18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek w Zbąszynku

Katarzyna Jąder
Wielki Piątek w Zbąszynku
Wielki Piątek w Zbąszynku Foto. Zdzisław Nowak
Wielki Piątek w Zbąszynku w parafii o godzinie 18:30 rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej. Służba ołtarza i kapłani w ciszy podeszli do ołtarza, przed którym celebrans ks. Damian Kołodziej położył się krzyżem, a wszyscy obecni w kościele uklęknęli

Wielki Piątek w Zbąszynku

Wielki Piątek jest to dzień powagi, skupienia i postu. To dzień męki i śmierci Chrystusa, dzień duchowego przeżycia tajemnicy śmierci wszechmogącego Boga na krzyżu.Tego jedynego dnia w roku nie sprawuje się Mszy Św. a centralnym momentem dnia jest Liturgia Męki Pańskiej, którą sprawuje się wieczorem.

W naszej parafii rozpoczęła się ona o godzinie 18,30. Służba ołtarza i kapłani w ciszy podeszli do ołtarza, przed którym celebrans ks. Damian Kołodziej położył się krzyżem, a wszyscy obecni w kościele uklękli.Po krótkiej modlitwie rozpoczęła się Liturgia Słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej. Jak co roku tak i dziś mogliśmy usłyszeć i przeżyć poszczególne jej etapy: od pojmania Jezusa, przez sąd u Piłata, aż do wydania na śmierć krzyżową i złożenia ciała w grobie.Opis Męki Chrystusa z Ewangelii według św. Jana odśpiewali kleryk Łukasz Sławiński organista Rafał Rzeszuto i Ryszard Stachowiak.

Następnie w uroczyście odśpiewanej modlitwie powszechnej poleciliśmy Bogu Kościół i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie, aby wszyscy dostąpili zbawienia.
Kulminacyjnym punktem liturgii Wielkiego Piątku była adoracja Krzyża.Ksiądz Damian stopniowo go odsłaniał, a przy kolejnych odsłonach śpiewał: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, a wierni odpowiadali „Pójdźmy z pokłonem” i upadali na kolana. W ten sposób oddali cześć Temu, który za nas poniósł bolesną i hańbiącą śmierć. Po przejęciu krzyża przez ministrantów rozpoczęła się indywidualna adoracja – każdy mógł podejść, przyklęknąć na chwilę przez Jezusem ukrzyżowanym i ucałować Jego rany.
Po zakończeniu komunii świętej,Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Bożego Grobu, gdzie rozpoczęła się adoracja.

Dzisiaj kontemplujmy oblicze umęczonego Zbawcy, który wziął na siebie wszystkie nasze śmiertelne udręki. Odbicie tej twarzy można znaleźć w każdym człowieku upokarzanym i znieważanym, chorym i cierpiącym, samotnym, opuszczonym i pogardzanym.

My sami, podobnie jak rzesze chrześcijan przed nami, święci i męczennicy, jak ks. Jerzy Popiełuszo, pragniemy uczynić z naszego życia dar dla bliźnich. Chcemy przyjąć logikę krzyża jako klucz do zrozumienia samych siebie, naszego własnego losu.

Zdzisław Nowak

Więcej w "Dniu Wolsztyńskim"


Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Masz ciekawy temat? Chcesz wyrazić swoją opinię?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto