Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto opiekuje się bezdomnymi zwierzętami. Zachęca do adopcji i bezpłatnego czipowania

red
Miasto opiekuje się bezdomnymi zwierzętami. Zachęca do adopcji i czipowania
Miasto opiekuje się bezdomnymi zwierzętami. Zachęca do adopcji i czipowania pixabay.com CC0 Public Domain
Władze miasta przyjęły „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy w 2017 roku”. Dotyczy on przede wszystkim psów i kotów, gdyż to zwierzęta najczęściej trafiają na ulicę.

Program przyjęty przez warszawskich radnych obejmuje kilka działań, które mają zapobiegać bezdomności zwierząt. Są to: elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt, w szczególności psów i kotów, pozbawienie możliwości rozmnażania poprzez sterylizację i kastrację, sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi, m.in. ich dokarmianie oraz poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt.

Elektroniczne znakowanie zwierząt
Akcja czipowania będzie prowadzona dwutorowo. Schronisko na Paluchu będzie odpowiedzialne ze oznakowanie wszystkich bezdomnych zwierząt, które tam trafią. Poza tym w tym roku będzie prowadzona również akcja bezpłatnego czipowania psów i kotów, których właściciele są mieszkańcami Warszawy. Za darmo znakowane będą też zwierzęta bezdomne, którymi opiekują się organizacje pozarządowe. Obecnie trwa wybór lecznic, które będą wykonywać znakowanie.

W obu powyższych sytuacjach dane o zaczipowanych zwierzętach wprowadzane będą do Międzynarodowej Bazy Safe-Animal zrzeszonej w European Pet Network, co pozwoli na szybkie odnajdywanie właścicieli zagubionych zwierząt.

Zapobieganie niekontrolowanemu rozmnażaniu zwierząt
W tym samym czasie, co czipowanie, prowadzona będzie też akcja sterylizacji i kastracji zwierząt. Zabiegi ponownie będą mogły być wykonywane nie tylko u bezdomnych zwierząt, ale też czworonogów należących do osób mieszkających w Warszawie. Sterylizacja i kastracja to najskuteczniejsza metoda zapobiegania niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt, dlatego też miasto, jak w ubiegłych latach, w całości pokrywa koszty zabiegów.
Schronisko "Na Paluchu" obowiązkowo będzie sterylizować i kastrować trafiające tam bezdomne zwierzęta.

Opieka nad kotami wolno żyjącymi
Bardzo ważne jest odróżnienie kotów bezdomnych od kotów wolno żyjących. W Warszawie w 2016 roku zarejestrowanych było ponad 29 tysięcy kotów wolno żyjących. Żyją one dziko, w otoczeniu ludzi i są bardzo ważnym elementem ekosystemu. Mieszkają głównie w piwnicach, a ich obecność znacząco obniża ilość gryzoni.

Nie są to zwierzęta bezdomne, więc nie można ich wyłapywać. Prezydent m.st. Warszawy apeluje do zarządców budynków, administratorów, nieruchomości i wszystkich warszawiaków o wsparcie dla tych zwierząt, poprzez umożliwienie im stałego, swobodnego dostępu do piwnic, które są ich głównym schronieniem w mieście.

Aby kontrolować ich ilość w Warszawie, miasto finansuje zabiegi kastracji i sterylizacji, a także leczenia. Kontynuowana będzie też akcja dokarmiania wolno żyjących kotów.

Rozpowszechnianie idei adopcji
Przy zwalczaniu bezdomności zwierząt nie można pominąć adopcji. Władze miasto zachęcają do brania pod swoją opiekę czworonogów, które trafiają do schronisk. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba zwierząt mieszkających w Schronisku "Na Paluchu" zmniejszyła się o 550. To m.in. wynik akcji "Adoptuj warszawiaka", a także działań w mediach społecznościowych.

Koszt realizacji programu to blisko 14 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetów: Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy, dzielnic m.st. Warszawy, Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy.


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto