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Prawa kobiet są częścią powszechnych praw człowieka, a ich pełna realizacja prowadząca do zniesienia dyskryminacji z powodu płci, warunkiem dobrej jakości demokracji. Dla zrealizowania tego celu konieczne jest prowadzenie polityki uwzględniającej interesy kobiet i mężczyzn, czyli polityki gender mainstreaming.

Prawo wolności wyboru i decydowania o sobie. Żądamy oddania kobietom możliwości podejmowania decyzji o tym, czy, ile i kiedy chcą mieć dzieci. Chcemy zniesienia tzw. ustawy antyaborcyjnej. Zabiegi przerwania ciąży dokonywane są w Polsce w podziemiu, często w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia kobiety. Jednocześnie aborcja staje się przywilejem kobiet zamożnych, które stać na zapłacenie za zabieg za granicą lub skorzystanie z usług podziemia. Domagamy się zerwania z aborcyjną hipokryzją i przyznania wszystkim polskim kobietom
prawa do przerywania ciąży. Jeśli taki zabieg jest sprzeczny z sumieniem danej kobiety, nie musi się ona na niego decydować. W demokratycznym państwie prawnym nikt nie może rozstrzygać o sumieniu innej osoby.

Edukacja seksualna w szkołach jest realizacją prawa do wiedzy i powinna być dostępna dla dzieci i młodzieży na wszystkich szczeblach edukacji. Powinna być ona dostosowana do wieku i możliwości percepcji dzieci, realizowana przez osoby z odpowiednim wykształceniem, w oparciu o najnowszy stan wiedzy naukowej.

Refundacja antykoncepcji. Dzisiaj na świadome planowanie rodziny mogą pozwolić sobie tylko osoby zamożne. Państwo powinno umożliwić to wszystkim, niezależnie od stopnia zamożności.

Ustawa o związkach partnerskich. Ustawa obejmująca pary heteroseksualne i homoseksualne. Zadaniem państwa jest tworzenie warunków i powoływanie takich instytucji, które ułatwiają obywatelom realizację ich pragnień i aspiracji. Związki partnerskie są legalne w większości państw UE, w naszej części Europy zalegalizowane zostały już w Czechach, Estonii, Chorwacji i Słowenii.

Skuteczne przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet i dzieci. Pomoc ofiarom i skuteczne ściganie sprawców, nieuchronność kar za powodowanie przemocy (w tym przemocy seksualnej). Kompleksowe szkolenia dla służb (policja, prokuratura, sądy) w zakresie pomocy ofiarom przemocy, a także walki ze stereotypami płciowymi, seksualnymi, rasowymi czy etnicznymi.

Aktywna polityka antydyskryminacyjna. Państwo powinno przeciwdziałać wszelkim formom dyskryminacji w szczególności ze względu na płeć, wiek, stan zdrowia,niepełnosprawność, orientację seksualną, tożsamość płciową, status ekonomiczny, światopogląd, przekonania, zwłaszcza polityczne, przynależność związkową, wyznawaną religię lub bezwyznaniowość, rasę czy pochodzenie etniczne.

Utworzenie zgodnego z dyrektywami UE organu antydyskryminacyjnego, bez którego niemożliwe jest skuteczne zapobieganie i zwalczanie dyskryminacji.

Depenalizacja posiadania niewielkiej ilości marihuany. Należy walczyć z gangami narkotykowymi, a nie z okazjonalnymi użytkownikami marihuany. Wprowadzenie nowoczesnej polityki narkotykowej, opartej na redukcji szkód i prawach człowieka.

Cały program znajdziecie na stronie Zjednoczonej Lewicy.

Zobaczcie spot Zjednoczonej Lewicy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Program Zjednoczonej Lewicy. Prawa obywatelskie - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto