Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Z pomocą UE wrócą do życia społecznego i zawodowego

Monika Kaczyńska
Centra Integracji Społecznej pozwalają rozwijać umiejętności interpersonalne, kluczowe dla funkcjonowania w pracy, czy wśród sąsiadów
Centra Integracji Społecznej pozwalają rozwijać umiejętności interpersonalne, kluczowe dla funkcjonowania w pracy, czy wśród sąsiadów PIOTR KRZYżANOWSKI
Fundusze Europejskie. Integracji zagrożonych wykluczeniem społecznym służą m.in. grupy wsparcia i kursy zawodowe W kolejnym konkursie, który zostanie rozstrzygnięty na dniach, pozytywnie oceniono 133 projekty

Fundusze Europejskie.
Zagrożenie wykluczeniem społecznym to problem występujący zarówno w dużych miastach, jak mniejszych ośrodkach. Bezrobocie, niskie dochody, kiepski stan zdrowia, kryminalna przeszłość czy niepełnospraw-ności - wszystko to może stać się czynnikiem uniemożliwiającym zarówno aktywność zawodową, uczestnictwo w kulturze, czy kontakty społeczne.

Unia Europejska oprócz indywidualnych dramatów dostrzega w tym także niewykorzystany potencjał osób zagrożonych wykluczeniem, co stanowi stratę dla całej społeczności. Dlatego też m.in. w ramach regionalnych programów operacyjnych wspiera działania zmierzające do włączenia społecznego.

Nie pierwszy konkurs
Obecnie ogłoszony konkurs, na działania z zakresu aktywnej integracji (Poddziałanie 7.1.2), w którym nabór wniosków rozpoczął się dziś o północy jest trzecim w ramach WRPO 2014 +, w którym można się starać o wsparcie na tego typu przedsięwzięcia.

W pierwszym z konkursów ogłoszonym w 2015 roku zostały wybrane 34 projekty. Łącznie dofinansowanie dla nich wyniosło blisko 41 milionów złotych. Łącznie ze wsparcia w ich ramach skorzysta 2675 osób.

Same projekty są bardzo różnorodne, tak jak różne są problemy zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wszystkie jednak obejmują takie osoby kompleksowym wsparciem: od psychologicznego po kursy zawodowe i staże. Jeśli to konieczne, uczestnicy programów mogą korzystać także m.in. z pomocy terapeutów uzależnień.

Nie tylko brak pracy
Projekt realizowany przez konsorcjum, którego liderem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gołuchowie koncentruje się na integracji zawodowej uczestników programu. Służą temu kursy zawodowe oraz płatne staże dla ich absolwentów.

- Obecnie trwają dwa kursy: obsługi kasy fiskalnej i dla przyszłych konserwatorów terenów zielonych - informuje Marcin Ferenc, kierownik GOPS w Gołuchowie. - Ten ostatni kurs jest adresowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną - informuje.

Jak podkreśla, kursy zawodowe, staże, a w końcu znalezienie pracy w wielu przypadkach nie stanowią rozwiązania problemów.

- Bezrobocie, zwłaszcza takie, które trwa dłużej jest przyczyną konfliktów w rodzinie i w otoczeniu, dlatego też tam, gdzie widzimy szanse na ich rozwiązanie prowadzimy mediacje - podkreśla Frąckowiak.

Inne, nie mniej ważne elementy projektu to spotkania i wymiana doświadczeń pracowników ośrodków pomocy społecznej i członków organizacji pozarządowych pracujących na rzecz osób wykluczonych społecznie.

Wzięli sprawy w swoje ręce
Stowarzyszenie Żylicka Rzecz Babska powstało, by stworzyć Centrum Integracji Społecznej. Unijne wsparcie pozwoliło objąć programem reintegracji społecznej i zawodowej zagrożonych wykluczeniem społecznym mieszkańców Żylina.

- Obecnie w programie uczestniczy pierwsza 25-osobowa grupa - mówi Krystyna Zaporowska, kierownik CIS.- Uczestnicy spotykali się z pedagogiem, psychologiem, w razie potrzeby korzystali z pomocy terapeuty uzależnień. Mamy warsztat gastronomiczny, była także możliwość skorzystania z kursu komputerowego - informuje.

Mimo że uczestnicy brali udział w programie dobrowolnie, to jednak nie wszyscy dotrwali do jego zakończenia.

- Przez Centrum przewinęło się w sumie 40 osób - mówi Krystyna Zaporowska. - Były osoby, które po kilku dniach lub tygodniach rezygnowały. Z różnych powodów. Jedni mówili, że im za ciężko, inni, że nie tego się spodziewali. Ale na ich miejsce przychodzili inni.

Mimo że pierwsza 25-osobowa grupa nie zakończyła jeszcze swojego udziału w programie, już można odnotować sukcesy.

- Trzy osoby pracują - znalazły zatrudnienie na umowę o pracę - informuje kierowniczka CIS. - Kolejne cztery zdecydowały się założyć spółdzielnię socjalną. Będą działać w branży gastronomicznej. Mam nadzieję, że poradzą sobie na rynku.

CIS jeszcze przez pół roku będzie monitorował losy dotychczasowych uczestników programu. Tymczasem jesienią rozpocznie się on dla kolejnej, także liczącej 25 osób grupy.

Pieniądze do podziału
Drugi z konkursów na projekty w ramach Poddziałania 7.1.2 ogłoszony w ubiegłym roku ostatecznego rozstrzygnięcia doczeka się w najbliższym czasie.

Od piątku, 30 czerwca, można składać wnioski w trzecim z kolei konkursie. Do podziału w nim jest 105 mln zł. O dotację mogą się ubiegać podmioty ekonomii społecznej, organizacje pozarządowe, instytucje rynku pracy, jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego i państwowe jednostki budżetowe.

Zakres możliwych działań jest bardzo szeroki. Projekty mogą przewidywać m.in. podnoszenie kwalifikacji zawodowych lub zmianę zawodu, pomoc w uzupełnieniu wykształcenia, usługi trenera czy asystenta pracy, w przypadku osób z niepełnosprawnościami dofinansowanie dostosowania stanowiska pracy, pokrycie kosztów np. zatrudnienia tłumacza języka migowego czy przewodnika osoby niewidomej.

Więcej informacji
Ogłoszenie o konkursie oraz jego regulamin można znaleźć na stronie www.wrpo.wielkopolskie.pl/ nabory/198

Wnioski można składać od 30 czerwca do 31 lipca.

Należy je wypełnić on-line i wysłać w formie elektronicznej w Lokalnym Systemie Informatycznym (LSI 2014+).W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia wniosku elektronicznie należy dostarczyć jego wersję papierową do siedziby Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, ul. Szyperska 14, 61-754 Poznań. Można to zrobić osobiście, składając w Punkcie Informacyjnym lub wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru, bądź przesyłką kurierską. Liczy się data wpływu wniosku do urzędu.

Punkt Informacyjny jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 do 15.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto