Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program Parady Parowozów!

Marcin Paczkowski
Program Parady Parowozów!
Program Parady Parowozów! UM Wolsztyn
Zapraszamy na paradę parowozów 2017! W sobotę w Wolsztynie odbędzie się najważniejsze dla miasta wydarzenie roku! Nie może Cię tam zabraknąć!

Wolsztyńska Parada Parowozów 2017 to już dwudzieste czwarte spotkanie miłośników dawnej kolei, miłośników pary, ale i osób zafascynowanych pracą maszynistów. To reprezentacyjne wydarzenie miasta Wolsztyna, które mimo ponad dwudziestoletniej edycji nadal ściąga i ekscytuje rzesze turystów. Przy tej okazji Wolsztyn ma szansę pokazać, że nie tylko jest miastem zadbanym, zatopionym w zieleni i kwiatach, miastem z bardzo bogatą historią, bogatym architektonicznie, o ciekawym położeniu geograficznym, ale przede wszystkim jest miejscem, w którym można jeszcze zobaczyć obłoki pary, usłyszeć charakterystyczne dla lokomotyw parowych dźwięki, jak syk i gwizd, czy ekscytujący odgłos nadjeżdżającego parowozu, a nawet ubrudzić się w jego otoczeniu, czy to odwiedzając kabinę maszynisty, czy próbując dorzucić choć szuflę węgla do paleniska.

Na co dzień wolsztyńska Parowozownia bardziej wyciszona, spokojna, ze względu na pracę parowozów już tylko w ruchu turystycznym, ale od święta, czyli właśnie podczas Parady Parowozów przemienia się w istny „parowozowy ul”.

W piątek po południu można podziwiać pierwsze zaproszone na paradę parowozy, a także - o godzinie 17.00 - na kanale 1 parowozowej hali obejrzeć archiwalne materiały Wolsztyńskich Kronik Filmowych, oczywiście o parowozach.

W sobotę już od samego rana, czy to bezpośrednio po zaplanowanej na godzinę 13.30 paradzie (Której wręcz nie wypada przegapić! O tym, co na niej zobaczycie, czytajcie na kolejnych stronach), można poznać całe zaplecze techniczne wolsztyńskiej Parowozowni, poznając takie miejsca, jak: szopa, warsztat naprawczy, obrotnicę, żuraw wodny, czy zabytkowe wagony sprzed niemal 100 lat. Podczas zwiedzania można i warto przyjrzeć się pracy nad przygotowaniem parowozu do trasy, czyli jego napełnienie wodą, węglem, naoliwienie tłoków.

W południe, o godz.12.00, na kanale 1 parowozowej hali rozstrzygnięta zostanie druga edycja konkursu fotograficznego Parowozowe Impresje. Konkurs zainicjowany został w 2016 r. przez Biuro Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie, a nagrodzone i wyróżnione kilkanaście zdjęć, w powiększonym formacie będzie można oglądać przez cały maj. Skąd pomysł na konkurs? Do Wolsztyna przyjeżdża spora grupa pasjonatów kolei parowej, nie tylko zainteresowanych przejażdżką retro składem, ale także ich „uchwyceniem w kadrze”. To osoby, które prezentują parowozy nie tylko w wolsztyńskim pejzażu, ale także na kolejowych szlakach całej Polski. Chcąc nagrodzić poczynania fotografów, docenić pasję i włożony trud w uchwyceniu parowych maszyn, ale i zachować obraz wolsztyńskich parowozów, stworzyła się konkursowa idea, ciesząca się coraz większym zainteresowaniem.

Przed samą Paradą Parowozów Wolsztyn wita przybyłych gości występem Powiatowej Wolsztyńskiej Orkiestry Dętej, pod dyrygenturą Jarosława Goerlicha (godz. 13.00, rampa naprzeciw Parowozowni). Warto dodać, że wolsztyńska orkiestra dęta może poszczycić się już ponad czterdziestoletnią działalnością, a także licznymi odznaczeniami, m.in. Zasłużony dla Kultury Polskiej, nadanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego przyznaną w 2011 r. przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Po występie orkiestry - jeszcze raz przypominamy: o godzinie 13.30! - rozpoczyna się punkt kulminacyjny sztandarowej wolsztyńskiej imprezy, czyli prezentacja parowozów przybyłych do Wolsztyna z Polski, jak i z Europy.

Na początku parady parowozy prezentują się przed publicznością pojedynczo, ochoczo pogwizdując widzom na powitanie - tradycja mówi, który głośniej, dłużej gwiżdże, tym serdeczniej wita się z turystami. Następnie lokomotywy przejeżdżają w duetach po sąsiednich torach, a na finał formują się w czarno-czerwony, dymiący korowód jadący zwartym szeregiem przed liczną publiką. Ziemia trzęsie się pod nogami, uszy bolą od gwizdu, a oczy rozbiegane wychwytują każdą mknącą maszynę, wprawiając widza w pełen podziw.

Po południu przychodzi dla maszynistów czas na odpoczynek, rozmowy, wymianę doświadczeń, a dla turystów czas na retro przejażdżki w najbliższe okolice Wolsztyna organizowane przez poznański Instytut Rozwoju i Promocji Kolei - TurKol.pl. Kolejny gwar, gwizd i tłum zawita do wolsztyńskiej szopy już po zmroku, około godziny 21, kiedy to Parowozownia zaprezentuje się przybyłym widzom w innej, zaskakującej szacie - w feerii barw i dźwięków muzyki. Wieczorne wydarzenie odbywa się już na terenie samej parowozowni, a dokładniej między szopą-garażem lokomotyw, a obrotnicą. Na początku bramy ośmiostanowiskowej hali są tajemniczo zamknięte, a następnie otwierają się pojedynczo, prezentując parowozy przybyłe na paradę. Parowozy majestatycznie wynurzają się z hali postojowej, wjeżdżają na obrotnicę, na której w różnokolorowych barwach i przy muzyce są obracane, aby zaprezentować się widzom. Widowisko „Światło-para-dźwięk” jest spektaklem niespotykanym nigdzie indziej!

W niedzielę na Parowozowni jest już spokojniej i mniej tłoczno. Wówczas bez pośpiechu można chłonąć magię i atmosferę miejsca zaglądając w jej zakamarki, jak dyspozytornia, izba muzealna, odnaleźć najstarszy eksponat, czyli parowozowy pług odśnieżny z 1883 roku. Dla niedzielnych zwiedzających przygotowano kilka atrakcji, jak ekscytujące zawody maszynistów, a także stoisko promocyjne Gminy Wolsztyn z symulatorem pociągu, czy gościnnie przybyłą do ostoi parowozów kolejową makietę z Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie. Zapraszamy w godzinach 0d 10 do 14.

Należy wspomnieć, że wolsztyńska Parada Parowozów pozwala odbyć „podróż w czasie”. Myśląc o najmłodszych odbiorcach wydarzenia istnieje niepowtarzalna okazja poznania, czy wręcz „bliskiego spotkania” z dawnym, odchodzącym już w zapomnienie i nieużytek środkiem transportu, a także zaprezentowania ginących zawodów, jak: palacz, czy maszynista parowozu.

Parada Parowozów w Wolsztynie, ukazuje wspaniałe tradycje i osiągnięcia polskiego przemysłu lokomotywowego zapisującego się na kartach historii od 1919 r. Zapraszamy!


Coraz więcej osób używa ebooków

Źródło: AIP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto