Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Zabytkowe ratusze będą atrakcjami turystycznymi

Monika Kaczyńska
Ratusz odzyska dawny blask, a także szerzej otworzy swoje podwoje dla turystów i mieszkańców miasta. Wykorzystanie nowoczesnych technologii uatrakcyjni ekspozycję
Ratusz odzyska dawny blask, a także szerzej otworzy swoje podwoje dla turystów i mieszkańców miasta. Wykorzystanie nowoczesnych technologii uatrakcyjni ekspozycję
Fundusze Europejskie. Dzięki unijnemu wsparciu ratusze w Gnieźnie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim przejdą renowację Po zakończeniu prac staną się atrakcyjnymi miejscami, gdzie załatwia się nie tylko sprawy urzędowe

Fundusze Europejskie
Zabytkowe ratusze w miastach Wielkopolski to często obiekty o bardzo ciekawej architekturze, cenne historycznie. Z reguły są one wykorzystywane zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, czyli jako siedziba władz. Nie realizują więc w pełni swojego potencjału wynikającego z ich zabytkowego charakteru. Udostępnienie ich zwiedzającym pozwala lepiej docenić ich walory i zachować pamięć o przeszłości. Mogą stać się także atrakcją turystyczną i wspierać rozwój miast.

Dzięki dotacjom w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ nowe oblicze zyskają ratusze w Ostrowie Wielkopolskim, Kaliszu i w Gnieźnie. Po zakończeniu prac staną się one miejscami naprawdę niezwykłymi.

Ostrowska podróż w czasie
Ratusz w Ostrowie Wielkopolskim zbudowany w 1828 roku, później dwa razy przebudowywany - w 1862 i w 1948 roku jest z pewnością jednym z najbardziej efektownych budynków w mieście. Wieża zegarowa, z której od 2003 roku wygrywany jest hejnał miasta nadaje ratuszowi neobarokowego charakteru. Dotacja unijna w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT dla Rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej) pozwoli całkowicie odmienić parter ratusza.

14 mln złotych wynosi wsparcie z WRPO na remonty ratuszy w Gnieźnie, Kaliszu i Ostrowie Wlkp.

- Dotąd mieściła się tu restauracja, na pierwszym piętrze jest Urząd Stanu Cywilnego, na drugim - sale ekspozycyjne Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego - wyjaśnia Ewa Matecka, wiceprezydent Ostrowa. - Po zakończeniu prac do Muzeum będzie należał także parter, ale ekspozycja będzie nietypowa - oparta w całości na nowych technologiach. Chcemy, by zwiedzający mogli „poczuć” historię - dodaje.

Jak zapewnia Witold Banach, dyrektor Muzeum, w całości autorski pomysł na ekspozycję pozwoli naprawdę zanurzyć się w historii. - Zyskamy dzięki temu prawie 300 metrów kwadratowych nowej powierzchni, którą przeznaczymy na zrealizowanie projektu „Ulica dawnego Ostrowa”, który będzie się zasadniczo składał z czterech modułów - mówi. - Będzie to ekspozycja imitująca fragment ulicy dawnego Ostrowa, z jego charakterystyczną zabudową z przełomu XIX/XX wieku. Publiczność będzie mogła zajrzeć do dawnych witryn sklepowych i warsztatów usługowych: szewca, fryzjera, tzw. „kolonialki”, sklepu bławatnego - dodaje.

Wirtualna przymierzalnia pozwoli „włożyć” stroje z epoki. W kinie stanowiącym kolejny moduł ekspozycji będzie można obejrzeć filmy o historii Ostrowa.

Następnym przystankiem będzie kawiarnia.
- Wnętrze będzie przypominało słynne kawiarnie literackie np. florencką Giubbe Rosso. Tu planujemy stworzenie aktywnej przestrzeni wystawy-kawiarni - podkreśla Witold Banach.

Nową ekspozycję będzie można oglądać już w styczniu przyszłego roku.

Kaliska edukacja

Także w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kalisz otrzymał 3,4 miliona dotacji na rewaloryzację części wnętrz zabytkowego budynku ratusza miejskiego oraz stworzenie nowej oferty kulturowej opartej na nowoczesnych technologiach.

- Przygotowane ekspozycje będą oparte na rozwiązaniach umożliwiających organizację różnych „ścieżek zwiedzania” dostosowanych do potrzeb różnych grup odbiorców - mieszkańców i turystów (w tym zwiedzających indywidualnie z użyciem audio-przewodnika), ich wieku, poziomu zainteresowania tematem - informuje Marlena Salamon, koordynująca projekt. - Będą one dostosowane także do potrzeb osób z różnym stopniem niepełnosprawności.

Pracami będzie objęta m.in. wieża ratuszowa, podziemia ratusza, a także parter budynku.

Na poszczególnych kondygnacjach wieży będzie można zobaczyć ekspozycje poświęcone różnym aspektom historii Kalisza - od tradycji książęco-królewskiej, przez wielokulturowość miasta, życie naukowe, po prezentację architektury, zegarów miejskich itp.

- Będzie można także historii doświadczyć - mówi Marlena Salamon. - W podziemiach znajdzie się m.in. skryptorium, w którym będzie można sprawdzić się w posługiwaniu gęsim piórem czy interaktywna ekspozycja „Zbuduj Kalisz”.

Zakończenie projektu przewidziano na koniec października 2018 roku.

Nowy blask Starego Ratusza
Miasto Gniezno na renowację i adaptację zabytkowego ratusza otrzyma z WRPO 2014+ około 6 mln zł w ramach trybu pozakonkursowego. Za te pieniądze gnieźnieński magistrat odzyska blask. Obiekt przejdzie gruntowną renowację. Co istotne, po przeprowadzeniu prac obiekt będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Część zabytkowego obiektu zostanie także udostępniona publiczności. Pomieszczenia parteru zostaną dostosowane do potrzeb Multimedialnej Sali Historii Gniezna (jako sali koncertowo-wystawienniczej) oraz Centrum Informacji Kulturalnej z Salą Multimedialną. Na I piętrze znajdzie się m.in. Historyczny Gabinet Prezydenta, Multimedialna Sala Historii Rady Miasta Gniezna II RP oraz Koncertowa Sala Kryształowa, a także sale wystawienniczo-warsztatowe. Na poddaszu powstanie m.in. sala widowiskowa, a także sale twórczości artystycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto