Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monitoring środowiska – badanie jakości wody w Jeziorze Zbąszyńskim

Dorota Michalczak
17 listopada 2016 r. w Liceum Garczyńskiego odbyła się sesja naukowa poświęcona monitoringowi środowiska. Gośćmi na tym spotkaniu byli: prof. UAM dr hab. Beata Messyasz - prodziekan do spraw nauki i współpracy międzynarodowej Wydziału Biologii UAM, mgr Tomasz Kurasiński – Burmistrz Zbąszynia, mgr Ewa Treska – doktorantka w Zakładzie Hydrobiologii Wydziału Biologii UAM oraz mgr Joanna Przybylska – pracownik Referatu Ochrony Środowiska i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Zbąszyniu.

Uczniowie klas przyrodniczo-medycznych przedstawili swoim kolegom wyniki pięcioletnich badań jakości wody w jeziorze. Działaniami licealistów kierowała pani profesor UAM Beata Messyasz z Zakładu Hydrobiologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tomasz Kurasiński podziękował uczniom i opiekunom za pracę na rzecz ochrony środowiska i przekazał Liceum Garczyńskiego wysokiej klasy mikroskop z wbudowana kamerą, który pozwoli zwiększyć zakres i dokładność prowadzonych w szkole obserwacji.

Ocena stanu ekologicznego wykazała, że wody jeziora w roku 2012 cechował zły stan ekologiczny. Zdecydowały o tym przede wszystkim wskaźniki chemiczne, zwłaszcza wysoka zawartość związków azotu i fosforu oraz niska przezroczystość i duże wartości stężenia chlorofilu „a”. W kolejnych latach wskaźniki te poprawiają się. Wzrasta przezroczystość wody, spada stężenie chlorofilu „a” i fosforanów, rośnie koncentracja tlenu przy dnie. Stwierdzone w latach 2015 i 2016 stężenie chlorofilu „a” poniżej 25 μg/l oznacza trzecią klasę stanu ekologicznego jeziora dla tego parametru czyli stan umiarkowany.

Badania prowadzone w następnych latach pokażą, czy obserwowane pozytywne zmiany jakości wód naszego jeziora są tendencją trwałą. Te wyniki są już opublikowane na stronie Gminy Zbąszyń i Liceum Garczyńskiego.
Kolejna prezentacja dotyczyła prowadzonych od ponad roku badań chemicznych dotyczących koncentracji biogenów w wodach Jeziora Zbąszyńskiego i rzeki Obry. Te badania są prowadzone w pracowni chemicznej przez uczniów Gimnazjum w Zbąszyniu pod opieką mgr Izabeli Kałuskiej oraz uczniów Liceum Garczyńskiego pod opieką mgr Jarosława Jankowiaka. Odczynniki i sprzęt do pracowni chemicznej zostały zakupione ze środków Gminy Zbąszyń. Te wyniki przedstawiają koncentrację związków azotu i fosforu w wodach naszego jeziora i rzeki i zostaną opublikowane w najbliższym czasie.

Na zakończenie referat na temat wykorzystania fitoplanktonu w ocenie stanu ekologicznego wód przedstawiła mgr Ewa Treska z Zakładu Hydrobiologii. - Wierzymy, że nasza współpraca z Wydziałem Biologii UAM oraz z samorządem Gminy Zbąszyń będzie się dalej rozwijać i nadal liczymy na wsparcie merytoryczne i techniczne w realizowanych przez nas badaniach terenowych, takich jak badanie wody Jeziora Zbąszyńskiego - powiedział
Jarosław Jankowiak.


Prognoza pogody dla Wielkopolski:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto