W skansenie - muzeum można zobaczyć jak mieszkano przed stuleciami W skansenie - muzeum można zobaczyć jak mieszkano przed stuleciami

W skansenie - muzeum można zobaczyć jak mieszkano przed stuleciami. Fot. A. Szozda

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W połowie drogi między Poznaniem a Gnieznem znajduje się Lednica. To była jedna z pierwszych siedzib książęcych w Polsce. Obecnie znajduje się tam Muzeum Pierwszych Piastów. Można w nim obejrzeć bogate zbiory muzealne, które pochodzą z okresu wczesnego średniowiecza.

Na wystawach czasowych prezentowane są tu kolekcje militariów, wyroby rzemiosła artystycznego, narzędzia, których używali nasi przodkowie sprzed stuleci, oraz przedmioty codziennego użytku. Ekspozycje stałą stanowią pozostałości kompleksu pałacowego, który został wykonany z kamienia. Znajduje się ona na Ostrowie Lednickim.

Tuż obok - na Lednicy, a raczej już w Dziekanowicach - w Wielkopolskim Parku Etnograficznym znajdują się budynki wiejskie, wiatraki oraz zespół dworski z przełomu XVIII i XIX w. Organizowane są również imprezy okolicznościowe: obrzędowe pożegnanie zimy i powitanie wiosny, Noc Kupały - Wianki Świętojańskie, Jarmark Wiejski - Żywy Skansen i Pożegnanie Lata. Od 16 listopada do połowy lutego obiekt jest nieczynny.

Informacje

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Dziekanowice 32, 62-261 Lednogóra, tel.: 061 427 50 10. Informacja turystyczna: 061 427 50 23.
Skansen znajduje się w połowie drogi między Poznaniem a Gnieznem. W jego pobliże można także dojechać pociągiem lub autobusem PKS. Od 1 maja do 31 czerwca 2009 czynne jest codziennie oprócz poniedziałków - w godzinach 9.00-18.00. Od 1 lipca oraz w okresie od 15 do 30 kwietnia - do godz. 17.00; od 1 listopada - nieczynne. W niedziele i święta muzeum jest czynne od godz. 10.00, a w okresie od 1.05. do 30.09.2009 r. - do godz. 18.00. Ceny biletów: 8 zł - normalny, 4 zł - ulgowy.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!