Po wojnie w 1945 roku mieszkańcy pochodzenia niemieckiego opuścili wieś, budynki zostały rozebrane a pozyskany materiał wykorzystano do odbudowy Warszawy. Pozostał tylko cmentarz.

Zgodnie z uchwałą Zarządu wielkopolskiego Wolsztyna podjętą 21 września 2000 roku w porozumieniu z Kołem Ziomków Wollstein wszystkie ewangelickie (niemieckie) cmentarze znajdujące się na terenie miasta i gminy zostały oznakowane pamiątkowymi tablicami w języku polskim i niemieckim. Tablicę odsłonięto także na cmentarzu w opuszczonej w 1945 roku przez ludność pochodzenia niemieckiego miejscowości Krzyż znajdującej się przy drodze Wolsztyn – Nowa Sól. Wieś znajdowała się pomiędzy Świętnem (Wielkopolska) a lubuskim Sławocinem w obszarze Nadleśnictwa Sława Śląska. Z miejscowości większej od Świętna i Sławocina pozostały tylko ślady fundamentów zabudowań i zapomniany przez wszystkich cmentarz a właściwie tylko ślady po miejscu pochówku.

Rozmaitości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!