Wiatr spowoduje, że temperatura odczuwalna będzie o dziesięć stopni niższa Wiatr spowoduje, że temperatura odczuwalna będzie o dziesięć stopni niższa

Wiatr spowoduje, że temperatura odczuwalna będzie o dziesięć stopni niższa (© A. Szozda)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Do zwałów śniegu na ulicach miasta zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Przyjdzie nam teraz przyzwyczajać się do coraz niższych temperatur.

- W weekend nie będzie jeszcze tak źle - mówi Eugeniusz Szwed, kierownik biura prognoz meteorologicznych IMGW w Poznaniu. - Temperatura może spaść do minus 13 stopni. Skrajnie niskie temperatury będą w przyszły wtorek, środę.

To, co pokazywać nam będą termometry nijak się jednak będzie miało do tego, jaką temperaturę będziemy odczuwać. Wiatr, którego również należy się w nadchodzących dniach spodziewać, sprawi że temperatura odczuwalna będzie oscylować w okolicach minus 20 stopni Celsjusza! - Wiatr ma znaczący wpływ na temperaturę - tłumaczy Eugeniusz Szwed. - Wiatr wiejący z prędkością 5-7 m/s przy temperaturze minus 8 sprawia wrażenie, że temperatura wynosi minus 20 stopni.

Arktyczne mrozy przynosi nam potężny wyż znad zachodniej Syberii. Na szczęście Wielkopolska przykryta jest "pierzynką" z chmur - przy bezchmurnym niebie temperatura spadłaby jeszcze bardziej. Zima nie odpuści na pewno do końca przyszłego tygodnia - dopiero w okolicach piątku ociepli się a temperatura wzrośnie do 0 stopni.

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia w Polsce mrozy najbardziej dały się we znaki mieszkańcom południowych i południowo-wschodnich regionów. - W całym kraju bez prądu jest obecnie ponad 25,5 tys. odbiorców - powiedział dyżurny Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. - W Małopolsce energii elektrycznej nie ma 23,5 tys. domów, na Śląsku 1160.

W niektórych miejscowościach Małopolski mieszkańcy muszą sobie radzić bez prądu już z góra tydzień. Tak jest na przykład w Myszkowie, gdzie energii elektrycznej pozbawiona jest cała dzielnica. Są też takie miejsca, gdzie jest zupełnie ciemno - nie ma prądu ani w mieszkaniach ani w przydrożnych latarniach. - Wojewoda Małopolski wystąpił do ministra obrony narodowej o wsparcie - słyszymy w RCB. - Żołnierze wysłani na miejsce usuwają oblodzenie na przewodach elektrycznych.

W Wielkopolsce sytuacja jest zgoła inna. - Brak jest odbiorców bez prądu, brak miejsc zagrożonych odcięciem - mówi dyżurny RCB. Raporty o sytuacji związanej z zimą trafiają z Wielkopolski do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa codziennie. - Pełnimy całodobowy dyżur telefoniczny - informuje Krzysztof Kołcz, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu. - Pod numerem 0-61 8549900 można zgłaszać awaryjne sytuacje związane z sytuacją atmosferyczną.

W czasie tak mroźnej zimy należy szczególną uwagę zwracać na dzieci i osoby starsze. - Z małymi dziećmi można wyjść na krótki spacer, gdy jest do minus 8 stopni i jest pogodnie - mówi dr Krystyna Kazimierska, kierownik Poradni Naramowickich w Poznaniu. - Przy niższych temperaturach, jeśli nie jest to konieczne, nie należy z domu wychodzić w ogóle.

Ale jeśli już trzeba, to należy się do tego odpowiednio przygotować. - Ubrać się ciepło, na tak zwaną cebulkę - mówi dr Krystyna Kazimierska. - Wystające części ciała posmarować kremem, aby uniknąć odmrożeń. Ciepłe czapki i buty to nieodzowny element ubioru w nadchodzącym tygodniu.Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

avanti (gość)

Zgadzam się z poprzednikiem.Czeka się aż wszystko się roztopi, ludzie rozdeptają,wiatr i słońce wysuszy. Deptak na Półwiejskiej będzie pływał ale nie ma nikogo,by do czysta go posprzątać.Brnie się jak po plaży tylko w rozdeptanym śniegu. Zwały śniegu powinny być wywiezione,rynsztoki i krawężniki oczyszczone,Miasto jednak lubi \"akcje\" -musi być widowiskowo i medialnie.Na co idą te dziesiątki milionów z odśnieżania ? Co do mrozów- Poznaniacy w starych kamienicach mają \"przechlapane\",pozostaje termofor i pod pierzynę...

kierowca (gość)

Za te zwały śniegu w samym centrum miasta, w tym w strefie parkowania powinno sę "zwalić" paru odpowiedzialnych z ich ciepłych stołków. To jest skandal żeby w 2 tygodnie po większych opadach nie potrafili spowodować usunięcia tego bałaganu. Pan Grobelny tego nie widzi bo chyba szyby w limuzynie mocno przyciemnione a Pl.Kolegiacki "wylizany". Do roboty Panowie ! To MY Poznaniacy na Was łożymy !!!

real (gość)

Miesiąc temu powiedziano nam, że jest totalne ocieplenie - ta konferencja kosztowała sporo kasy, także polskiego podatnika - na konferencję pojechało kilkadziesiąt polskich delegatów...Nie wierzycie politykom? :)

Pab_lo (gość)

Za komuny wojsko by oczyściło miasto ze zwałów śniegu i byłby porządek.
Ale teraz w lepszym ustroju nie ma komu tego zrobić.

Picasso